inwestcje

raport

logo

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30

Niskie podatki w Gminie

podatki

Rada Miejska

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

podsumowanie

logoprojektu


 

Dożynki Powiatu Lubartowskiego w Ostrowie Lubelskim
Wizytacja Kanoniczna w Ostrowie Lubelskim
PGE Dystrybucja S. A. zawiadamia o planowanych wyłączeniach prądu

DSC 3407
Sztandar od wieków był dla Polaków symbolem najwyższych wartości. Czczono go, szanowano, traktowano niemal jak relikwię, a w potrzebie oddawano za niego życie. Tak też jest i dzisiaj, także w szkole. Sztandar ma za zadanie reprezentować i jednoczyć naszą małą społeczność. To symbol zbiorowości szkolnej, nośnik historii i tradycji.

Taka refleksja towarzyszyła podniosłej uroczystości prezentacji i poświęcenia nowego sztandaru Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim, która odbyła się 3 października 2019 roku. Był to dla nas dzień wyjątkowy. Poprzedziły go długie przygotowania, gdyż wszyscy mieliśmy świadomość, że właśnie my - tu i teraz - tworzymy historię. Po wielu latach dłonie naszych prawnuków będą przekładać pożółkłe karty kronik, które my dziś zapisujemy.

Już od rana wszyscy byliśmy podekscytowani. Po zajęciach z wychowawcami uczniowie zgromadzili się na holu, by otrzymać pamiątkowe gadżety – długopisy z logo szkoły. Słodką niespodzianką był olbrzymi tort podzielony pomiędzy wszystkich obecnych. W dobrych nastrojach wyruszyliśmy do kościoła parafialnego, gdzie o godzinie 10.00 miała się odbyć pierwsza część uroczystości – msza święta, podczas której JE ksiądz biskup Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia sztandaru. Powaga i podniosła atmosfera towarzyszyły temu niecodziennemu wydarzeniu.

Po mszy świętej orszak zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców - na czele z pocztami sztandarowymi - wyruszył do budynku szkoły. Przemarsz odbywał się przy wtórze gitary i pieśni religijnych, w pięknej jesiennej aurze. Nawet siąpiący od rana deszcz przestał nas niepokoić. I jak tu nie wierzyć w opiekę Patrona..?

Druga część uroczystości rozpoczęła się o godz. 12.15 już w budynku szkoły.

Pani dyrektor Katarzyna Równiak serdecznie powitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: JE ks. Biskup Kazimierz Gurda, Leszek Pietrzak - doradca Wojewody Lubelskiego, Lucjan Mileszczyk – Wicestarosta Lubartowski, Marzanna Ostrowska - Starszy Wizytator Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie, Józef Gruszczyk - Burmistrz Ostrowa Lubelskiego, ks. Leszek Borysiuk - sekretarz Biskupa, ks. Jan Orłowski - proboszcz parafii Ostrów Lubelski, Jerzy Sobich - Przewodniczący Rady Miejskiej, Sylwia Szczepańska - Sekretarz Gminy, Janusz Szalast - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, Mariola Socha – Radna Rady Miejskiej, Mirosław Gajewski - wiceprezes Banku Spółdzielczego w Lubartowie, przedstawiciele Nadleśnictw Lubartów i Parczew, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz instytucji, księża związani z naszą parafią, sołtysi, przyjaciele szkoły – osoby, które bezinteresownie i z wielkim zaangażowaniem wspierają działania naszej placówki, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele z okolicznych szkół oraz przedszkola. Uroczystość zgromadziła przede wszystkim tych, dla których wszelkie wysiłki odnajdują swój cel i sens - uczniów. Obecni byli także nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Część oficjalną uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Urzędu Gminy, SP im. ks. Jana Twardowskiego w Kaznowie, Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim i oczywiście pocztu sztandarowego Rady Rodziców naszej szkoły, w którym godnie i pięknie prezentowali się: pan Krzysztof Nawrocki oraz panie - Katarzyna Bernacka i Katarzyna Ostrowska.

Podniosłą chwilą było wbijanie gwoździ fundacyjnych w drzewce sztandaru. Dokonali tego: 

 • JE ksiądz biskup Kazimierz Gurda
 • pan Leszek Pietrzak - w imieniu Wojewody Lubelskiego
 • pan Lucjan Mileszczyk - w imieniu Starosty Lubartowskiego
 • pani Marzanna Ostrowska - w imieniu  Lubelskiego Kuratora Oświaty
 • pan Józef Gruszczyk - Burmistrz Ostrowa Lubelskiego
 • pan Jerzy Sobich - Przewodniczący Rady Miejskiej
 • ksiądz Jan Orłowski - proboszcz parafii w Ostrowie Lubelskim
 • pan Mirosław Gajewski - wiceprezes Banku Spółdzielczego w Lubartowie
 • pan Witold Zakościelny - reprezentujący Nadleśnictwo Parczew
 • pan Lucjan Kachniarz - reprezentujący Nadleśnictwo Lubartów
 • pani Mariola Socha
 • państwo Sylwia i Marek Szczepańscy
 • pani Beata Czapska
 • przewodnicząca Szkolnego Koła Caritas Marika Bójko
 • pani Agata Winiarska - w imieniu rodziców
 • dyrektor szkoły pani Katarzyna Równiak.

W drzewcu sztandaru widnieją również gwoździe fundacyjne pana Kamila Staszewskiego oraz pana Krzysztofa Świderskiego, którzy nie mogli przybyć na uroczystość.

Podczas uroczystości poczet sztandarowy Rady Rodziców przekazał nowy sztandar pani dyrektor Katarzynie Równiak, ta zaś powierzyła cenny dar opiece uczniów. Po zakończeniu ceremonii przekazania odbyło się uroczyste ślubowanie na nowy sztandar. Tekst przysięgi wypowiedzieli przedstawiciele Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i uczniowie.

Akt ślubowania odczytała pani Sylwia Szczepańska - Sekretarz Gminy.

Część artystyczna pt. Ty prowadzisz nas nawiązywała do czasów, w których żyjemy, odwiecznej walki dobra i zła, w której współczesnego człowieka ciągle może wspomagać nauczanie naszego Patrona. Poszczególnym scenom towarzyszyły słowa Jana Pawła II zaczerpnięte z Tryptyku Rzymskiego oraz papieskich homilii. Puentą zaś była przejmująca pieśń w wykonaniu Karoliny Markiewicz: Ty prowadzisz nas/ Dalej nas prowadzisz/ Choć wędrówki ziemskiej kres/ W domu Ojca na nas czekasz/ W ten tak trudny czas/ Ty nam błogosławisz/ Twej opieki przyzywamy/ A Ty z nią nie zwlekasz dla nas/
Nasz Ojcze Święty, Patronie nasz...

Swój wielki dzień przeżywali szczególnie uczniowie klasy I, którzy jako pierwszy rocznik złożyli ślubowanie na nowy sztandar. Ks. biskup Kazimierz Gurda udzielił im błogosławieństwa na kolejne lata nauki. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na uczniów dziewiętnaściorga młodych adeptów nauki. Ci zaś odwdzięczyli się radosnym uśmiechem i pięknymi piosenkami.

Zgromadzeni goście skierowali do nas wiele ciepłych słów, przekazali życzenia i okolicznościowe upominki, po czym wraz z delegacją uczniów udali się do holu głównego, gdzie zawisła ufundowana przez Radę Rodziców tablica pamiątkowa wykonana w pracowni rzeźbiarskiej pana Andrzeja Weremczuka. Jej poświęcenia dokonał JE ksiądz biskup, zaś odsłonięcia - przedstawiciele władz oświatowych, samorządowych, duchowieństwa, rodziców i uczniów: pani Marzanna Ostrowska, pan Józef Gruszczyk, ks. Jan Orłowski, pani Agata Winiarska, pani Katarzyna Równiak oraz uczennica kl. VIII Marika Kapciak.

Ostatnim punktem uroczystości był obiad, podczas którego nasi goście nie tylko mogli się posilić, ale również podzielić wrażeniami i emocjami, które towarzyszyły temu wyjątkowemu dniu. Goście mogli również obejrzeć wystawę poświęconą Patronowi czy wpisać się do wyłożonej na korytarzu kroniki szkoły, a wychodząc, zabrać drobny upominek - kubek z logo szkoły.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli nas w przygotowaniach do tej pięknej uroczystości: sponsorom, rodzicom, a w szczególności Pocztowi Sztandarowemu Rady Rodziców, nauczycielom, uczniom. Dziękujemy również absolwentom naszej szkoły- Klaudii Szkutnik, Jakubowi Kuberze i Jakubowi Powałce, którzy poświęcili wiele czasu, by wspomóc nas w realizacji części artystycznej.

Mamy nadzieję, że ten szczególny dzień przyczyni się do wychowania dzieci i młodzieży w duchu miłości do Ojczyzny, poszanowania jej historii i tradycji.

Izabella Marzęda

SP w Ostrowie Lubelskim

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi