Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

bunia

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2023

promesy260723 01

Gmina Ostrów Lubelskie otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzach w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Ostrowie Lubelskim. Wysokość dofinansowania to 982 940,00 zł. Wkład własny: 20 060,00 zł.

W ramach zadania zostaną wykonane prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzach: głównym oraz 2 bocznych w kościele w Ostrowie Lubelskim. Celem prac jest zapobieżenie dalszej destrukcji obiektu oraz przywrócenie pierwotnej kolorystyki. Ołtarze wraz z kościołem wpisane są do rejestru zabytków, decyzja WKZ w Lublinie z dn. 30.11.1966r., znak: KL.V-7/162/66, nr rej. A/118. Zgodnie z zasadami programu zostanie udzielona dotacja dla Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim na wykonanie w/w prac.

 

W dniu 19.07.2023 r. podpisana została umowa z MAŁECKI MAREK AVIS ECO EKOLOGICZNE PLACE ZABAW na budowę placu zabaw w Rozkopaczewie. Wartość umowy to 96 097,46 zł brutto. Termin wykonania to 31.08.2023r.

W ramach umowy wykonawca zamontuje 13 urządzeń placu zabaw na działce przy budynku remizy OSP w Rozkopaczewie. Na realizację zadania gmina Ostrów Lubelski pozyskała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w wysokości 73 711,00 zł.

Burmistrz Ostrowa Lubelskiego informuje, że nadal trwa pierwszy etap prac związanych  ze scaleniem gruntów na terenie Gminy Ostrów Lubelski tj. zbieranie od mieszkańców gminy wniosków/podpisów o objęcie ich miejscowości  postępowaniem scaleniowym. W ramach scaleń będzie można uporządkować własność gruntów czy wyjść ze współwłasności, mogą być wybudowane i wyremontowane drogi. Działki bez możliwości dojazdu będą miały wyznaczone drogi dojazdowe.

Podpisów do zebrania jest bardzo dużo, aby uzyskać dofinansowanie minimum 70% właścicieli musi wyrazić zgodę na realizację zadania i złożyć swój podpis. Podpisy można składać u sołtysów, dodatkowo w tutejszym urzędzie (pokój nr 1).

 

W związku ze zbliżającymi się Dożynkami Powiatowo-Gminno-Parafialnymi, które odbędą się 8 września 2023 r. (piątek), zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu zainteresowanych wystawców, przedsiębiorców, twórców ludowych i rzemieślników. Poniżej do pobrania karta zgłoszeń, którą należy wypełnić i wysłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Lubelskim.

Informację zwrotną do wybranych wystawców odeślemy na wskazany w karcie zgłoszenia adres e-mail w terminie do 01.09.2023r. Organizator ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą oraz możliwość powtarzania się stoisk z identycznym asortymentem towarów, zastrzega sobie prawo wyboru Wystawców.  Rozmieszczenie  stanowisk należy do obowiązków Organizatora imprezy. Wystawcom nie przysługują żadne roszczenia względem Organizatora.

 

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (Zgłoszenie stoiska.doc)KARTA ZGŁOSZENIA WYSTAWCY 18 kB126

W roku szkolnym 2022/2023 egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony terminie od 23 do 25 maja. Napisało go łącznie 52 ósmoklasistów. Poniżej prezentujemy wyniki uzyskane przez uczniów poszczególnych szkół w naszej gminie.

wyniki egzaminu ósmoklasisty 20232

12 lipca w Jamach odbyły się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Ustanowione przez Prezydenta RP przed kilkoma laty święto państwowe ma na celu uczcić pamięć mieszkańców polskich wsi, którzy podczas II wojny światowej wykazywali się heroiczną i patriotyczną postawą.
W uroczystościach wzięli udział świadkowie Pacyfikacji Wsi Jamy, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, kombatanci, rodziny ofiar okupacji niemieckiej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Obchody rozpoczęły się polową mszą świętą nieopodal pomnika Ofiar Pacyfikacji Wsi Jamy. Mszę w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych odprawił biskup senior Henryk Tomasik.
Po liturgii wspólnie odśpiewano hymn państwowy, a przybyłych gości i mieszkańców powitał gospodarz miejsca Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk. Głos zabrali Robert Gmitruczuk Wicewojewoda Lubelski, Szymon Osieleniec dyrektor biura poselskiego Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Jerzy Szwaj – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Andrzej Komorowski dyrektor biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego, Wiktor Sawicki – dyrektor biura poselskiego Jacka Czerniaka oraz Starosta Powiatu Lubartowskiego Tomasza Marzęda. Głos zabrał także świadek Pacyfikacji Zbysław Abramik mieszkaniec Wsi Jamy a także prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju mjr Bogdan Walas. Wpłynęły również listy okolicznościowe. 
Po wystąpieniach odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Na zakończenie uroczystości odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Dziecięcej Ferajny „Lubelaki” pod kierunkiem Norberta Smoły Smolińskiego. 
Organizatorami obchodów w Jamach byli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Starosta Lubartowaki Tomasz Marzęda oraz Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk.
Z całego serca dziękujemy wszystkim za patriotyczną postawę i udział w wojewódzkich obchodach. Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w organizacji- Kompani Honorowej WP, pocztom sztandarowym, druhom strażakom, Policji, pracownikom jednostek samorządowych, oraz wszystkim przybyłym.

 DSC0346
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W tym roku przypada 80. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Mszą święta w intencji pomordowanych rozpoczęły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Następnie Burmistrz Ostrowa Lubelskiego wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej złożył wiązanki i zapalił znicze. W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego.  
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest on poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej - zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP.

Czytaj więcej: 11 lipca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Podkategorie

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi