Gmina Ostrów Lubelski jest regionem o dużej różnorodności przyrodniczej, bogatej historii i tradycjach kulturowych. Jej piękno i różnorodność widoczne są zwłaszcza w sferze flory
i fauny. Liczne jeziora z otaczającymi je lasami i bagnami stanowią zarówno cenne środowiska naturalne, jak i ciekawe miejsca do zwiedzania, wypoczynku i edukacji.
Atrakcje:
- Na uwagę zasługuje jezioro Miejskie w Ostrowie Lubelskim, z terenami przystosowanymi do rekreacji i wypoczynku, gastronomią i przystępami z plażą i dostępem do lustra wody. Co roku jezioro pod nadzorem gminy jest zarybiane przez Polski Związek Wędkarski w Lublinie.
- Kolejną atrakcją jest zbiornik retencyjny jezioro “Mytycze” w Rozkopaczewie, potocznie nazywany “rajem dla wędkarzy”. Z różnorodną fauną i florą oraz ustanowionym użytkiem ekologicznym jest ostoją ciszy i spokoju. z pływającą wyspą porośniętą drzewami olchy, otoczony bezpośrednim sąsiedztwem lasu sosnowo-dębowego, łąk i pastwisk.
- Warto odwiedzić malownicze jezioro Kleszczów z naturalnymi bagnami czy jezioro Czarne-Gościnieckie, przy którym tradycyjnie w sezonie letnim rozbijane są obozy harcerskie.
Działalność kulturowa w gminie jest realizowana przez Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim. Oferuje ono rozmaite imprezy cykliczne oraz zajęcia taneczne, muzyczne i teatralne. Centrum Kultury prowadzi zespół tańca ludowego dla najmłodszych oraz zajęcia tańca towarzyskiego dla młodzieży. Funkcjonuje również grupa teatralna dla dzieci i młodzieży – zespół Przecinek. Przy Centrum Kultury działa orkiestra dęta, na której potrzeby prowadzone są zajęcia muzyczne. Ponadto działa Pracownia Orange oraz świetlica socjoterapeutyczna, w której dzieci mogą spędzać wolny czas oraz korzystać z różnych zajęć.
Na terenie gminy działają również:
- Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej,
- Zespół tańca ludowego „Ostrowskie Wianuszki”,
- Kapela ludowa „Jak Dawniej”,
- Zespoły śpiewacze i ludowe:„Kaznowianki”, „Ostrowianki-Polesianki”, „Rozkopaczewianki”,,
- Koła Gospodyń Wiejskich,
- Lokalna prasa „Głos Ostrowa”,
- Biblioteka gminna
Do widocznych zabytków w krajobrazie kulturowym gminy można zaliczyć układy urbanistyczne Ostrowa Lubelskiego oraz zabytki sakralne. Wszystkie są dobrze zachowane i predysponują do włączenia ich w strukturę przyszłej infrastruktury turystyczno-wypoczynkowej gminy (jako uzupełnienie atrakcji gminy. W skład zespołu wchodzi:
- Murowany parafialny kościół rzymskokatolicki p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Wawrzyńca,
- Murowana brama – dzwonnica,
- Ogrodzenie z bramkami i kapliczkami,
- Drzewostan w granicach cmentarza kościelnego.
Na terenie gminy znajduje się wiele przydrożnych kapliczek oraz kilka zabytkowych cmentarzy ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków. Są to:
- Cmentarz parafialny rzymskokatolicki w Ostrowie Lubelskim i Rozkopaczewie,
- Cmentarz żydowski w Ostrowie Lubelskim,
- Cmentarz wojenny z I wojny światowej w Kaznów-Kolonii,
- Cmentarz prawosławny w Kolechowicach,
Za lokowaniem inwestycji na terenie Gminy Ostrów Lubelski przemawiają między innymi:
- Łatwa dostępność i atrakcyjne ceny terenów inwestycyjnych.
- Zasoby naturalne, kompleksy leśne, zbiorniki wodne.
- Dobry stan środowiska naturalnego.
- Duży, nie w pełni wykorzystany areał ziemi rolniczej i duże zasoby taniej siły roboczej.
- Niski stan specjalizacji, który daje dużą elastyczność zmian kierunków produkcji.
- Duże zaplecze surowcowe przetwórstwa.
- Duże skupisko ludności na obszarach wiejskich.
- Na terenie gminy nie ma przemysłu ciężkiego generującego zanieczyszczenia.