Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Niskie podatki w Gminie

podatki

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

“Wspieraj Seniora”
Spis rolny przeprowadzany będzie na terytorium RP w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis obejmie zasięgiem równocześnie cały kraj.
INWESTYCJE

Wydarzenia w roku 2020

Dzięki staraniom druhów OSP Jamy oraz władz gminnych, został zakupiony nowy, średni wóz strażacki ratowniczo – gaśniczy.

Nowo zakupiony średni samochód GBA 3,5/24 MAN TGM, należy do najnowszych wozów ratowniczo-gaśniczych, spełniających wszelkie normy dla tego typu pojazdów. Samochód ten dostosowany jest do poruszania się w terenie, łatwo pokonuje wszelkie przeszkody terenowe, co jest szczególnie ważne w przypadku konieczności dotarcia do miejsc prowadzenia akcji, gdzie brak jest drogi asfaltowej. Samochód został zabudowany na podwoziu MAN TGM 13.290 4X4 BL z silnikiem 290KM przez firmę MOTOTRUCK – Samochody do Straży Pożarnej. Posiada on na wyposażeniu m.in. zbiornik wody o pojemności 3500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 350 litrów, autopompę wydajności 2960 dm3/min - 8 bar, 470 dm3/min - 40 bar, linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe, wyciągarkę elektryczną, radiotelefony, maszt oświetleniowy pneumatyczny z lampami typu LED o mocy 2 x 216 W i wiele innych, nowoczesnych rozwiązań technicznych umożliwiających samodzielne prowadzenie skutecznej akcji ratowniczo-gaśniczej.

Zakup specjalistycznego wozu strażackiego wraz z wyposażeniem pozwoli na sprawniejsze podejmowanie akcji, szybszy dojazd OSP na miejsce zdarzenia oraz większą skuteczność podejmowanych czynności przez strażaków. Posiadając nowoczesny sprzęt jednostka OSP Jamy, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, będzie mogła także z większą skutecznością wspomagać działania Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie.

Całkowity koszt zakupu samochodu wyniósł 790 890,00zł, środki na zakup pojazdu pochodziły m.in. z WFOŚiGW w Lublinie 380 000,00zł, z Gminy Ostrów Lubelski 210 000,00zł, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 180 000,00zł oraz środków własnych uzyskanych od sponsorów: Lubelski Węgiel Bogdanka, Zakład Produkcyjny BEMPRESA, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Zakład Mleczarski Laktopol, Nadleśnictwo Lubartów, Nadleśnictwo Parczew, Pani Monika Żukowska, Pan Józef Sawicz, Pan Krzysztof Ryl.

Jako Druhowie OSP w Jamach z całego serca dziękujemy.

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!

promocja Modernizacji Oświetlenia 

Zakres projektu obejmuje wymianę 458 opraw oświetleniowych na terenie miasta i gminy, w celu spełnienia wymagań oświetleniowych dla modernizowanych odcinków dróg oraz budowę 25 nowych punktów oświetleniowych LED.

Celem projektu jest poprawa jakości środowiska naturalnego na terenie gminy Ostrów Lubelski dzięki budowie i modernizacji oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

Nazwa beneficjenta: Gmina Ostrów Lubelski
Nr umowy: RPLU.05.05.00-06-0043/19-00
Całkowita wartość projektu: 1 695 164, 80 PLN
Wartość dofinansowania:   994 875,19 PLN
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa: 5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna
Działanie: Działanie 5.5 Promocja niskoemisyjności
Czas realizacji: 2017 r. – 2021 r.

domW związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (COVID-19) przez MZ został wdrożony program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

Szczegółowe informacje na stronie podanej poniżej
https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/o-projekcie

zmiana godzin

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ostrowie Lubelskim, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, informuje, że Zakład czynny jest od godziny 6.00 do 14.00, do odwołania.

 

                                                                              Dyrektor ZGKiM

                                                                               Robert Powałka

    W niedzielę, 22 listopada 2020 roku już po raz czwarty przyznno polonijne Oskary, tym kandydatom, którzy w sposób wybitny zasłużyli się w promocji dobrego imienia Polski i Polaków we Włoszech.

    Gratulujemy serdecznie naszej rodaczce Agnieszce Mące za zajęcie pierwszego miejsca i otrzymanie tytułu Polaka Roku we Włoszech w kategorii Działalność gospodarczo-przedsiębiorcza.

   Agnieszka Mąka pracuje w sektorze ubezpieczeń. Opracowała i wprowadziła ubezpieczenia dla Polaków oraz instytucji polskich działających na terenie Włoch na specjalnych warunkach. Była współorganizatorem podpisania umowy partnerskiej między naszą gminą i gminą Palombara Sabina oraz jest promotorem polskich produktów na rynku włoskim i nieobecnych produktów włoskich w Polsce.

   Tytuł „Polaka Roku we Włoszech” został dotychczas przyznany zaledwie kilkunastu osobom, które w sposób wybitny zasłużyły się dla promocji Polski we Włoszech. Nagroda przyznawana jest obywatelom polskim m.in. za działalność kulturalną, naukową, artystyczną, społeczną.

 

 

Zabawa, integracja, ruch, bezpieczeństwo, radość, śmiech, wspólnie spędzany czas i miłe WSPOMNIENIA.
Właśnie tego chcemy dla naszych dzieci. Chcemy spełnić ich marzenia i dać im jak najlepsze perspektywy i możliwość rozwoju. Chcemy miejsca w naszej okolicy, które połączy pokolenia, stworzy możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, w atmosferze radosnego gwaru i śmiechu.

Rada Rodziców naszej szkoły wystąpiła z inicjatywą stworzenia miejsca integracji i zabaw dla dzieci. Stara się o pozyskanie środków finansowych i w tym celu utworzyła zrzutkę na stronie: https://zrzutka.pl/va28y2
Wcześniej dzieci przelały swoje marzenia na papier i przygotowały piękne prace plastyczne przedstawiające to wymarzone miejsce. Możemy je podziwiać na stronie zrzutki.
Nie bądźmy obojętni! Każdy może wpłacić choćby małą kwotę, która przyczyni się do realizacji marzeń naszych dzieci. Wpłacajmy! Udostępniajmy! Zachęcajmy rodzinę, znajomych i nieznajomych. Każda złotówka to okruch serca:)

Urząd Miejski w Ostrowie Lubelskim przy współpracy ze Środowiskiem 27 WDP AK zadbał o bezpieczeństwo pacjentów rozstawiając namiot wojskowy przy Centrum Medycyny Rodzinnej w Ostrowie Lubelskim.

Ostatni czas jest dla nas wszystkich niezwykle trudny. Pandemia daje się we znaki z dnia na dzień z różnym skutkiem. W czwartek (19 listopada br.) na prośbę Pani Wiesławy Czyż kierownika  Centrum Medycyny Rodzinnej, proobronni z 27 WDP AK na czele z prezesem Panem Andrzejem Mazurkiem wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego rozłożyli namiot wojskowy dla pacjentów korzystających z usług przychodni. Ma on zapewnić bezpieczeństwo dla osób oczekujących na wizytę u lekarza rodzinnego.

Nie bagatelizujmy podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz wprowadzonych obostrzeń w czasie pandemi.

Spis Rolny 2020

Urząd Statystyczny w Lublinie nie dysponuje numerami telefonów do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych w naszym województwie. Dlatego też prosimy, żeby użytkownicy gospodarstw rolnych, które jeszcze nie zostały spisane, udostępnili nam swój numer telefonu do tego celu.

Numer telefonu można przekazać do Urzędu Statystycznego w Lublinie na kilka sposobów:

  1. mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – podając numer gospodarstwa rolnego z listu Prezesa GUS oraz swój numer telefonu,
  2. SMS-em na numer 571506060 – ze swojego telefonu, podając numer gospodarstwa rolnego z listu Prezesa GUS.

Adres e-mail i nr telefonu są również na stronie US Lublin:

https://lublin.stat.gov.pl/aktualnosci/numer-telefonu-i-e-mail-do-urzedu-statystycznego-w-lublinie-spis-rolny-2020-,180,1.html

Mogą Państwo również podać swój numer telefonu pracownikom Gminnego Biura Spisowego w swoim urzędzie gminy/miasta, którzy przekażą go odpowiedniemu rachmistrzowi spisowemu, żeby mógł się z Państwem skontaktować i umówić na spotkanie lub przeprowadzić spis przez telefon.

Konkurs realizowany w ramach projektu „Eko Senior” zakończył się. Kapituła konkursowa wyłoniła Laureatów. Drugie miejsce otrzymały seniorzy z KGW Kolechowice.

Po raz kolejny Seniorzy z Koła Gospodyń Wiejskich w Kolechowicach udowodnili, że epidemia im nie straszna. Łącząc przyjemne z pożytecznym, nieustannie działają i zdobywają kolejne sukcesy. Tym razem Panie z KGW zgłosiły swój udział w konkursie Eko Senior, nad którym honorowy patronat objęła Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

W zgłoszeniu do konkursu Seniorzy napisali: "...w naszej okolicy można znaleźć zioła rosnące na terenach ekologicznych takie jak; żywokost, podbiał, piołun, wrotycz, lipa, mniszek, czarny bez, pokrzywa. W ogrodach wiosną zasadzono czosnek, maliny, miętę, melisę, aronię (niektóre rośliny już rosły trzeba było tylko zebrać informacje, kto jakie posiada). Podczas spotkania wspólnie wykonaliśmy nalewki do walki z wirusami, naturalny antybiotyk, smarowidła na bolące kolana i stawy, leczące rany i odgnioty, kaszel, odstraszające komary i kleszcze, herbatki ziołowe oraz zestawy ziół do kąpieli. Dzięki temu nasi seniorzy oraz członkowie ich rodzin czują się dobrze i w naszej okolicy nie występują zachorowania na koronowirusa" - twierdzą seniorzy z Kolechowic. Pełni sil witalnych seniorzy specjalizują się nie tylko w "domowych sposobach walki z chorobami". Do perfekcji opanowali też szycie maseczek i toreb na zakupy, oraz przygotowanie wieńców i stroików dożynkowych. Ponadto wiodą prym w wykonaniu najlepszych potraw z lubelskich jabłek i wspaniałego rękodzieła.”

Wszystkie prezentacje publikowane były na łamach czterech tygodników: Wspólnota Puławska, Wspólnota Lubartowska, Wspólnota Opolska, Wspólnota Łęczyńska i na portalach internetowych: www.pulawy.24wspolnota.pl, www.lubartow.24wspolnota.pl, www.opole.24wspolnota.pl i www.tubalecznej.pl.

Dzięki zaangażowaniu, aktywności i kreatywności, godnych najwyższego uznania seniorzy z Kolechowic stanęli na podium, zdobywając tym samym II miejsce. Pierwsze trzy nagrody, każda po 1000 zł, w formie Bonu na zakup sprzętu sportowego trafiła w ręce laureatów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi