Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

205031 thumb

NARODOWY SPIS POWSZECHNY

LUDNOŚCI I MIESZKAŃ

W 2021 ROKU

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Gminne obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
Ostrów Lubelski liderem inwestycji w województwie lubelskim
Informujemy, że 9 października 2021 r. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2018-2020, w którym pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat na realizację zadań inwestycyjnych.
Gmina Ostrów Lubelski w grupie porównawczej 10 gmin miejsko-wiejskich w Polsce o zbliżonej liczbie ludności.
Jak wypadamy na tle innych gmin w kraju pod względem realizowanych dochodów i wydatków?
INWESTYCJE
Fotorelacja z akcji poboru krwi
CO DZIAŁO SIĘ W NASZEJ GMINIE W 2020 ROKU ?

Wydarzenia w roku 2021

partnerstwo

W V edycji konkursu ,,Polak Roku we Włoszech’’ i na świecie Krystyna Hoduń jako solistka zajęła III miejsce w kategorii działalność kulturalna natomiast Ostrowianki - Polesianki zostały laureatkami i zdobyły III miejsce w kategorii działalność artystyczna.

W tym roku jubileuszowa gala V edycji konkursu “ POLAK ROKU WE WŁOSZECH I NA ŚWIECIE “ miała miejsce w miejscowości Palombara Sabina z którym Nasza gmina podpisała w dniu 13 maja 2018 r. umowę partnerską. Z inicjatywą nawiązania współpracy wystąpił Burmistrz Ostrowa Lubelskiego - Józef Gruszczyk. 10 sierpnia 2017 r. Burmistrzowi gminy Palombara Sabina -  Alessandro Palombi została przedstawiona propozycja współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Ostrów Lubelski (Rzeczpospolita Polska), a gminą Palombara Sabina (RM) (Włochy).

 podpisanie

Gala finałowa odbyła się 9 października na Zamku Castello Savelli w Palombara Sabina k. Rzymu. Nagrodę dla zespołu Ostrowianki - Polesianki odebrała Agnieszka Mąką pochodząca z Ostrowa Lubelskiego - aktualnie mieszkanka Palombary Sabiny. W imieniu Krystyny Hoduń nagrodę odebrała Izabela Pyzdra Prezes Polsko-Włoskiej Izby Gospodarczej. 

 GRATULACJE DLA WSZYSTKICH LAUREATÓW!!!!

Zapraszamy do obejrzenia programu z udziałem pani Krystyny Hoduń z zespołem ,,Młode Rozkopaczewianki"

TVP
Fundacja Orange Logo 3
Miło nam poinformawać, że Pracownia Orange w Ostrowie Lubelskim znalazła się wśród laureatów konkursu grantowego organizowanego przez Fundację 5Medium oraz Fundację Orange!
Już wkrótce opowiemy więcej o planowanym projekcie ,,Elektronika dla każdego", który będzie realizowany w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim.

Czytaj więcej:  ,,Elektronika dla każdego"

Informujemy, że 9 października 2021 r. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2018-2020, w którym pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat na realizację zadań inwestycyjnych.

W kategorii „Miasta Inne” Ostrów Lubelski zajął 59 miejsce na 610 miast w Polsce i został najwyżej sklasyfikowany w województwie lubelskim, wydając na inwestycje 1564,13 zł na osobę. Dla porównania - w latach 2017-2019 byliśmy na 180 miejscu tego rankingu.

Liderzy inwestycji - Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2018–2020

lider

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (Ranking_nr_20_2021_Inwestycje-1.pdf)Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2018–2020 10132 kB65

Złote Gody to wyjątkowe święto, które obchodzone jest po 50-ciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego. W naszej Gminie w dniu 3 października 2021 r. ten Jubileusz świętowało 24 pary, które zawarły związek małżeński w latach 1969-1970. Z tej okazji otrzymali medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali:

Państwo Halina i Tadeusz Bernaccy 

Państwo Maria i Józef Bliźniukowie 

Państwo Zofia i Stanisław Drabikowie

Państwo Kazimiera i Marian Drozdowie 

Czytaj więcej:  ZŁOTE GODY – JUBILEUSZ PAR MAŁŻEŃSKICH W OSTROWIE LUBELSKIM

Jak wypadamy na tle innych gmin w kraju pod względem realizowanych dochodów i wydatków? 

    Na to pytanie pomogą nam odpowiedzieć poniższe wykresy. Opracowanie przygotowała zewnętrzna firma dla gmin należących do Związku Gmin Lubelszczyzny. Gmina Ostrów Lubelski zaprezentowana została w grupie porównawczej 10 gmin miejsko-wiejskich w Polsce o zbliżonej liczbie ludności z województw: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, podlaskiego, lubuskiego.

Porównanie na mieszkańca Gmina Ostrów Lubelski 1

Powyższy obraz przedstawia dochody bieżące i dotacje inwestycyjne porównywanych gmin w przedziale lat 2015-2020. Wykresy w pierwszym wierszu obrazują dochody bieżące gmin, dochody przypadające na 1 mieszkańca oraz średnio dochody na 1 mieszkańca z okresu 4 lat. W latach 2015-2020 dochody bieżące w Gminie Ostrów Lubelski wykazują tendencję wzrostową, jednakże w przeliczeniu na 1 mieszkańca są niskie w porównaniu do innych badanych gmin, a nawet są poniżej średniej w tych gminach. W wierszu drugim wykresy przedstawiają dochody bieżące tzw. własne, tj. bez subwencji oświatowej i dotacji celowych. Od 2016 roku zauważamy tendencję wzrostową powyższych dochodów (wykres 1). Kolejne wykresy potwierdzają, że dochody własne naszej gminy są niskie. Jedynie jedna z badanych gmin ma niższe dochody własne od Gminy Ostrów Lubelski. Wiersz trzeci przedstawia pozyskane środki na inwestycje. Na pierwszym wykresie widzimy, że od 2018 roku do budżetu Gminy Ostrów Lubelski wpływa coraz więcej środków zewnętrznych. Rekordowy jest rok 2020, w którym to pozyskano ok. 11 mln złotych. Wykres drugi obrazuje kwoty dotacji inwestycyjnych przypadające na 1 mieszkańca. W Gminie Ostrów Lubelski otrzymane kwoty dotacji inwestycyjnych przypadające na 1 mieszkańca są prawie w każdym roku badanym wyższe od średnich dotacji w gminach.  W 2020 roku są trzykrotnie wyższe od średniej w gminach. Oznacza to skuteczność Gminy Ostrów Lubelski w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania. Pod względem pozyskanych środków przypadających na 1 mieszkańca jesteśmy na trzecim miejscu w rankingu badanych gmin.

Czytaj więcej: Gmina Ostrów Lubelski w grupie porównawczej 10 gmin miejsko-wiejskich w Polsce o zbliżonej liczbie...

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi