Wydarzenia w roku 2023
Od 1 lutego 2023 r. możesz złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
Jak możesz złożyć wniosek o 500+?
W tym roku wniosek o świadczenie 500+ będziesz mógł złożyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS dostępnej na urządzeniach mobilnych. Aplikację możesz pobrać ze sklepów Google Play
oraz App Store.Wniosek możesz złożyć również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach: Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia,bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę.
Kto może złożyć wniosek o świadczenie 500+?
Świadczenie 500+ otrzymasz na dziecko, które nie ukończyło 18 lat, jeśli jesteś:
rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, który posiada obywatelstwo polskie;
obcokrajowcem mieszkającym w Polsce, który jest obywatelami UE/EFTA;
cudzoziemcem, który legalnie przebywa w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy.
obywatelem Ukrainy, który przybył z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskał legalny pobyt w Polsce.
6 lutego Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnego naboru dla gmin i powiatów w całej Polsce z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg powiatowych i gminnych. Nasza gmina otrzymała dofinansowanie na zadanie pn.: „Przebudowa drogi gminnej nr 103628L w Rozkopaczewie”. Są to dwa odcinki drogi gminnej o łącznej długości 3,16 km – I odcinek od drogi wojewódzkiej nr 813 o długości 1,22 km, II odcinek od drogi gminnej nr 103627L o długości 1,94 km. Przebudowa drogi będzie polegała na wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej wraz z obustronnymi poboczami z kruszywa.
Ogółem wartość projektu: 3 585 808,54 zł
Wnioskowana kwota dofinansowania: 1 792 904,27 zł
Deklarowana kwota środków własnych: 1 792 904,27 zł
Dofinansowania: 50%
We wtorek 31 stycznia w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim odbyła się konferencja pod nazwą „Instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” skierowana do mieszkańców gminy oraz samorządowców z terenu Powiatu Lubartowskiego i sąsiednich gmin. Ponadto w konferencji uczestniczyli delegaci Izb Rolniczych i przedstawiciele firm działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Konferencja zorganizowana została z inicjatywy burmistrza Ostrowa Lubelskiego Józefa Gruszczyka we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, biurem powiatowym w Lubartowie oraz Lubelską Izbą Rolniczą.
Podczas konferencji omówiono sześć istotnych tematów dotyczących zrównoważonego rozwoju i przedsiębiorczości na terenach wiejskich tj.:
„Realizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego” omówiła Anna Dobrowolska z Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa w Lublinie;
„Realizacja prac wykonywanych na rzecz rolnictwa”, przedstawił Gustaw Jędrejek Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie;
„Płatności bezpośrednie oraz płatności związane z ekoschematami w nowej perspektywie w latach 2023-2027”, przybliżył Henryk Drabik Z-ca Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Lubartowie;
„Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne”, omówił Karol Kłopot z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli;
„Wsparcie przedsiębiorczości” przedstawiła Klaudia Ilczuk z Lokalnej Grupy Działania „Jagielońska Przystań w Parczewie oraz
„Wykorzystanie środków z Funduszu Rybackiego” omówił Paweł Waśniowski z Lokalnej Grupy Rybackiej „W dolinie Tyśmienicy i Wieprza” w Lubartowie.
Dziękujemy współorganizatorom, prelegentom a także wszystkim uczestnikom za aktywny udział w konferencji.
W sobotę, 4 lutego odbyły się zajęcia teoretyczne w Szkółce Wędkarskiej, która powstała w ubiegłym roku i jest kontynuacją programu LGR „W Dolinie Tyśmienicy i Wieprza. W spotkaniu udział wzięło 12 osób. Instruktorzy przygotowali szereg atrakcji ale również przyswoili istotne informacje, które są niezbędne do rozwijania zamiłowania jakim jest wędkarstwo.
W imieniu Zarządu Koła serdecznie dziękujemy władzom Gminy Ostrów Lubelski za udostępnienie nowo wyremontowanej sali do przeprowadzenia zajęć Szkółki Wędkarskiej.
W Ostrowie Lubelskim przy przystanku PKS powstała samoobsługowa stacja naprawy rowerów wraz z infrastrukturą towarzyszącą m. in. stojakami rowerowymi, ławką. Stacja wyposażona jest w pompkę oraz zestaw kluczy pomocnych w dokonaniu podstawowych czynności naprawczych w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Na miejscu można m.in. wyregulować hamulce, przerzutki, dokręcić śruby i napompować koła. Stacja posłuży także wózkom dziecięcym oraz inwalidzkim.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 przez Lokalną Grupę Działania „Jagiellońska Przystań” z siedzibą w Parczewie.
Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej zamierza złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zadania: „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej". Rolnicy zainteresowani oddaniem, w ramach zadania, odpadów takich jak: folie rolnicze, siatki i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag zobowiązani są do złożenia Oświadczenia zawierającego informacje o rodzajach i ilości posiadanych odpadów oraz formularza dotyczącego korzystania z pomocy de minimis w rolnictwie.
W załączeniu przesyłam niezbędne informacje dotyczące naboru zgłoszeń.
Jubilatka Pani Feliksa Bliźniuk, rodowe Kotus urodziła się 28.01.1923 roku w miejscowości Jamy. Rodzicami Jubilatki byli: Kajetan i Marianna rod. Abramik, rodzeństwo to: siostra Janina, brat Stanisław i siostra Karolina Kubik licząca obecnie 103 lata. W wieku 18 lat, 22 lutego 1941 roku w Ostrowie Lubelskim zawarła małżeństwo z Antonim Bliźniukiem urodzonym i zamieszkałym w Jamach. Owocem ich małżeństwa była nie żyjąca córka Danuta Muralska, syn Kazimierz Bliźniuk i córka Marianna Cupryn. Jubilatka doczekała dziesięciorga wnuków i jedenaściorga prawnuków. Mąż Jubilatki zmarł 28.05.2008 roku w Jamach. Pełnia życia Pani Feliksy przypadła na burzliwy wiek XX, którego tragiczne i doniosłe wydarzenia wywarły piętno również na Jej życiu, wplatając w nie chwile dramatyczne i trudne, jak też radosne i czyniąc z Niej świadka naszej ojczystej niełatwej historii od czasów II wojny światowej po III Rzeczpospolitą. Bardzo wstrząsającym i tragicznym przeżyciem dla Jubilatki był okres II wojny światowej a w szczególności gehenna pacyfikacji wsi Jamy w dniu 08.03.1944 r. Dzięki Bożej Opatrzności cudem przeżyła okupację niemiecką, która wywarła ogromną traumę i pozostawiła trwały negatywny ślad na dalsze jej życie. Mimo tych przeciwności losu, życiowych zmagań i cierpień dożyła pięknego Jubileuszu 100-lecia urodzin.
Z okazji Jubileuszu urodzin w dniu 28.01.2023 r. Józef Gruszczyk Burmistrz Ostrowa Lubelskiego i Henryk Klementewicz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wręczyli Jubilatce kwiaty, upominek rzeczowy oraz złożyli najserdeczniejsze życzenia przede wszystkim zdrowia, pomyślności, radości i pogody ducha na kolejne lata. Życzenia złożyła również licznie przybyła rodzina. Kierownik USC odczytał list gratulacyjny do Jubilatki, który skierował Premier Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mateusz Morawiecki:
Szanowna Pani,
Z okazji wyjątkowego jubileuszu 100-lecia urodzin proszę przyjąć moje gratulacje oraz wyrazy szacunku i uznania. Oby kolejne lata były szczęśliwe i radosne. Tylko naprawdę nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek - 100 lat. Należy Pani do pokolenia głęboko doświadczonego najnowszą historią Polski. Była Pani świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość Ojczyzny. Mądrość przedstawicieli Pani pokolenia – wytrwałych świadków historii, niestrudzenie podążających ścieżkami osobistego losu, stanowi dla nas wszystkich nieocenioną wartość. Wasze doświadczenie i cierpliwa obecność są dla nas źródłem wiedzy, inspiracji i nadziei, stanowiąc lekcję codziennej wytrwałości, dodając odwagi w życiowych zmaganiach. W tym szczególnym dniu – w imieniu własnym oraz członków Rady Ministrów – składam Pani serdeczne podziękowania za wszelkie trudy i owoce minionych lat. Dziękuję za swoistą lekcję życiowej wytrwałości, którą przekazuje Pani innym. Proszę też zawsze pamiętać o tym, jak cenna jest Pani obecność wśród nas, jak wiele dla nas znaczy.
Czytaj więcej: Wyjątkowy Jubileusz. 100-lecie urodzin Pani Feliksy Bliźniuk