Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2024

W dniu 5.03.2024r. podpisano umowę z Elektroprojekt S.A. Oddział w Lublinie na wykonanie dokumentacji projektowej rewitalizacji centrum Ostrowa Lubelskiego oraz Błot Miejskich. Wykonawca zaprojektuje między innymi:

  • Wymianę nawierzchni ulic i chodników ul. Partyzantów oraz Czerwonego Krzyża,

  • Odnowienie zieleni w parku miejskim,

  • Modernizację i rozbudowę budynku urzędu,

  • Remont sali widowiskowej w centrum kultury,

  • Modernizację dworca autobusowego,

  • Remont piwnic w budynku komunalnym,

  • Wykonanie kanału wraz z infrastrukturą rekreacyjną na działce za targowiskiem (błota miejskie).

Wartość zadania to 182 000,00 zł.

Szanowni Państwo,
chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w Gminnym Dniu Kobiet, który odbył się 10 marca w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim. Todzien kobiet wyjątkowe wydarzenie było pełne radości i wspaniałych emocji, a wszystko to dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu. Program tego wyjątkowego dnia był bogaty i różnorodny, jednak głównym wydarzeniem było kulinarne szaleństwo w ramach Turnieju KGW o Puchar Burmistrza Ostrowa Lubelskiego. W rywalizacji udział wzięły cztery Koła Gospodyń Wiejskich: Ostrów Lubelski, Kolechowice "Kujawianki", Kaznów i Wólka Stara Kijańska. Panie wykazały się niezwykłą odwagą i pomysłowością, konkurując w różnorodnych zadaniach kulinarnej natury. Również niezapomnianym doświadczeniem było degustacja specjalnie przygotowanych przez KGW ciast oraz wyjątkowego tortu przygotowanego przez lokalnego mistrza cukiernictwa, Henryka Szkuata. Warto również wspomnieć o wyjątkowych występach muzycznych, które dodatkowo uatrakcyjniły nasze wydarzenie. Kapela "Jak Dawniej" dostarczyła nam nostalgicznych przeżyć swoją muzyką, podczas gdy orkiestra prezentująca klasykę dla kobiet - utwór "Być Kobietą", sprawiła, że każda z Pań poczuła się wyjątkowo.

Czytaj więcej: Dzień Kobiet

Burmistrz Ostrowa Lubelskiego informuje, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 344 z późn. zm.) na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ostrowie Lubelskim został wywieszony wykaz nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy obejmujący nieruchomość gruntową oznaczoną w ewidencji gruntów obrębu 0002 Jamy, działkami nr: 722 i 774 o łącznej pow. 1,23 ha, KW LU1A/00042850/9, położoną w Ostrowie Lubelskim, dzierżawa na okres 5 lat.

Wykaz wywieszono na okres 21 dni, tj. w terminie od 12.03.2024 r. do 02.04.2024 r. Informacja: UM Ostrów Lubelski ul. Partyzantów 1, pokój nr 1, tel. 81 8520003 wew. 26.

Załącznik:https://umigostrowlubelski.bip.lubelskie.pl/index.php?id=228&action=details&document_id=1995972

pacyfikacja fotorelacjaApel Poległych, złożenie wieńców, wspomnienia świadka Pacyfikacji, odsłonięcie tablicy pamiątkowej – tak w skrócie obchodziliśmy 80. rocznicę Pacyfikacji Wsi Jamy. Tegoroczne uroczystości rozpoczęła konferencja w Centrum Kultury. Wykładowcy prof. dr hab. Mirosław Szumiło oraz dr Rafał Drabik z IPN, red. Stanisław Jadczak oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim, przybliżyli zgromadzonym tragiczną przeszłość Jam, wydarzenia z 8 marca 1944 roku. W piątek, na Cmentarzu Parafialnym uroczystości rozpoczęliśmy Hymnem Państwowym, który odegrała Orkiestra Wojskowa z Dęblina pod batutą starszego chorążego sztabowego Krzysztofa Portka. Głos zabrał Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, który także powitał wszystkich znamienitych gości. W imieniu Kazimierza Wolskiego, świadka pacyfikacji świadectwo życia wygłosił syn Grzegorz Wolski. Podczas uroczystego Apelu Poległych, odczytanego przez podporucznika Radosława Luszawskiego, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina, oddaliśmy hołd stu pięćdziesięciu dwóm osobom bestialsko zamordowanym podczas pacyfikacji.„(…)Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej, Mieszkańcy Wsi Jamy i gminy Ostrów Lubelski, żołnierze Wojska Polskiego, rodacy… Stajemy do Apelu w miejscu upamiętniającym haniebną zbrodnię popełnioną 80 lat temu, przez niemieckich oprawców na mieszkańcach Wsi Jamy. Mamy przywołać zamordowanych rodaków oraz pamięć bohaterów, którzy w latach 1939 – 1945 oddali życie za Ojczyznę. Pochylamy głowy w zadumie i w skupieniu przed pomnikiem upamiętniającym ofiary tej zbrodni. Wzywam mieszkańców Jam i gminy Ostrów Lubelski, którzy na wezwanie Ojczyzny nie zawiedli i złożyli ofiarę największą, własne życie. Wołam mieszkańców tej ziemi, którzy zmobilizowani do jednostek Wojska Polskiego, podjęli we wrześniu 1939 roku nierówną walkę z niemieckim i sowieckim agresorem. Stańcie do apelu!- Chwała Bohaterom!(…)”

Salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dowództwem młodszego chorążego sztabowego Sebastiana Wojtaszka. Po uroczystym złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy, zgromadzeni udali się na dalszą część uroczystości do Jam.

W Kaplicy Mauzoleum, której fundatorem są mieszkańcy Wsi Jamy a inicjatorem budowy Kazimierz Wolski, została odprawiona Msza Święta w intencji poległych ofiar, której przewodniczył Biskup Grzegorz Suchodolski. Kolejnym, równie ważnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy z okazji 80. rocznicy Pacyfikacji Wsi Jamy. Głos zabrali Stanisław Gogacz- Senator RP, Janusz Wawerski asystent Przemysława Czarnka, Przewodniczący Rady Powiatu Puławskiego oraz Janusz Bodziacki dyrektor dep. Środowiska i Zasobów Naturalnych. Następnie przybyli goście udali się pod Krzyże oraz pod Pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze. Na zakończenie w koncercie pieśni żołnierskich zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Dęblina pod dowództwem kapelmistrza starszego chorążego sztabowego Krzysztofa Portka.

Wszystkim przybyłym gościom, mieszkańcom Jam i gminy Ostrów Lubelski dziękujemy za wspólne świętowanie, zaangażowanie w uroczystość a także tak dostojne przeżywanie tragicznych wydarzeń, które pozostaną w naszych sercach i pamięci na wiele lat.

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…[*]

      

DLA PRODUCENTÓW ZIEMNIAKÓW (innych niż sadzeniaki)

Producent ziemniaków przeznaczonych na cele np. konsumpcyjne czy do przerobu przemysłowego, który:
• uprawia i sprzedaje ziemniaki – niezależnie od powierzchni uprawy, ilości sprzedawanych ziemniaków oraz komu zostały sprzedane
• prowadzi ich uprawę na powierzchni większej niż 1,5 ha – niezależnie od tego czy prowadzi ich sprzedaż czy są wykorzystywane tylko w miejscu produkcji np. na paszę
podlega obowiązkowi wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych prowadzonego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Brak wymaganego wpisu do ww. rejestru skutkuje nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 1 000 zł

Czytaj więcej: Komunikat Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi