Smaki Ostrowa Lubelskiego i okolic21 marca 2018r. W Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Rozkopaczewie odbyły się warsztaty kulinarne „Smaki Ostrowa Lubelskiego i okolic” zorganizowane w ramach 470-lecia nadania praw miejskich dla Ostrowa Lubelskiego.

Do wzięcia udziału w nich zaproszono grupy uczniów z klas I-III ze szkół gminy Ostrów Lubelski: Ostrowa Lubelskiego, Kaznowa i Kolechowic i oczywiście z Rozkopaczewa. Swoją obecnością zaszczycili nas również Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Pan Józef Gruszczyk, Proboszcz z parafii Rozkopaczew Ksiądz Wiesław Nestoruk, dyrektorzy szkół: Pani Marta Szklarczyk dyrektor Szkoły podstawowej w Kaznowie, Pani Katarzyna Równiak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim, Panie z Zespołu Śpiewaczego „Rozkopaczewianki”.

Celem spotkania była integracja uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Ostrów Lubelski, zaprezentowanie uczniom bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, aktywizacja uczniów i zachęcenie do prowadzenia zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia. Ale głównym zamierzeniem organizatorów było to, by w wesołej atmosferze przypomnieć sobie wartościowe potrawy naszych prababć, babć, zerknąć
w przeszłość i tradycję naszej gminy, zobaczyć dawne sprzęty kuchenne, którymi się posługiwano. A także, by następne pokolenia nie zapomniały, że tradycja to nic innego jak przetrwanie pewnych wartości.

Zaproszeni „mali kucharze” mieli przed sobą trzy zadania:

  • zaprezentować potrawę charakterystyczną dla swojej miejscowości, przedstawić tradycyjny strój gospodyni oraz hasło dotyczące tradycji kulinarnych swojej miejscowości;
  • rozwiązać krzyżówkę tematyczną;
  • przygotować z przygotowanych wcześniej produktów sałatkę wielowarzywną.

Wszystkie drużyny wykazały się profesjonalnym przygotowaniem kulinarnym, ogromną wiedzą na temat tradycji, obyczajów, strojów ze swojego regionu. Za te wiadomości wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikat „Gminnego kuchcika” oraz tradycyjne drewniane akcesoria kuchenne, które sprawdzały się w kuchniach naszych babć i z pewnością będą służyły obecnie. Podobne upominki otrzymali również opiekunowie „Gminnych kuchcików” oraz zaproszeni goście.

Dodatkowymi atrakcjami spotkania była oprawa artystyczna przygotowana specjalnie dla naszych gości przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rozkopaczewie. Ponadto wszyscy mogli rozkoszować się tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez rodziców naszych uczniów oraz nauczycieli ze Szkoły podstawowej w Rozkopaczewie, a także obejrzeć wystawę tradycyjnych, dawnych akcesoriów kuchennych, z których korzystały nasze babcie, a nawet prababcie. Można mieć pewność, że następne pokolenia nie zapomną o swoich korzeniach i tradycjach z domu rodzinnego.

Pamiętajmy i uczmy młode pokolenia, że kultywowanie tradycji jest naszym obowiązkiem, który może być całkiem przyjemnym i smacznym.