ROLNICTWO Szacuje się, że w mieście i gminie funkcjonuje ok. 620 gospodarstw rolnych a więc liczba ta jest nieporównywalnie mniejsza od danych z 2002 r. kiedy to na terenie gminy było 1009 gospodarstw rolnych. Natomiast trzeba podkreślić, że zwiększyła się znacznie średnia wielkość gospodarstwa i wynosi ona ok. 12 ha użytków rolnych. Zarysowuje się tendencja do powiększania areału gospodarstw rodzinnych, natomiast ciągle  zmniejsza się ilość gospodarstw ogółem.  Tworzą się gospodarstwa przekraczające 50 ha gruntów rolnych i więcej.

PRODUKCJA ROŚLINNA

Oprócz uprawy głównych zbóż pojawiły się plantacje owoców miękkich i rabarbaru a także coraz więcej występują uprawy kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Obserwuje się wzrastającą powierzchnię uprawy rzepaku ozimego, truskawek, malin, borówki amerykańskiej, aronii i rabarbaru. W ilościach śladowych występują ziemniaki, rośliny motylkowe i drobnonasienne oraz rośliny okopowe. Jakby na drugi plan schodzą użytki zielone (łąki), obserwuje się stopniową ich degradacje spowodowaną brakiem zainteresowania ze strony rolników eksploatacją masy zielonej na siano lub kiszonki. W znacznym stopniu występują utrudnienia spowodowane podtopieniami lokalnymi uniemożliwiającymi wejście na grunt, brakiem konserwacji urządzeń melioracyjnych, co w rezultacie prowadzi do tworzenia się niekorzystnego ekosystemu. Kluczową rolę w tym wszystkim odgrywa zwiększająca się populacja bobra, której obecność wpływa na lokalne podtapianie użytków zielonych lub ich całkowite zalewanie wodą. Struktura powierzchni uprawy zbóż w 2011 r przedstawia się następująco: pszenica ozima-180 ha, pszenica jara -220 ha, żyto -590 ha, jęczmień ozimy – 3ha, jęczmień jary -210 ha, owies -760 ha, pszenżyto ozime -800 ha, pszenżyto jare -15 ha, mieszanki zbożowe jare -850 ha, mieszanki zbożowo-strączkowe -20 ha, kukurydza na ziarno -21 ha, kukurydza na zielonkę -32 ha, gryka -60 ha, strączkowe jadalne -5 ha, strączkowe pastewne -12ha, ziemniaki -170 ha, rzepak – 10 ha, tytoń -5 ha, chmiel- 22 ha, warzywa gruntowe -64 ha, truskawki -90 ha.

PRODUKCJA ZWIERZĘCA

Większość gospodarstw prowadzi produkcję wielokierunkową, gdzie utrzymywana jest bydło mleczne, bydło opasowe i drób. Nielicznie już występują konie i owce oraz zmniejsza się pogłowie trzody chlewnej. Gospodarstwa które specjalizują się w produkcji mleka wysokiej jakości, a surowiec odbierany jest bezpośrednio z gospodarstw rolników zaczynają się samowolnie likwidować z uwagi na coraz większe wymagania i brak opłacalności. W skali gminy tylko w trzech gospodarstwach utrzymywany jest drób na większą skalę, w dwóch są to gęsi na tucz i w jednym gęsi nioski i indyki.