Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2022

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien:

  • w terminie od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.,
     

  • w terminie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2022 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. wynosi:

110,00 zł * ilość ha użytków rolnych

oraz
40,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła

Pieniądze wypłacane będą w terminach:

1 - 30 kwietnia 2022 r.  w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie

3 - 31 października 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie
gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (klauzula akcyza 2.odt)Klauzula RODO 91 kB321
Pobierz plik (oświadczenie akcyza.odt)OŚWIADCZENIE 20 kB332
Pobierz plik (Wzór_wniosku_akcyza_2019-2.pdf)Wzór wniosku 797 kB433

W dniu 29.07.2022 roku dzięki wieloletnim staraniom, zabiegom, osobistej inicjatywie i zaangażowaniu Józefa Gruszczyka – Burmistrza Ostrowa Lubelskiego oraz owocnej współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Lublinie i Komendą Powiatową PSP w Lubartowie został uroczyście, nieodpłatnie pozyskany i przekazany na rzecz jednostki OSP w Ostrowie Lubelskim ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy napęd 4x4, GCBA 5/32 Mercedes Benz Atego 1529. Pan Łukasz Kowalski prezes OSP w Ostrowie Lubelskim jako gospodarz dokonał otwarcia uroczystości i powitał przybyłych gości w osobach: Stanisław Gogacz - Senator RP, Janusz Wawerski - doradca społeczny reprezentujący Przemysława Czarnka - Ministra Edukacji i Nauki, st. bryg. Tomasz Podkański - z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, st. kpt. Sylwester Goławski - z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Lubartowie, ks. Stanisław Kluska - Proboszcz Parafii w Ostrowie Lubelskim, Jerzy Sobich - Przewodniczący Rady Miejskiej w Ostrowie Lubelskim, Józef Gruszczyk - Burmistrz Ostrowa Lubelskiego, Sylwia Szczepańska – Sekretarz Gminy w Ostrowie Lubelskim, Mirosław Kapitan - Prezes GS SCh w Ostrowie Lubelskim, sierżant sztabowy Paweł Kłoda reprezentujący Posterunek Policji w Ostrowie Lubelskim, Piotr Grygiel - Komendant Gminny OSP, Kazimierz Abramik - Prezes OSP Jamy, Antoni Maleszyk - Prezes OSP Kaznów, Andrzej Domański - Prezes OSP Kolechowice Kolonia, oraz członkowie OSP w Ostrowie Lubelskim.

Uroczystego aktu poświęcenia samochodu dokonał ks. Stanisław Kluska – proboszcz parafii Ostrów Lubelski. Kluczyki samochodu i dowód rejestracyjny zostały wręczone przez st. bryg. Tomasza Podkańskiego z-cę komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie w asyście st. kpt. Sylwestra Goławskiego z-cę komendanta powiatowego PSP w Lubartowie na ręce Marcina Kapitana – naczelnika OSP w Ostrowie Lubelskim.

W dalszej części uroczystości swoje słowo do zebranych skierował Józef Gruszczyk - burmistrz Ostrowa Lubelskiego, który serdecznie podziękował za pozyskany pojazd Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Lublinie i Komendantowi Powiatowemu PSP w Lubartowie oraz pozostałym osobom, które w znacznym stopniu przyczyniły się do przekazania samochodu na rzecz OSP w Ostrowie Lubelskim. Jednocześnie zapewnił o kontynuowaniu dalszej udanej współpracy z komendami PSP i profesjonalnym wykorzystywaniu sprzętu na rzecz pomocy społeczności lokalnej w zakresie ratowania życia i mienia. Swoje przemówienia wygłosili również: Stanisław Gogacz - Senator RP, Janusz Wawerski - doradca społeczny reprezentujący Przemysława Czarnka - Ministra Edukacji i Nauki i st. bryg. Tomasz Podkański - z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, którzy również złożyli serdeczne gratulacje w związku z pozyskaniem pojazdu, nawiązali do pięknej karty historii działalności oraz kultywowania chlubnych tradycji ochotniczych straży pożarnych i polskiego pożarnictwa.

Na zakończenie głos zabrał Łukasz Kowalski – prezes OSP w Ostrowie Lubelskim, który w sposób szczególny podziękował zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Lublinie st. bryg. Tomaszowi Podkańskiemu, dzięki któremu możemy cieszyć się z tak wysoce profesjonalnego sprzętu, a także Panu Józefowi Gruszczykowi Burmistrzowi za współpracę, zaangażowanie i wszelakie wsparcie. Zwrócił uwagę, że pozyskane pojazdy i sprzęt w znacznym stopniu przyczynią się do bardziej efektywnego i skutecznego niesienia pomocy poszkodo­wanym oraz zwiększą niezawodność i operatywność funkcjonowania jednostki. Jednocześnie obiecał, że jednostka dołoży wszelkich starań aby pozyskane pojazdy i sprzęt służyły nam przez długie lata.

 

 

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz w celu uczczenia pamięci poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego, w 78. rocznicę wybuchu Powstania, w dniu 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00 na terenie województwa lubelskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe wchodzące w skład systemów alarmowania i wykrywania.

IMG 20220724 105242W dniu 24 lipca 2022 roku w Lubinie odbyły się obchody 42. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 r. w których wziął udział Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności, następnie w Archikatedrze Lubelskiej sprawowana była Msza św., pod przewodnictwem Regionalnego Duszpasterza Ludzi Pracy ks. prał. Zbigniewa Kuzi, który również wygłosił homilię, po mszy świętej miało miejsce spotkanie okolicznościowe w auli Caritas Lublin.

Lubelski Lipiec 1980 r. był falą strajków i protestów pracowniczych, które w dniach 8-24 lipca 1980 objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie, z czego 91 w Lublinie Pracownicy domagali się cofnięcia podwyżek cen artykułów żywnościowych, podwyżek płac, poprawy warunków pracy oraz w kilku przypadkach niezależności działania związków zawodowych. W WSK Świdnik i w FSC Lublin protesty zakończyły się pisemnymi porozumieniami robotników z władzami. Protesty określane mianem Lubelskiego Lipca 1980 otworzyły drogę do lepiej przygotowanych i przeprowadzonych strajków sierpniowych na Wybrzeżu.Strajki rozpoczęły się w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik na Wydziale Obróbki Mechanicznej 8 lipca1980 roku, a ich bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen żywności. Strajk w WSK zakończył się 11 lipca podpisaniem pierwszego porozumienia między pracownikami reprezentowanymi przez "komitet postojowy" a władzą, jakie zawarto w lecie 1980 roku.

W kategorii „Miasta Inne” Ostrów Lubelski zajął w 2021 r. 606 miejsce na 621 sklasyfikowanych miast w Polsce. Kwota zamożności w przeliczeniu  na jednego mieszkańca wynosi 3126,05 zł.

Dla porównania - w roku 2010, byliśmy na 460, w 2012 na 359, w 2016 - 546  miejscu tego rankingu. Świadczy to o tym, że dochody własne gminy maleją, a niewątpliwie wpływ na tę sytuację ma niepodnoszenie podatków oraz niskie kwoty subwencji oświatowej (spadek uczniów w szkołach). 

Udowodniliśmy, że pomimo niskiej zamożności gminy umiejętności pozyskiwania środków zewnętrznych dały możliwość  przeprowadzenia wielu inwestycji mających wpływ na podniesienie komfortu życia mieszkańców.

Metoda rankingu polega na uwzględnieniu tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji. 

Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych. Dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. 

cxcx

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi