inwestcje

raport

logo

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Niskie podatki w Gminie

podatki

Rada Miejska

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

podsumowanie

logoprojektu


 

Koncert charytatywny „Dzieci Dzieciom''
Serdecznie zapraszamy! Biletem wstępu jest datek pieniężny na leczenie Oliwki Rabczuk👉 SMAkOlisia-Walka z SMA
Z KLASYKĄ PRZE POLSKĘ
Serdecznie zapraszmy na koncert z cyklu "Z klasyką przez Polskę..." 7 grudnia, sala widowiskowa Centrum Kultury Wstęp wolny
Wizytacja Kanoniczna w Ostrowie Lubelskim
PGE Dystrybucja S. A. zawiadamia o planowanych wyłączeniach prądu

Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań” oraz pszczelarze ziemi parczewskiej zapraszają na V Jarmark Pszczelarski, który odbędzie się 29 września 2019 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Króla Władysława Jagiełły w Parczewie. W programie m.in.: degustacje produktów z ula oraz regionalnych wyrobów opartych na miodzie, pokaz sprzętu pszczelarskiego i wirowania miodu. Pszczelarze udostępnią wyroby ze swoich pasiek, a o część artystyczną zadbają dzieci z parczewskich przedszkoli oraz kapela podwórkowa „Taka Paka”. Wśród publiczności zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe. Każdy kto wypełni kupon konkursowy ma szansę wygrać atrakcyjną nagrodę.

2019

Tradycyjny korowód dożynkowy, występy artystyczne, konkurs wieńców to tylko część atrakcji Dożynek Gminno – Powiatowych, które odbyły się w niedzielę 15 września, na terenach GKS „Górnik” Łęczna.Dożynki Powiatowe to wyjątkowo ważna dla społeczności uroczystość, pozwalająca na wspólne kultywowanie dawnych tradycji przodków, prezentację kultury ludowej, a także integrację wszystkich mieszkańców. W tym roku impreza odbyła się 15 września na obiektach sportowych GKS "Górnik Łęczna".

     W programie uroczystości nie zabrakło stałych elementów związanych z obchodami Święta Plonów: barwny korowód, msza dziękczynna za ukończenie żniw i prac polowych z obrzędem dzielenia się chlebem, konkurs wieńców dożynkowych a także występy folklorystyczne. Wśród różnorodnych stoisk znaleźć można było wyroby rękodzielnicze oraz stoiska z lokalnymi potrawami i poradami eksperckimi. Dodatkową atrakcją tegorocznych uroczystości był jubileusz 20- lecie powiatu oraz wręczenie "Złotych Gryfów".

 

Małgorzata Sobczyńska

 

img 20190908 19093065649727 1460296277445518 6475462943105351680 nW dniach 5-8 września 2019r. Zespół nasz „Rozkopaczewianki ” jak również solistka Krystyna Hoduń uczestniczył w V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Daleko nas poniosło – prawda? Aż na drugi koniec Polski. Ale to dlatego, że lubimy śpiewać i mamy pieśni, które kwalifikują się do wystąpień w takich turniejach , czy festiwalach. Staramy się jak najlepiej reprezentować nasz region – Lubelszczyznę, gminę Ostrów Lubelski i nasz kochany Rozkopaczew. Pojechałyśmy tam razem: z Zespołem „Babeczki” z Zawitały, parą taneczną Magdą Milewicz z Mikołajewa i Pawłem Warownym z Nowej Dąbi, „Kapelą Lipców” i czterema parami tanecznymi z okolic Wygnanowa (koło Radomia). Szczecin zachwycił nas swoim urokiem i zielenią. Na długo w naszej pomięci pozostanie przepiękny widok panoramy miasta z 22 piętra i budynku filharmonii. Sam budynek Filharmonii zachwyca swoim widokiem. Sala Koncertowa w której grają i śpiewają najlepsi artyści jest jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych w Polsce. I to właśnie my miałyśmy zaszczyt na niej wystąpić. Zarówno zespół jak i solistka zaprezentowali się w trzech utworach. Pierwsza pieśń jest dowolna – wcześniej przygotowana ze znajomością źródła. Druga – jako interpretacja wylosowanego wątku tematycznego spośród 66 pozycji. Trzeci utwór nieobowiązkowy (aczkolwiek mile widziany) z motywem „Dokąd zmierzam”. Łączny czas występu nie mógł przekroczyć 15 minut. Może nieskromnie powiem, ale jako grupa śpiewacza i jako solistka spisałyśmy się bardzo dobrze, co potwierdza werdykt jury. Zespół otrzymał wyróżnienie, natomiast solistka Krystyna Hoduń wyśpiewała I miejsce. Ozdobą naszego Zespołu niewątpliwie były dziewczynki: Weronika Smyk, Karolina Smyk, Eliza Florek, Gabrysia Taras i Amelka Janiak. Dopiero za nimi były Seniorki: Kazimiera Mąka, Barbara Szewczyk, Zofia Jemielniak i ja Krystyna Hoduń.  Napewno dla niektórych podróż była bardzo męcząca, ale dałyśmy radę. A teraz może kilka słów o moich odczuciach podczas koncertu finałowego. W lśniącej złotym blaskiem Sali Symfonicznej Filharmonii. Kiedy tak stałam na scenie z grupą laureatów – prawie dwudziestoosobową, po wyczytaniu mojego nazwiska, miejsca i nagrody nie mogłam się powstrzymać od łez. Odbierałam ją od jurorów ze łzami płynącymi po policzkach jak grochy, do tego jeszcze słysząc jak mój Zespół (z którym zdobyłyśmy już wiele nagród) i mój syn z rodziną krzyczą z radości. To były moje najprawdziwsze łzy radości, nie wstydzę się ich. Dla takich chwil warto żyć, robić to co się lubi – a ja to lubię i każdemu polecam.

Dziękujemy serdecznie sponsorom, którzy wierzyli w nas i nie żałowali przysłowiowego grosza na nasz wyjazd.

Ps. Panie burmistrzu – jak widać walizka którą dostałam od Was w prezencie na wyjazdy jest przydatna i mam nadzieję że to jedna z wielu jej podróży - dziękuję.

Krystyna Hoduń

242gallery 1 midi

DSC 0225Uroczysta Msza Święta, barwny korowód, prezentacja wieńców dożynkowych, ceremoniał przekazania i dzielenia chleba, występy artystyczne oraz zabawa taneczna pod gwiazdami- tak w skrócie wyglądało tegoroczne święto plonów w naszej gminie. Dożynki Powiatu Lubartowskiego odbyły się 8 września w Ostrowie Lubelskim.

W ubiegłą niedzielę (8 września) rolnicy z Powiatu Lubartowskiego obchodzili doroczne Święto Plonów - Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Nawiązując do tradycji i obyczajów związanych z zakończeniem żniw jak co roku uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych gmin Powiatu Lubartowskiego oraz ziarno pod nowy zasiew.

Następnie barwnym korowodem dożynkowym, przy śpiewie Zespołu Pieśni i Tańca Jawor ruszyliśmy do centrum Ostrowa. Orszak złożony ze starostów uroczystości Janiny i Marka Drozdów, gospodarzy dożynek Ewy Zybały oraz Józefa Gruszczyka, delegacji gminnych z wieńcami, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej OSP oraz społeczności lokalnej, zatrzymał się pod Krzyżem Milenijnym. Tam została odegrana Rota, zaś Starostowie Dożynek złożyli symboliczną wiązankę, po czym wszyscy przeszliśmy do Parku Miejskiego gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

 

Czytaj więcej: Dożynki Powiatu Lubartowskiego w Ostrowie Lubelskim

100 2487

 

 

 

Osobowość Muzyczna przestrzeni folklorystycznych, Krystyna Hoduń, zdobywczyni głównej nagrody w kategorii śpiewaków/solistów V Turnieju Muzyków Prawdziwych, który zakończył się 8 września w szczecińskiej Filharmonii. A wraz z kierowanym przez siebie zespołem „Rozkopaczewianki” zdobyła wyróżnienie w kategorii zespołów śpiewaczych.

Serdecznie gartulujemy i życzymy dalszych sukcesów Pani Krystynie oraz zespołowi "Rozkopaczewianki" z Rozkopaczewa, który godnie reprezentuje naszą gminę.

 

W niedzielę (8 września) podczas Dożynek Powiatowo–Gminno–Parafialnych w Ostrowie Lubelskim, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek przekazał na ręce starosty oraz wójtów i burmistrzów symboliczne czeki z kwotami przyznanego dofinansowania na drogi z Funduszu Dróg Samorządowych. Dotacje w kwocie 24 mln złotych będą wykorzystane na przebudowy dróg gminnych i powiatowych w powiecie lubartowskim. Promesy otrzymał powiat lubartowski, gmina Abramów, Jeziorzany, Kamionka, Miasto Kock, Gmina Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski oraz Uścimów.

Dotacja przyznana została na przebudowę następujących dróg w naszej gminie:

103626 L i 103627 L w Rozkopaczewie o długości 2987 m

103616L i 103617L w Kaznowie Kolonii o długości 2768 m

103625L w Kolechowicach o długości 1239 m

 Kwota przyznanej dotacji dla Ostrowa Lubelskiego wynosi 4 464 025 zł. Łączna długość dróg, których dotyczy przebudowa to 6994 mb., a koszt zadania równa się ok. 6441 tys. zł.

Ostateczne koszty realizacji zadania poznamy po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego. Termin otwarcia ofert zaplanowano na 20.09.2019 r. Cała dokumentacja przetargowa dostępna jest pod linkiem: https://umigostrowlubelski.bip.lubelskie.pl/index.php?id=80&p1=szczegoly&p2=65839

Lista zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych drogi gminne i powiatowe dostępna jest na stronie
internetowej LUW w Lublinie pod linkiem  https://luwwlublinie.bip.gov.pl/fundusz-drog-samorzadowych/fundusz-drog-samorzadowych.html

201909091238 0001

 

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi