Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wsparcie

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2023

6 lutego Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnego naboru dla gmin i powiatów w całej Polsce z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg powiatowych i gminnych. Nasza gmina otrzymała dofinansowanie na zadanie pn.: „Przebudowa drogi gminnej nr 103628L w Rozkopaczewie”. Są to dwa odcinki drogi gminnej o łącznej długości 3,16 km – I odcinek od drogi wojewódzkiej nr 813 o długości 1,22 km, II odcinek od drogi gminnej nr 103627L o długości 1,94 km. Przebudowa drogi będzie polegała na wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej wraz z obustronnymi poboczami z kruszywa.

Ogółem wartość projektu: 3 585 808,54 zł
Wnioskowana kwota dofinansowania: 1 792 904,27 zł
Deklarowana kwota środków własnych: 1 792 904,27 zł
Dofinansowania: 50%

We wtorek 31 stycznia w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim odbyła się konferencja pod nazwą „Instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” skierowana do mieszkańców gminy oraz samorządowców z terenu Powiatu Lubartowskiego i sąsiednich gmin. Ponadto w konferencji uczestniczyli delegaci Izb Rolniczych i przedstawiciele firm działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Konferencja zorganizowana została z inicjatywy burmistrza Ostrowa Lubelskiego Józefa Gruszczyka we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, biurem powiatowym w Lubartowie oraz Lubelską Izbą Rolniczą.

Podczas konferencji omówiono sześć istotnych tematów dotyczących zrównoważonego rozwoju i przedsiębiorczości na terenach wiejskich tj.:

„Realizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego” omówiła Anna Dobrowolska z Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa w Lublinie;

„Realizacja prac wykonywanych na rzecz rolnictwa”, przedstawił Gustaw Jędrejek Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie;

„Płatności bezpośrednie oraz płatności związane z ekoschematami w nowej perspektywie w latach 2023-2027”, przybliżył Henryk Drabik Z-ca Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Lubartowie;

„Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne”, omówił Karol Kłopot z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli;

„Wsparcie przedsiębiorczości” przedstawiła Klaudia Ilczuk z Lokalnej Grupy Działania „Jagielońska Przystań w Parczewie oraz

„Wykorzystanie środków z Funduszu Rybackiego” omówił Paweł Waśniowski z Lokalnej Grupy Rybackiej „W dolinie Tyśmienicy i Wieprza” w Lubartowie.

Dziękujemy współorganizatorom, prelegentom a także wszystkim uczestnikom za aktywny udział w konferencji.

W sobotę, 4 lutego odbyły się zajęcia teoretyczne w Szkółce Wędkarskiej, która powstała w ubiegłym roku i jest kontynuacją programu LGR „W Dolinie Tyśmienicy i Wieprza.  W spotkaniu udział wzięło 12 osób. Instruktorzy przygotowali szereg atrakcji ale również przyswoili istotne informacje, które są niezbędne do rozwijania zamiłowania jakim jest wędkarstwo.
W imieniu  Zarządu Koła serdecznie dziękujemy władzom Gminy Ostrów Lubelski za  udostępnienie nowo wyremontowanej sali do przeprowadzenia zajęć Szkółki Wędkarskiej.

logo lgdjp

rower

 

W Ostrowie Lubelskim przy przystanku PKS powstała samoobsługowa stacja naprawy rowerów wraz z infrastrukturą towarzyszącą m. in. stojakami rowerowymi, ławką. Stacja wyposażona jest w pompkę oraz zestaw kluczy pomocnych w dokonaniu podstawowych czynności naprawczych w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Na miejscu można m.in. wyregulować hamulce, przerzutki, dokręcić śruby i napompować koła. Stacja posłuży także wózkom dziecięcym oraz inwalidzkim. 

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 przez Lokalną Grupę Działania „Jagiellońska Przystań” z siedzibą w Parczewie.

1920x810

Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej zamierza złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zadania: „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej". Rolnicy zainteresowani oddaniem, w ramach zadania, odpadów takich jak: folie rolnicze, siatki i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag zobowiązani są do złożenia Oświadczenia zawierającego informacje o rodzajach i ilości posiadanych odpadów oraz formularza dotyczącego korzystania z pomocy de minimis w rolnictwie.

W załączeniu przesyłam niezbędne informacje dotyczące naboru zgłoszeń.

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (Formularz informacji o otrzymanej pomocy publicznej..pdf)Formularz informacji o otrzymanej pomocy publicznej..pdf 232 kB30
Pobierz plik (Oświadczenie.pdf)Oświadczenie.pdf 713 kB33
Pobierz plik (Regulamin.pdf)Regulamin.pdf 346 kB32

JFoto 2ubilatka Pani Feliksa Bliźniuk, rodowe Kotus urodziła się 28.01.1923 roku w miejscowości Jamy. Rodzicami Jubilatki byli: Kajetan i Marianna rod. Abramik, rodzeństwo to: siostra Janina, brat Stanisław i siostra Karolina Kubik licząca obecnie 103 lata. W wieku 18 lat, 22 lutego 1941 roku w Ostrowie Lubelskim zawarła małżeństwo z Antonim Bliźniukiem urodzonym i zamieszkałym w Jamach. Owocem ich małżeństwa była nie żyjąca córka Danuta Muralska, syn Kazimierz Bliźniuk i córka Marianna Cupryn. Jubilatka doczekała dziesięciorga wnuków i jedenaściorga prawnuków. Mąż Jubilatki zmarł 28.05.2008 roku w Jamach. Pełnia życia Pani Feliksy przypadła na burzliwy wiek XX, którego tragiczne i doniosłe wydarzenia wywarły piętno również na Jej życiu, wplatając w nie chwile dramatyczne i trudne, jak też radosne i czyniąc z Niej świadka naszej ojczystej niełatwej historii od czasów II wojny światowej po III Rzeczpospolitą. Bardzo wstrząsającym i tragicznym przeżyciem dla Jubilatki był okres II wojny światowej a w szczególności gehenna pacyfikacji wsi Jamy w dniu 08.03.1944 r. Dzięki Bożej Opatrzności cudem przeżyła okupację niemiecką, która wywarła ogromną traumę i pozostawiła trwały negatywny ślad na dalsze jej życie. Mimo tych przeciwności losu, życiowych zmagań i cierpień dożyła pięknego Jubileuszu 100-lecia urodzin.

Z okazji Jubileuszu urodzin w dniu 28.01.2023 r. Józef Gruszczyk Burmistrz Ostrowa Lubelskiego i Henryk Klementewicz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wręczyli Jubilatce kwiaty, upominek rzeczowy oraz złożyli najserdeczniejsze życzenia przede wszystkim zdrowia, pomyślności, radości i pogody ducha na kolejne lata. Życzenia złożyła również licznie przybyła rodzina. Kierownik USC odczytał list gratulacyjny do Jubilatki, który skierował Premier Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mateusz Morawiecki:

Szanowna Pani,
Z okazji wyjątkowego jubileuszu 100-lecia urodzin proszę przyjąć moje gratulacje oraz wyrazy szacunku i uznania. Oby kolejne lata były szczęśliwe i radosne. Tylko naprawdę nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek - 100 lat. Należy Pani do pokolenia głęboko doświadczonego najnowszą historią Polski. Była Pani świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość Ojczyzny. Mądrość przedstawicieli Pani pokolenia – wytrwałych świadków historii, niestrudzenie podążających ścieżkami osobistego losu, stanowi dla nas wszystkich nieocenioną wartość. Wasze doświadczenie i cierpliwa obecność są dla nas źródłem wiedzy, inspiracji i nadziei, stanowiąc lekcję codziennej wytrwałości, dodając odwagi w życiowych zmaganiach. W tym szczególnym dniu – w imieniu własnym oraz członków Rady Ministrów – składam Pani serdeczne podziękowania za wszelkie trudy i owoce minionych lat. Dziękuję za swoistą lekcję życiowej wytrwałości, którą przekazuje Pani innym. Proszę też zawsze pamiętać o tym, jak cenna jest Pani obecność wśród nas, jak wiele dla nas znaczy.

Czytaj więcej: Wyjątkowy Jubileusz. 100-lecie urodzin Pani Feliksy Bliźniuk

Jak aktywować mLegitymacjębmLegitymacja to elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty, którą dotychczas ZUS wydawał w formie plastikowej karty.

Jak mogę uzyskać dostęp do mLegitymacji?

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i masz urządzenie mobilne z dostępem do Internetu (np. smartfon) – zainstaluj bezpłatną aplikację mObywatel. W tej aplikacji znajdziesz elektroniczny dokument: mLegitymację. Dodaj ją do swojego wykazu dokumentów. Aplikację mObywatel pobierzesz ze sklepów Google Play i App Store.

Czy legitymacja w formie plastikowej straci ważność?

Nie. Legitymacja w formie plastikowej nie straci ważności. Będzie ważna przez okres, na jaki została wydana. Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, ZUS wyda automatycznie legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły równocześnie korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji.

Korzystanie z mLegitymacji jest dobrowolne. Nie trzeba w tej sprawie kontaktować się z ZUS.

Mam wyłącznie mLegitymację i nie korzystam ze smartfona. Czy mogę otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty?

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (Jak aktywować mLegitymację.png)Jak aktywować mLegitymację.png 239 kB30
Pobierz plik (mLegitymacja.PDF)mLegitymacja emeryta-rencisty w Twoim telefonie 664 kB28

Czytaj więcej: Ważne zmiany od stycznia 2023 r. Każdy emeryt lub rencista otrzyma legitymację ZUS w formie...

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi