Historia Orkiestry Strażackiej z Ostrowa Lubelskiego

Orkiestra Strażacka z Ostrowa Lubelskiego, zespół z długą i barwną historią, rozpoczęła działalność w 1927 roku, dwa lata po utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Siedleckim. Dzięki determinacji Józefa Prokopowicza i wsparciu burmistrza Szczepana Kulika, orkiestra zdobyła pierwsze instrumenty i członków. Pierwszym kapelmistrzem był Szelęgowski. W składzie orkiestry znaleźli się lokalni mieszkańcy, tacy jak Władysław Grodek, Józef Domaszewski, Piotr Korol i wielu innych, których nazwiska z czasem się zagubiły. W 1928 roku nowy burmistrz, Dominik Bolesta, rozszerzył skład orkiestry i wprowadził nowe instrumenty. Kapelmistrzem został Eugeniusz Śliwiński.

Lata Wojenne i Powojenne

II wojna światowa zmusiła orkiestrę do zawieszenia działalności. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, orkiestra powróciła pod batutą kapelmistrza Bolesława Klementewicza, regularnie występując na różnych uroczystościach. W maju 1990 roku nowym kapelmistrzem został Jan Drabik, który przyczynił się do dalszego rozwoju orkiestry. Mimo trudności w latach 90., dzięki zaangażowaniu Ryszarda Iwanka, orkiestra odżyła, zyskując nowych członków.

Nowe Tysiąclecie i Rozwój

W 2003 roku burmistrz Ostrowa Lubelskiego, Jarosław Jośko, objął patronat nad orkiestrą, gwarantując jej wsparcie finansowe. W lipcu 2002 roku kapelmistrzem został Michał Iwanek, student wychowania muzycznego na UMCS w Lublinie – syn Ryszarda.

Wojciech Durak – Kapelmistrz Orkiestry

Od 2007 roku kapelmistrzem Orkiestry Strażackiej z Ostrowa Lubelskiego jest Wojciech Durak, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, trębacz i aranżer Wojskowej Orkiestry i Teatru Muzycznego w Lublinie. Angażuje się również w pracę z młodzieżą jako instruktor nauki gry na instrumentach w Centrum Kultury, kształtując młode talenty i wzbogacając skład orkiestry.

Międzynarodowe Współprace i Wydarzenia

Orkiestra dąży do ciągłego rozwoju i stawia sobie nowe wyzwania. Niezwykłym wydarzeniem w jej historii było spotkanie w lipcu 2014 roku z muzykami ze szwajcarskiego zespołu MusiCool Big-Band ze szkoły muzycznej w Bazylei. Koncert w malowniczym Muzeum Zamoyskich w Kozłówce był okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania międzynarodowych przyjaźni, podkreślając moc muzyki jako uniwersalnego języka.

W czerwcu 2019 roku Orkiestra Strażacka z Ostrowa Lubelskiego uczestniczyła w Święcie Czereśni we włoskiej gminie Palombara Sabina, co podkreśliło zdolność muzyki do łączenia różnych kultur i narodów.

Rodzinna Atmosfera i Wielopokoleniowość

Orkiestra Strażacka z Ostrowa Lubelskiego to wielopokoleniowa grupa pełna pasji do muzyki. Najstarszy muzyk, Władysław Rozmysł, ma ponad 70 lat, a najmłodsza, Hania, ma 9 lat.

Ważniejsze Wydarzenia i Koncerty

Orkiestra Strażacka aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach muzycznych i społecznych:

  1. Koncerty Kolęd: Tworzenie magicznej atmosfery podczas koncertów kolędowych.

  2. Koncerty Patriotyczne: Uczestnictwo w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości 11 listopada.

  3. Koncerty Świąteczne: Prezentowanie świątecznego repertuaru podczas mszy i koncertów bożonarodzeniowych.

  4. Koncerty Charytatywne: Angażowanie się w koncerty charytatywne na rzecz lokalnych społeczności.

  5. Koncerty Okazjonalne: Występy podczas jubileuszy, otwarć wystaw i innych ważnych uroczystości.

  6. Koncerty Religijne: Oprawa muzyczna mszy i nabożeństw religijnych.

  7. Dożynki: Udział w dożynkach, umacniając związek z lokalnymi tradycjami.

  8. Uroczystości Strażackie: Wspieranie uroczystości związanych z Ochotniczą Strażą Pożarną.

  9. Oprawa Uroczystości Państwowych i Kościelnych: Tworzenie odpowiedniej atmosfery podczas ważnych wydarzeń.

  10. Uroczystości Członków: Celebracja ważnych chwil w życiu członków orkiestry, takich jak śluby.

  11. Uroczystości Pogrzebowe: Uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych, oddając hołd zmarłym.

Orkiestra Strażacka z Ostrowa Lubelskiego to nie tylko zespół muzyczny, ale także źródło inspiracji i radości dla całej społeczności, łączące pokolenia i towarzyszące im w ważnych momentach życia.

Obecnie orkiestra skupia utalentowanych członków grających na różnych instrumentach dętych i perkusyjnych. Działalność orkiestry jest wspierana przez władze miejskie i prowadzona pod patronatem Centrum Kultury.

Skład orkiestry rok 2024

Klarnety: Weronika Domańska, Zuzanna Furdel, Hanna Janik

Saksofony: Natalia Wach, Barbara Durak, Natalia Kroszczyńska, Edyta Szkuat, Wiktor Sobolewski

Flety: Katarzyna Szalast, Anna Krawczyk – Durak, Iwona Drozd

Tenory: Stanisław Durak, Błażej Góźdź

Waltornia: Marzena Mazur

Puzony: Wojciech Sobczyński, Kamil Senczyk

Perkusja: Władysław Rozmysł, Piotr Filipek, Emilia Krawczyk – Durak, Andrzej Kroszczyński

Gitara Basowa: Małgorzata Krawczyk – Durak