Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
31

205031 thumb

NARODOWY SPIS POWSZECHNY

LUDNOŚCI I MIESZKAŃ

W 2021 ROKU

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Gminne obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
Ostrów Lubelski liderem inwestycji w województwie lubelskim
Informujemy, że 9 października 2021 r. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2018-2020, w którym pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat na realizację zadań inwestycyjnych.
Gmina Ostrów Lubelski w grupie porównawczej 10 gmin miejsko-wiejskich w Polsce o zbliżonej liczbie ludności.
Jak wypadamy na tle innych gmin w kraju pod względem realizowanych dochodów i wydatków?
INWESTYCJE
Fotorelacja z akcji poboru krwi
CO DZIAŁO SIĘ W NASZEJ GMINIE W 2020 ROKU ?

Wydarzenia w roku 2021

 

W ramach realizowanej akcji szczepień przeciw C0VID-19 do Gminy Ostrów Lubelski 17 lipca 2021r. przyjedzie szczepieniobus.

W tym dniu na parkingu przy Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim w godzinach od 9.00 do 13.00 będzie można zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Nie trzeba się rejestrować ani umawiać. Wystarczy wziąć dowód osobisty.

1460x616

 

Na zaproszenie  organizatorów delegacja z gminy Ostrów Lubelski uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających pacyfikację wsi Michniów na ziemi kieleckiej. W 78. rocznicę pacyfikacji Michniowa oficjalnie otworzone zostało mauzoleum przypominające tragiczne wydarzenia z II wojny światowej. W uroczystościach wziął udział prezydent Polski Andrzej Duda. O godzinie 14.00 rozpoczęła się Msza święta w intencji wszystkich ofiar pacyfikacji Michniowa, gdzie 12 lipca 1943 roku Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali ponad 200 mieszkańców wsi. Potem uroczystego otwarcia Mauzoleum upamiętniającego 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców dokonał prezydent Polski Andrzej Duda.

Mauzoleum to lekcja historii, która przypomina o ponad 800 polskich wsiach spacyfikowanych podczas II wojny światowej. W każdym z 11 modułów placówki zobaczyć można świadectwa i pamiątki, które przybliżają historię zniszczonych wsi i zamordowanych ludzi. – Wystawa jest zharmonizowana z architekturą. Bo dzisiaj już nie tylko plansze, słowo i zdjęcia, ale też dźwięk czy światło są elementem przekazu na takich wystawach.

indeksttt

Rok 2021 przyniósł zmiany w programie „Dobry start” – od 1 lipca br. Wnioski o świadczenie w ramach programu ,,Dobry start” można składać tylko w formie elektronicznej. Obsługą wniosków i wypłatą świadczeń na rachunek bankowy zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby ułatwić rodzicom i opiekunom złożenie wniosku w ramach tego programu w dniu 15 lipca 2021r. (czwartek) od godz. 9:00 w Centrum Kultury (sala prób - parter) w Ostrowie Lubelskim ul. Partyzantów 14, będzie pełnił dyżur pracownik ZUS, który pomoże osobom zainteresowanym założyć profil na PUE ZUS izłożyć wniosek online.

Do złożenia wniosku o świadczenie potrzebne są następujące dane: PESEL wnioskodawcy oraz dziecka/ci, adres szkoły do której uczęszcza dziecko oraz numer rachunku bankowego, na który będzie wypłacane świadczenie.

Czytaj więcej: Informacja o programie ,,Dobry start” od 1 lipca 2021

unnamed

11 lipca o świcie oddziały UPA wspierane przez miejscowych Ukraińców dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem Śmierć Lachom. Uniemożliwiając mieszkańcom ucieczkę okrążano wieś i dokonano rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. Była to akcja dobrze przygotowana i zaplanowana.

11 lipca 1943 r. był niedzielą którą nazwano "Krwawą Niedzielą na Wołyniu". Ofiary rzezi i ich szczątki były wrzucane do okolicznych rowów, studni, pobliskich bagien (...) i zakopywano w lasach. Do dnia dzisiejszego, ponad 90% ofiar tego ludobójstwa nie zostało godnie upamiętnione, nie ma grobów i pochówku a prace ekshumacyjne zostały nagle i nie wiedzieć czemu przerwane.

Burmistrz Ostrowa Lubelskiego zaprasza na Mszę Świętą w intencji Ofiar ludobójstwa która odbędzie się w dniu 11 lipca 2021 roku o godz. 11:00 w kościele parafialnym.

1 17021812 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.

13 października 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanowiła nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Święto jest obchodzone 12 lipca.

Czytaj więcej: 12 lipca-Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi