logo

unnamed

raport 2019

inwestcje

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Niskie podatki w Gminie

podatki

Rada Miejska

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Rocznica uchwalenia Konstytucji trzeciego maja, dzień Strażaka, Jarmark Zygmuntowski – tak w skrócie wyglądała tegoroczna majówka w gminie Ostrów Lubelski. Razem z delegacją z partnerskiej gminy Palombara Sabina świętowaliśmy ważne dla naszego miasta wydarzenia.

Jarmark Zygmuntowski 2019Ostatni czas był dla nas jak i również naszego kraju bardzo szczególny. Obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości, 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dla naszego miasta to też czas wyjątkowy - 25 stycznia świętowaliśmy 471 rocznicę nadania praw miejskich, a 5 maja pierwszą rocznicę podpisania paktu o współpracy pomiędzy gminą Ostrów Lubelski a włoską gminą Palombara Sabina. Kulminacją tych wszystkich wydarzeń był polsko – włoski Jarmark Zygmuntowski, który odbył się 5 maja w Ostrowie Lubelskim.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. odprawiona w intencji mieszkańców. Barwnym korowodem w asyście rycerzy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej udaliśmy się do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na scenie głos zabrał włodarz naszego miasta Józef Gruszczyk. Powitał znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i wspólnie z nami celebrowali ważne dla nas wydarzenia. Razem z burmistrzem gminy Palombara Sabina – Alesandro Palombi, świętowali pierwszą rocznicę podpisania partnerstwa i dobrej współpracy. A że dla obu miast to bardzo ważne wydarzenie dlatego też świętowano z hukiem jakiego do tej pory Ostrów nie widział, a raczej nie słyszał. Trzykrotnie zahuczała prawdziwa armata odpalona przez burmistrzów partnerskich miast i wojewodę Przemysława Czarnka.

Ważnym punktem Jarmarku było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Starostwem Lubartowskim reprezentowanym przez Starostę Lubartowskiego Ewę Zybałę, Miastem i Gminą Ostrów Lubelski reprezentowanym przez Burmistrza Józefa Gruszczyka, Politechniką Warszawską reprezentowaną przez prof. dr hab. inż. Stanisława Wincenciaka - Prorektora ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej a Teraz Energia Sp. z o.o. reprezentowaną przez Bartłomieja Steczowicza- Prezesa Zarządu oraz Piotra Czajkowskiego-współpracownika spółki. Uznając potrzebę rozwoju szkolnictwa zawodowego w Polsce i promowania współpracy jednostek naukowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz sektora gospodarczego w dziedzinach energetyki rozproszonej i transportu niskoemisyjnego, Strony zadeklarowały chęć podjęcia wspólnych działań mających na celu wykorzystanie w tej dziedzinie potencjału Politechniki Warszawskiej i firmy Teraz Energia oraz kompetencji i infrastruktury Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim.

Część artystyczną rozpoczął występ Formacji Tańca Nowoczesnego, która przygotowała dla nas Taniec Dworski. Koncert Orkiestry Dętej OSP pod batutą Wojciecha Duraka. Niezwykłym widowiskiem była wioska rycerska, pokaz musztry oraz integracyjny taniec dawny, który przygotowali dla nas rycerze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Na scenie nie zabrakło również naszych najmłodszych wykonawców – Logorymków oraz „Ostrowskich wianuszków”. Nasi milusińscy swoim urokiem osobistym, energią oraz uśmiechem spodobali się niejednemu widzowi Dzięki zespołowi Jar i Kapeli Drewutnia przenieśliśmy się w czasie. Muzyka, instrumenty oraz śpiew idealnie odzwierciedlał słowiańszczyznę wczesnego średniowiecza wraz z aspektami z tym tematem związanymi. Na scenie zaprezentowały się także „Kaznowianki” oraz „Ostrowianki – Polesianki”. Nie zabrakło również zaprzyjaźnionego chóru Męskiego „Pojezierze” z sąsiedniej gminy, który swoim występem uświetnił imprezę. Gwiazdą wieczoru był zespół Alergen, mimo deszczowej pogody porwał do tańca niejedną osobę.

Park Miejski przepełniony był stoiskami z rękodziełem, kosmetykami oraz gastronomią. Można było skosztować domowych potraw i wypieków wykonanych przez delegację z Palombara Sabina, gminne Sołectwa, Koła Gospodyń, Stowarzyszenia, Drużynę Żeńską OSP Brzostówka, Orkiestrę Dętą OSP. Nie zabrakło też wojskowej grochówki rozdawanej przy stoisku Watahy.

Jarmark Zygmuntowski wpisał się już na stałe do kalendarza imprez gminnych. Dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie oraz pomoc.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Sołtysów, Radnych, wystawców oraz twórców.

Do zobaczenia na Dożynkach Gminno - Powiatowych już 8 września!

 

Małgorzata Sobczyńska

Fotofgrafia: Magda Dąbrowska

 

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi