Wydarzenia w roku 2023
15 listopada 20223 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kolechowicach Kolonii dokonała odbioru zadania: Modernizacja świetlicy w budynku OSP w Kolechowicach Kolonii.
W ramach inwestycji wykonano:
- modernizacja stropu z ociepleniem,
- wymiana konstrukcji i pokrycia dachu,
- utwardzenie terenu przy budynku.
Wartość zadania to 177 807,78 zł brutto. Wykonawcą robót była Ventaja Sp. z o.o. z Lubartowa.
Zadanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Zakończono przebudowę drogi gminnej w Wólce Starej Kijańskiej. Droga zyskała nową nawierzchnię asfaltową na długości 300 m oraz zjazdy do posesji. Wykonawcą robót była firma LS Complex sp. z o.o. Inwestycja była dofinansowana ze środków celowych budżetu województwa lubelskiego rozdysponowywanych w ramach realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych przeznaczonych na realizację inwestycji z zakresu budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych.
Całkowity koszt inwestycji: 309 873,09 zł;
Otrzymane dofinansowanie: 100 000,00 zł.
Narodowe Święto Niepodległości jest dniem szczególnym w kalendarzu polskich historycznych rocznic. Dzisiaj wspominamy wydarzenia z 1918 roku, kiedy po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy. Historia naszej Ojczyzny była często pełna trudności i walki. Częściej towarzyszyła nam groza, lęk przed wrogiem i dążenie do odzyskania wolności...
Gminne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, podczas której przybyli modlili się w intencji Ojczyzny. Podczas uroczystości członek zarządu LŚ 27 WDP AK Jacek Zapasa na ręce burmistrza przekazał Ogień Niepodległości z cmentarza w Kostiuchnówce. Po eucharystii zgromadzona społeczność lokalna, władze miasta, młodzież szkolna, członkowie organizacji, poczty sztandarowe oraz uczestnicy mszy w dumnym pochodzie przeszli pod Krzyż Milenijny, gdzie złożono wiązanki i Ogień Niepodległości. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Parku Miejskiego pod obelisk poświęcony „Obrońcom wiary, bohaterom walk o wolną i suwerenną ojczyznę", gdzie wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod obeliskiem głos zabrał burmistrz – Józef Gruszczyk, który w swoim przemówieniu odniósł się do najistotniejszych wartości wolnej i niepodległej Ojczyzny. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP pod batutą Anny Krawczyk- Durak, grupa „Ostrowskie Wianuszki" przygotowana przez Katarzynę Gil oraz Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki- Polesianki”. Nie obyło się bez pięknej a zarazem wzruszającej akademii z niezwykłym przesłaniem, którą przygotowali dla nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim pod kierunkiem Izabeli Domańskiej- Wysok, Beaty Czapskiej, Beaty Bójko, Doroty Kozłowskiej, Edyty Walkiewicz oraz Doroty Maleszyk. Na zakończenie gminnych uroczystości odbył się bieg niepodległości, którego inicjatorem jest Jarosław Góźdź. Nagrody rzeczowe ufundowała Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dziękujemy za obecność i udział w gminnych uroczystościach. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej, Lubelskiemu Środowisku 27 WDP AK za przekazanie Ognia Niepodległości. Serdeczne podziękowania kierujemy także do pocztów sztandarowych, druhów strażaków, przedstawicieli organizacji społecznych, policji, młodzieży szkolnej wraz z opiekunami, Orkiestry Dętej OSP, Chóru Parafialnego oraz wszystkich przybyłych na uroczystość.
zdjęcia: Oliwia Zielińska WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA
Informujemy, że rozpoczął się nabór wniosków w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024. Gmina Ostrów Lubelski w ramach ww. Programu zamierza ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego na realizację usług opieki wytchnieniowej. Osoby zainteresowane udziałem w ww. Programie prosimy o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim ul. Partyzantów 14, 21-110 Ostrów Lubelski, tel. 818520529 w terminie do 10.11.2023 r. w godzinach wtorek –piątek 7:30-15:30, w poniedziałek 9:00-17:00.
Program „Opieka wytchnieniowa” adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych– którzy potrzebują usług opieki wytchnieniowej.
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, w formie czasowego odciążenia od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, poprzez zapewnienie im czasu na odpoczynek i regenerację. Program był realizowany w ubiegłych latach. Dostrzegając potrzeby w zakresie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim prowadzi rozeznanie środowiska, które pozwoli na objęcie pomocą potrzebujących osób - w ramach w/w Programu, w którym udział jest całkowicie nieodpłatny.
UWAGA!
Usługa opieki wytchnieniowej przysługuje w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.
Szczegółowe informacje o Programie dostępne są na stronie: stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Zgłoszenie zapotrzebowania nie jest jednoznaczne z przyznaniem pomocy. Przyznanie usług opieki wytchnieniowej będzie możliwe po uzyskaniu przez Gminę Ostrów Lubelski środków finansowych na realizację Programu.