Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2022

obraz 2
 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na realizację
Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023

I. Główny cel Programu:
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności;

2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).

Czytaj więcej: Ogłoszenie o programie „Opieka wytchnieniowa” Edycja 2023

Mszą św. w Bazylice św. Anny rozpoczęły się uroczystości z okazji Jubileuszu 15- lecia instnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie. Następnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się część oficjalna i koncert. W wydarzeniu udział wziął Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk.

Jubileusz utworzenia hospicjum  był okazją do świętowania, rozpoczął się Mszą świętą w bazylice św. Anny, którą odprawił ks. Andrzej Juźko. Następnie odbyły się uroczystości oficjalne w PMDK połączone z koncertem wokalistów Młodzieżowego Studia Piosenki. Wystąpił także Marcin Styczeń. Podczas niedzielnego spotkania był czas na wspomnienia, refleksje i podziękowania dla instytucji i firm wspierających hospicjum. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

Placówka jest przeznaczona dla osób chorych przeważnie na nowotwory, którzy znajdują się w terminalnym stadium choroby. Zapewniana jest bezpłatna, profesjonalna pomoc w zakresie potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych oraz społecznych przez lekarzy, pielęgniarki, kapelanów, psychologów oraz wolontariuszy. Budowa hospicjum została zainicjowana przez ś.p. ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego. W 2005 roku zawiązał on Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny. Pierwszym jego prezesem był Jan Czekierda. Obecnie jest nim Krzysztof Wiącek. Po uzyskaniu pozwoleń budowę placówki rozpoczęto bardzo szybko w tym samym roku. Hospicjum poświęcono 26 lipca 2007 roku, dokonał tego arcybiskup Józef Życiński. Placówka rozpoczęła swoją działalność 5 listopada 2007 roku jako Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej im. Ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego i przyjęła wówczas pierwszego pacjenta. Opieka prowadzona jest zarówno w hospicjum, jak i domowa. Od początku istnienia hospicjum do końca czerwca br. przyjęto 4290 pacjentów.

Czytaj więcej: Jubileusz 15-lecia istnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie

obraz 2

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków

na realizację Programu pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2023.

I Główny cel Programu

Wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

II Kto składa wnioski do Programu:

Wnioski składają gminy i powiaty, które mogą otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług asystencji osobistej asystenta w w wysokości do 100% kosztów.

III Kto jest adresatem Programu:

dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
oraz

Czytaj więcej: Ogłoszenie o programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – Edycja 2023

Gmina Ostrów Lubelski

przyłączyła się do 22 Akcji Polacy – Rodakom

„… Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie już po raz 22 organizujemy: ZBIÓRKĘ i przygotowanie paczek świąteczno – noworocznych dla polskich rodzin i polskich dzieci.”

Zapraszamy wszystkich do zbiórki od 7 listopada do 1 grudnia 2022 r.

Zbieramy:

- słodycze, kakao, konserwy mięsne, makaron, cukier, kasza, ryż, mleko w proszku itp.

- książki z polską literaturą piękną, oraz małe zabawki – przytulanki.

Nie prowadzimy zbiórki odzieży i butów !

Dary składane są w sklepach, szkołach i w Centrum Kultury

Więcej szczegółów pod nr telefonu 81 85 20 037- Centrum Kultury.

Akcji patronuje Stanisław Gogacz Senator RP.

 

DSC 0656


Złote Gody to wyjątkowe święto, które obchodzone jest po 50-ciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego. W naszej Gminie w dniu 30 października 2022 r. ten Jubileusz świętowało 27 par,
które zawarły związek małżeński w latach 1971-1972. Z tej okazji otrzymali medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali:

Państwo Krystyna i Gustaw Abramikowie

Państwo Róża i Leon Antonikowie

Państwo Wiesława i Roman Biały

Państwo Zuzanna i Eugeniusz Bartuziowie

Czytaj więcej: ZŁOTE GODY – JUBILEUSZ POŻYCIA PAR MAŁŻEŃSKICH  W GMINIE OSTRÓW LUBELSKI

Aż 8,1 litrów krwi udało się zebrać podczas terenowej zbiórki organizowanej w Ostrowie Lubelskim. „Jesteśmy wdzięczni, że znów tak wiele osób zdecydowało się podzielić tym jakże cennym darem z innymi” – podkreślają organizatorzy. Jesienna aura za oknem nie zniechęciła mieszkańców Ostrowa Lubelskiego i okolic, którzy w niedzielę 23 października tłumnie pojawili się w Centrum Kultury, aby oddać krew. Organizatorami terenowej akcji poboru krwi w naszym mieście było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Ostrowa Lubelskiego oraz Klubem HDK PCK przy ZO PZŁ w Lublinie. Chętnych do udziału w październikowej zbiórce nie brakowało. W sumie rejestracji dokonało 23 kandydatów. Spośród nich krew oddało ostatecznie 18 osób. Podczas akcji udało się zebrać aż 8,1 l tego cennego daru. Na krwiodawców czekał również smakowity poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrowa Lubelskiego, które już po raz kolejny chętnie wsparło akcję. Uczestnicy mogli również liczyć na atrakcyjne upominki. Warto pamiętać o tym, że krwi nie da się sztucznie wyprodukować, dlatego każda jej kropla jest na wagę złota i może uratować komuś życie. Następna akcja oddawania krwi w naszej miejscowości planowana jest na 12 lutego 2023 roku.

 

zabytek

Zachęcamy mieszkańców gminy Ostrów Lubelski do zgłaszania zabytków z naszej gminy do konkursu zorganizowanego przez Fundację Most the Most. Jest to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i przywrócić świetność lokalnym zabytkom. Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Naszym flagowym projektem jest Konkurs Nasz Zabytek.

Konkurs Nasz Zabytek ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. Konkurs jest podzielony na dwie części: I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie oraz II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli zgłaszać propozycje zabytków od 3 października do 1 listopada 2022 r. (I Konkurs). Został dla nich przygotowany prosty formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie fundacji. Osoby, które nie korzystają z internetu będą mogły zgłosić zabytek przez telefon.

Szczegółowe informacje o konkursie, kluczowych terminach oraz kryteriach naboru zgłoszeń zawarte są w załączonym do maila pliku. Będziemy wdzięczni za zainteresowanie mieszkańców tematem konkursu oraz opublikowanie informacji wraz załączoną grafiką na Państwa stronach internetowych, mediach społecznościowych oraz ich dystrybucję do lokalnych instytucji, stowarzyszeń czy partnerów.

Strona fundacji: www.mostthemost.pl

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi