Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

bunia

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2023

W czwartek (24 sierpnia br.) miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika w hołdzie żołnierzom 5. pułku piechoty legionów poległym w bitwie z bolszewikami, którą stoczono 13 sierpnia 1920 roku. Dzięki bohaterskiej walce legionistów miejscowość została wyzwolona.

103 lata temu żołnierze 5. pułku Piechoty Legionów walczyli o wyzwolenie Kaznowa zaatakowanego kilka dni wcześniej przez bolszewików. Odnieśli sukces. Zginęło jednak 6 żołnierzy. Władze gminy Ostrów Lubelski uczciły pamięć poległych. Do tej pory znane były 2 nazwiska żołnierzy poległych w walce. Dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie udało się poznać 4 pozostałe. Nazwiska żołnierzy 5 Pułku Piechoty Legionów poległych w bitwie z bolszewikami zostały trwale zapisane na kamieniu.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji poległych żołnierzy, której przewodniczył ks. kanonik Jerzy Grochowski proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Uścimowie. Msze koncelebrowali ks. Stanisław Kluska proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim i ks. Stanisław Jastrzębski proboszcz parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rozkopaczewie. Następnie głos zabrał gospodarz miejsca- Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, który powitał przybyłych gości wśród, których nie zabrakło m.in. Pana Krzysztofa Głuchowskiego Posła na Sejm RP, Pana Sylwestra Tułajewa Posła na Sejm, Pana Stanisława Gogacza Senatora RP, Pana Marcina Jakóbczyka pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. współpracy z samorządem terytorialnym, Pana Waldemara Podsiadły Zastępcy Dyrektora Biura Wojewody, Pani Agnieszki Kaczyńskiej radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego, Pana Lucjana Mileszczyka Członka Zarządu Powiatu Lubartowskiego, Pana Tadeusza Nastaja wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Lubartowskiego oraz wielu innych.
W kolejnym punkcie Pan Paweł Skrok przedstawiciel Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie przedstawił rys historyczny. Wpłynęły także listy okolicznościowe od Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pana Jana Józefa Kasprzyka oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Pana Jerzego Szwaja. Głos zabrali Parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Następnie Zespół Wokalny „Kaznowianki” z Kaznowa zaprezentował się w krótkim koncercie patriotycznym, po którym nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości pod pomnik, gdzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz złożenie wiązanek i zapalenie zniczy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym oraz tym, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Dziękujemy Panu Stanisławowi Jadczakowi, Państwu Agnieszce i Jerzemu Gajusiom, Panu Sebastianowi Włoskowi, Pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Wójtowi gminy Markowej Mirosławowi Mac, Radnym i Sołtysom z Kaznowa, Kołu Gospodyń Wiejskich w Kaznowie oraz Zespołowi Wokalnemu „Kaznowianki”, Pracownikom Urzędu Miejskiego, Prezesowi oraz Pracownikom ZGKiM Sp. z o.o., Pracownikom Centrum Kultury. Serdecznie dziękujemy za udział w uroczystości przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, przedstawicielom służb mundurowych w szczególności Orkiestrze Wojskowej z Lublina oraz reprezentacji Wojska Polskiego z IV skrzydła lotnictwa szkolnego Garnizon Dęblin, a także przedstawicielom instytucji publicznych, wszystkim pocztom sztandarowym na czele ze sztandarem Wojska Polskiego oraz mieszkańcom lokalnej społeczności, księżom Stanisławowi Kluska, Stanisławowi Jastrzębskiemu oraz Jerzemu Grochowskiemu, Panu Andrzejowi Dąbkowskiemu – organiście oraz wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość.

Pro 4

 

W dniu 10.08.2023r. Gmina Ostrów Lubelski podpisała umowę na budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-ciśnieniowej w ul. Biskupa Zbigniewa Oleśnickiego w Ostrowie Lubelskim. Wykonawcą robót będzie Investmil Sp. z o.o. z siedzibą w Czeberakach. Termin wykonania zamówienia to 2 miesiące od podpisania umowy.

Wartość robót to 427 978,50 zł brutto.

Wykonawca w ramach zamówienia wykona sieć kanalizacyjną grawitacyjną PCV200 i tłoczną PE110 z projektowanej przepompowni ścieków na potrzeby istniejącej oraz planowanej zabudowy jednorodzinnej przy ul. Oleśnickiego w Ostrowie Lubelskim. Sieć zlokalizowana będzie w pasie dróg gminnych oraz wewnętrznych, a przejście poprzeczne pod pasem drogi powiatowej wykonane zostanie metodą bezwykopową.

Ustawa z dnia 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wprowadziła korzystne zmiany dla rolników tj. zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w kwocie 2 zł do 1 litra oleju napędowego.
 
Większa kwota zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze - 2 zł zwrotu za 1 litr oleju napędowegoW przypadku wniosków złożonych do gminy w sierpniu br. dopłaty do paliwa rolniczego zakupionego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r., będą się składać z dwóch części:

Pierwsza część to zwrot akcyza za paliwo rolnicze w kwocie 1,46 zł za każdy zakupiony litr oleju napędowego;

Druga część dopłat do paliwa rolniczego będzie przyznawana jako dodatkowa pomoc w kwocie 0,54 zł do każdego litra oleju napędowego.Oznacza to, że w drugim okresie składania przez rolników wniosków o zwrot podatku (tj. od 1 do 31 sierpnia 2023 r.), zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wyniesie 2 zł.

Zwiększona kwota zwrotu dotyczy pozostałego u rolnika limitu po wypłacie zwrotu podatku z tzw. pierwszego okresu składania wniosków o zwrot podatku.Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dla szerszej grupy hodowcówTak jak do tej pory rolnicy będą mogli otrzymywać zwrot akcyzy do paliwa rolniczego na każdy hektar użytków rolnych oraz do utrzymywanego bydła.

Od sierpnia 2023 r. o dopłaty będą mogli występować także hodowcy: świń, owiec, kóz i koni, którzy zakupili paliwo rolnicze od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r.

Poniżej zamieszczona została informacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie procedury naboru wniosków w II okresie,oraz potrzebne dokumenty do ubiegania sie o zwrot podatku akcyzowego.

 

Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej zakupionego od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 lipca 2023 r. w odniesieniu do świń, owiec, kóz i koni

Edytowalny formularz wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

Procedura składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego w II naborze

Podkategorie

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi