raport

logo

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30

inwestcje

Niskie podatki w Gminie

podatki

Rada Miejska

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

podsumowanie

logoprojektu


 

Dożynki Powiatu Lubartowskiego w Ostrowie Lubelskim
Krystyna Hoduń na Turnieju Muzyków Prawdziwych
Gminny Dzień Kobiet w Ostrowie Lubelskim
Porady dietetyczne, Fight Lady, słodki poczęstunek i kwiaty, konkursy, występy solistów i tancerzy to tylko część atrakcji sobotniej imprezy. Już czwarty raz wspólnie świętowaliśmy Dzień Kobiet i na pewno nie ostatni. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych.
PGE Dystrybucja S. A. zawiadamia o planowanych wyłączeniach prądu

W ubiegłą niedzielę odbyła się pierwsza konferencja pt. „Tradycja, zdrowa żywność, ochrona środowiska Kół Gospodyń Wiejskich”. Patronat honorowy objęli Beata Mazurek Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski. Impreza odbyła się 22 września w Poniatowej. Niedzielne wydarzenie rozpoczęła msza św. w Kościele Parafialnym pw. Ducha Świętego w Poniatowej. Następnie na placu przy ulicy Brzozowej rozpoczęła się pierwsza w województwie lubelskim konferencja Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło także występów artystycznych, konkursów oraz degustacji potraw regionalnych. Naszą gminę reprezentowało KGW Ostrów Lubelski, KGW Kolechowice Folwark oraz KGW Kaznów. Spośród 70 kół biorących udział w konferencji, w konkursie kulinarnym na „Najsmaczniejsze danie regionalne” na podium znalazły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kolechowic Folwarku. Biały ser krowi z czosnkiem niedźwiedzim na chlebie żytnim, posypanym ziarnkami kopru podbił serca smakoszy tym samym zdobywając 3 miejsce w konkursie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom niedzielnego wydarzenia i życzymy dalszych sukcesów, nie tylko kulinarnych :)

 

Małgorzata Sobczyńska

 

 

W czwartek (19 września) delegacja z Ostrowa Lubelskiego wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Radni, Sołtysi, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, kierownicy i pracownicy podległych jednostek, dzięki uprzejmości senatora RP Stanisława Gogacza mieli okazję poznać Sejm i Senat z bliska.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsca przede wszystkim oddającego klimat tamtego czasu, które w sposób szczególny odtwarza atmosferę powstańczej Warszawy. Pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej.

Na zakończenie władze gminy Burmistrz Ostrowa Józef Gruszczyk razem z Sekretarzem, Zastępcą oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej złożyli symboliczną wiązankę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 35. rocznicę śmierci.

 

Małgorzata Sobczyńska

 

 

Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań” oraz pszczelarze ziemi parczewskiej zapraszają na V Jarmark Pszczelarski, który odbędzie się 29 września 2019 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Króla Władysława Jagiełły w Parczewie. W programie m.in.: degustacje produktów z ula oraz regionalnych wyrobów opartych na miodzie, pokaz sprzętu pszczelarskiego i wirowania miodu. Pszczelarze udostępnią wyroby ze swoich pasiek, a o część artystyczną zadbają dzieci z parczewskich przedszkoli oraz kapela podwórkowa „Taka Paka”. Wśród publiczności zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe. Każdy kto wypełni kupon konkursowy ma szansę wygrać atrakcyjną nagrodę.

2019

Tradycyjny korowód dożynkowy, występy artystyczne, konkurs wieńców to tylko część atrakcji Dożynek Gminno – Powiatowych, które odbyły się w niedzielę 15 września, na terenach GKS „Górnik” Łęczna.Dożynki Powiatowe to wyjątkowo ważna dla społeczności uroczystość, pozwalająca na wspólne kultywowanie dawnych tradycji przodków, prezentację kultury ludowej, a także integrację wszystkich mieszkańców. W tym roku impreza odbyła się 15 września na obiektach sportowych GKS "Górnik Łęczna".

W programie uroczystości nie zabrakło stałych elementów związanych z obchodami Święta Plonów: barwny korowód, msza dziękczynna za ukończenie żniw i prac polowych z obrzędem dzielenia się chlebem, konkurs wieńców dożynkowych a także występy folklorystyczne. Wśród różnorodnych stoisk znaleźć można było wyroby rękodzielnicze oraz stoiska z lokalnymi potrawami i poradami eksperckimi. Dodatkową atrakcją tegorocznych uroczystości był jubileusz 20- lecie powiatu oraz wręczenie "Złotych Gryfów".

 

Małgorzata Sobczyńska

 

img 20190908 19093065649727 1460296277445518 6475462943105351680 nW dniach 5-8 września 2019r. Zespół nasz „Rozkopaczewianki ” jak również solistka Krystyna Hoduń uczestniczył w V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Daleko nas poniosło – prawda? Aż na drugi koniec Polski. Ale to dlatego, że lubimy śpiewać i mamy pieśni, które kwalifikują się do wystąpień w takich turniejach , czy festiwalach. Staramy się jak najlepiej reprezentować nasz region – Lubelszczyznę, gminę Ostrów Lubelski i nasz kochany Rozkopaczew. Pojechałyśmy tam razem: z Zespołem „Babeczki” z Zawitały, parą taneczną Magdą Milewicz z Mikołajewa i Pawłem Warownym z Nowej Dąbi, „Kapelą Lipców” i czterema parami tanecznymi z okolic Wygnanowa (koło Radomia). Szczecin zachwycił nas swoim urokiem i zielenią. Na długo w naszej pomięci pozostanie przepiękny widok panoramy miasta z 22 piętra i budynku filharmonii. Sam budynek Filharmonii zachwyca swoim widokiem. Sala Koncertowa w której grają i śpiewają najlepsi artyści jest jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych w Polsce. I to właśnie my miałyśmy zaszczyt na niej wystąpić. Zarówno zespół jak i solistka zaprezentowali się w trzech utworach. Pierwsza pieśń jest dowolna – wcześniej przygotowana ze znajomością źródła. Druga – jako interpretacja wylosowanego wątku tematycznego spośród 66 pozycji. Trzeci utwór nieobowiązkowy (aczkolwiek mile widziany) z motywem „Dokąd zmierzam”. Łączny czas występu nie mógł przekroczyć 15 minut. Może nieskromnie powiem, ale jako grupa śpiewacza i jako solistka spisałyśmy się bardzo dobrze, co potwierdza werdykt jury. Zespół otrzymał wyróżnienie, natomiast solistka Krystyna Hoduń wyśpiewała I miejsce. Ozdobą naszego Zespołu niewątpliwie były dziewczynki: Weronika Smyk, Karolina Smyk, Eliza Florek, Gabrysia Taras i Amelka Janiak. Dopiero za nimi były Seniorki: Kazimiera Mąka, Barbara Szewczyk, Zofia Jemielniak i ja Krystyna Hoduń.  Napewno dla niektórych podróż była bardzo męcząca, ale dałyśmy radę. A teraz może kilka słów o moich odczuciach podczas koncertu finałowego. W lśniącej złotym blaskiem Sali Symfonicznej Filharmonii. Kiedy tak stałam na scenie z grupą laureatów – prawie dwudziestoosobową, po wyczytaniu mojego nazwiska, miejsca i nagrody nie mogłam się powstrzymać od łez. Odbierałam ją od jurorów ze łzami płynącymi po policzkach jak grochy, do tego jeszcze słysząc jak mój Zespół (z którym zdobyłyśmy już wiele nagród) i mój syn z rodziną krzyczą z radości. To były moje najprawdziwsze łzy radości, nie wstydzę się ich. Dla takich chwil warto żyć, robić to co się lubi – a ja to lubię i każdemu polecam.

Dziękujemy serdecznie sponsorom, którzy wierzyli w nas i nie żałowali przysłowiowego grosza na nasz wyjazd.

Ps. Panie burmistrzu – jak widać walizka którą dostałam od Was w prezencie na wyjazdy jest przydatna i mam nadzieję że to jedna z wielu jej podróży - dziękuję.

Krystyna Hoduń

242gallery 1 midi

DSC 0225Uroczysta Msza Święta, barwny korowód, prezentacja wieńców dożynkowych, ceremoniał przekazania i dzielenia chleba, występy artystyczne oraz zabawa taneczna pod gwiazdami- tak w skrócie wyglądało tegoroczne święto plonów w naszej gminie. Dożynki Powiatu Lubartowskiego odbyły się 8 września w Ostrowie Lubelskim.

W ubiegłą niedzielę (8 września) rolnicy z Powiatu Lubartowskiego obchodzili doroczne Święto Plonów - Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Nawiązując do tradycji i obyczajów związanych z zakończeniem żniw jak co roku uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych gmin Powiatu Lubartowskiego oraz ziarno pod nowy zasiew.

Następnie barwnym korowodem dożynkowym, przy śpiewie Zespołu Pieśni i Tańca Jawor ruszyliśmy do centrum Ostrowa. Orszak złożony ze starostów uroczystości Janiny i Marka Drozdów, gospodarzy dożynek Ewy Zybały oraz Józefa Gruszczyka, delegacji gminnych z wieńcami, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej OSP oraz społeczności lokalnej, zatrzymał się pod Krzyżem Milenijnym. Tam została odegrana Rota, zaś Starostowie Dożynek złożyli symboliczną wiązankę, po czym wszyscy przeszliśmy do Parku Miejskiego gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

 

Czytaj więcej: Dożynki Powiatu Lubartowskiego w Ostrowie Lubelskim

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi