W dniach 10-14 maja 2018 r. na zaproszenie samorządu gminy Ostrów Lubelski gościliśmy delegację z  włoskiej gminy Palombara Sabina w składzie: Alessandro Palombi – Burmistrz Palombara Sabina, Giorgio Buonfiglio - Przewodniczący Komitetu ds. Międzynarodowych Umów Partnerskich, Damiano Ippoliti – Dyrektor Organizacyjny 90-tych Obchodów Święta Czereśni i Kapelmistrz Orkiestry, Franco Ranaldi - Przedstawiciel Związku Stowarzyszeń Kulturalnych Palomabra Sabina, członek zarządu Stowarzyszenia Palombella, Massimo Belli - Dyrektor Działu Kultury w Gminie i Szef działu prawnego zajmującego się umowami międzynarodowymi, Stefano Meloni - asesor ds. Sportu, Mirko Possenti - Prezes Stowarzyszenia Natura Lucretile oraz Agnieszka Mąka Daniluk – tłumacz, mediator kulturalny.
Głównym celem wizyty włoskiej delegacji było nawiązanie współpracy partnerskiej, która pozwoli naszej gminie na tworzenie warunków do wymiany doświadczeń obu samorządów w sprawach należących do zadań własnych gminy. Współpraca również przyczyni się do nawiązania wzajemnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami, szkołami, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi, a także pozwoli na podejmowanie wspólnych działań w różnych dziedzinach takich jak: turystyka, prezentowanie tradycji i dorobku kulturalnego społeczeństw oraz nawiązanie współpracy gospodarczej i wymiany handlowej.

Z inicjatywą nawiązania współpracy wstąpił Burmistrz Ostrowa Lubelskiego - Józef Gruszczyk. 10 sierpnia 2017 r. Burmistrzowi gminy Palombara Sabina -  Alessandro Palombi została przedstawiona propozycja współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Ostrów Lubelski (Rzeczpospolita Polska), a gminą Palombara Sabina (RM) (Włochy).

W treści dokumentu zawarto, że:
„Gmina Ostrów Lubelski świadoma wspólnej przeszłości naszych Narodów i przekonana o obopólnych korzyściach, proponuje nawiązanie wzajemnej współpracy między naszymi gminami, rozwijania przyjacielskich kontaktów oraz wymiany doświadczeń w zakresie działalności samorządowej, w takich dziedzinach jak: turystyka, rolnictwo, rozwój drobnej i średniej przedsiębiorczości, administracja, oświata i wychowanie, kultura, sztuka i ochrona zabytków.

    Współpraca powinna służyć pokojowemu współżyciu, wzajemnemu zrozumieniu naszych Narodów i dążeniu do rozwoju we wspólnej Europie. Chcemy wykorzystać możliwości wzajemnego poznania się poprzez przybliżenie naszych kultur i tradycji oraz krzewić wartości patriotyczne wśród osób narodowości polskiej i włoskiej.

    Ponadto chcemy udzielać wsparcia i pomocy środowiskom polonijnym na terenie Waszej gminy w celu zachowania więzi z krajem ojczystym.

    Nasza współpraca odbywać się będzie przy pełnym poszanowaniu norm prawnych, regulacji odnoszących się do zakresu kompetencji i możliwości działania, które wynikają z ustawodawstwa każdej ze Stron.”

W grudniu 2017 r. delegacja z naszej Gminy udała się z wizytą do Włoch w celu kontynuowania dalszych rozmów dotyczących współpracy i nawiązania  porozumienia pomiędzy gminami.
Zgodnie z włoskim ustawodawstwem gmina Palombara Sabina skierowała treść opracowanego przez gminę Ostrów Lubelski porozumienia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włoch w celu wydania opinii.

Pod koniec kwietnia 2018 r. uzyskaliśmy informację, że Ministerstwo pozytywnie opiniuje projekt porozumienia. Uchwałą Nr XXXIX/230/18 z dnia 7 maja 2018 r. Rada Miejskiej w Ostrowie Lubelskim wyraziła wolę nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Ostrów Lubelski (Rzeczpospolita Polska) a Gminą Palombara Sabina (Włochy) polegającej na rozwijaniu i umacnianiu wzajemnej międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach oraz upoważniła Burmistrza Ostrowa Lubelskiego do podpisania porozumienia – paktu o współpracy partnerskiej. Uroczyste podpisanie porozumienia przez Józefa Gruszczyka i Alessandro Palombi burmistrzów partnerskich gmin nastąpiło 13 maja 2018 r. podczas Jarmarku Zygmuntowskiego.
Program wizyty delegacji włoskiej w naszej Gminie przedstawiał się następująco:
W piątek 11 maja br. przedstawiciele gminy Palombara Sabina odwiedzili Lubelski Urząd Wojewódzki, podczas spotkania  zaprezentowana została działalność administracji rządowej w województwie lubelskim. W spotkaniu uczestniczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Po spotkaniu u wojewody delegacja odwiedziła Lubelską Izbę Rolniczą. Dyrektor biura LIR - Waldemar Banach, Prezes LIR - Piotr Burek, Wiceprezes LIR - Gustaw Jędrejek i członek zarządu - Antoni Szczepaniak przedstawili główne kierunki działania Izby oraz rolnictwa, sadownictwa i przetwórstwa owocowo-warzywnego w naszym regionie. W spotkaniu wzięli też udział: Pan Tomasz Solis Wiceprezes ZG Związku Sadowników RP, Pan Artur Niczyporuk Prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka oraz Pan Roman Chudzik reprezentujący Zrzeszenie Producentów Owoców LUB-SAD w Dąbrowicy.

Po oficjalnych spotkaniach nasi gości zwiedzili: Lubelską Starówkę, Muzeum Wsi Lubelskiej, odbyli także wizytę w pasiece pszczelarskiej ks. proboszcza Wiesława Nestoruka w Rozkopaczewie i  ZS w Ostrowie Lubelskim. Podsumowaniem dnia był udział w koncercie Orkiestry Dętej OSP działającej przy Centrum Kultury.
W sobotę 12 maja od wczesnych godzin porannych delegacja administracji włoskiej odwiedziła rolników z gminy Ostrów Lubelski, aby poznać strukturę gospodarstw, kierunki produkcji oraz tradycje i tutejsze zwyczaje.
Jako pierwsze odwiedzone zostało gospodarstwo rodzinne MarcPOL Drabik Wiesław i synowie z Ostrowa Lubelskiego, które trudni się produkcją materiału szkółkarskiego. Pan Wiesław Drabik z synem Markiem opowiedzieli o swoim gospodarstwie bardzo szczegółowo. Pan Wiesław wyjawił tajemnicę skąd pojawiły się u niego zainteresowania szkółkarstwem. Ma to związek z jego pracą w Holandii, gdzie miał możliwość nabycia doświadczenia. Włosi zapytali żartobliwie, dlaczego nie hoduje tulipanów? Pan Wiesław z uśmiechem oznajmił, że doskonali się w uprawie i hodowli iglaków. Włosi pytali czy ta uprawa wymaga całorocznej pracy. Pan Drabik poinformował, że skumulowanie prac występuje wiosną i na jesieni, dlatego dodatkowo zaczął rozwijać uprawę truskawek i rabarbaru aby maksymalnie wykorzystać wolny czas w tym okresie. Cała wizyta przebiegała w miłej i przyjacielskiej atmosferze, Włosi wykazali duże zainteresowanie omawianymi zagadnieniami i przekazali upominki. Pan Wiesław przygotował poczęstunek i degustację produktów regionalnych.

Kolejna wizyta odbyła się w gospodarstwie Pana Krzysztofa Gruszczyka w Ostrowie Lubelskim, które specjalizuje się w uprawie ziół leczniczych. Delegacja mogła zobaczyć laboratorium oraz usłyszeć obszerny wykład od właściciela gospodarstwa na temat zakresu produkcji oraz współpracy z firmami z zagranicy. Informacje przedstawione przez właściciela zainteresowały bardzo gości, wywiązała się ciekawa dyskusja dla obu stron.
Nasi goście odwiedzili także gospodarstwo ekologiczne rodziny Państwa Pilsaków z Kolechowic Kolonii. Gospodarstwo prowadzone przez Panów Marka i Kazimierza z małżonkami specjalizuje się w uprawie ekologicznej truskawek, porzeczek i maliny jesiennej. Włosi mieli możliwość obejrzenia  upraw w terenie oraz zobaczyć nowoczesny kombajn przystosowany do zbioru porzeczek i malin, który może zastąpić całkowicie pracę człowieka. Padło wiele pytań ze strony włoskiej, na które z przyjemnością odpowiadali Panowie Kazimierz i Marek. Wszystkim bardzo podobało się obejście, w którym mieszkają Państwo Pilsakowie, a poczęstunek przygotowany przez gospodynię zachwycił różnorodnością i bogactwem polskich smaków. Wywiązała się braterska atmosfera, goście z zagranicy wręczyli upominki przywiezione z ziemi włoskiej dla polskich rolników.
Następne goście odwiedzili gospodarstwo w Kaznowie Kolonii u Państwa Anny i Kazimierza Kaznowskich, zajmujące się głównie produkcją tytoniu od chwili wysiewu do momentu zbioru i suszenia liści w cyklu zamkniętym. Włosi nie spotkali się nigdy wcześniej z tego rodzaju uprawą, więc ich zainteresowania były szczególne. Pan Kazimierz bardzo szczegółowo omówił kolejne etapy produkcji pokazując jednocześnie w praktyce jak następuje wysiew, pikowanie, wysadzanie do gruntu oraz suszenie tytoniu w specjalnych do tego celu suszarniach. Pani Ania zadbała o bardzo przyjacielskie powitanie gości i wystawny poczęstunek. Goście z zagranicy wręczyli upominki przywiezione z Włoch od lokalnych wytwórców i producentów oraz bardzo gorąco podziękowali za tak życzliwe przyjęcie i atmosferę.
W tym dniu mieliśmy także okazję pokazać naszym gościom Perłę Lubelszczyzny - Pałac Zamoyskich w Kozłówce.
W drodze powrotnej goście mieli możliwość obejrzenia kolejnego gospodarstwa w miejscowości Kaznów Kolonia, które specjalizuje się w uprawie aronii. Gospodarstwo Państwa Katarzyny i Pawła Wiśniewskich jest największym gospodarstwem ze względu na areał uprawy aronii w naszej gminie.
Kolejna wizyta miała miejsce w Kolechowicach Folwarku u Państwa Agaty i Ireneusza Skolimowskich, którzy specjalizują się w chowie krów mlecznych oraz młodego bydła opasowego. Pan Ireneusz omówił cykl produkcyjny surowca w postaci pozyskania mleka najwyższej jakości, schładzanego do temperatury 3-4°C przy zawartości 4% tłuszczu. Ponadto przedstawił cały cykl produkcyjno-żywieniowy jaki stosowany jest bezpośrednio w jego gospodarstwie. Podkreślił, że podstawą wyżywienia są własne pasze a nie tylko przemysłowe. Pani Agata zadbała o poczęstunek oparty na własnych produktach jak i spółdzielni do której odstawiany jest surowiec pozyskany w gospodarstwie. Goście tradycyjnie podziękowali gospodarzom za umożliwienie obejrzenia gospodarstwa i miłą atmosferę oraz wręczyli przywiezione prezenty.

Następnym gospodarstwem i zarazem ostatnim tego dnia było gospodarstwo rodzinne Państwa Agnieszki i Artura Skolimowskich z Kolechowic Folwarku, które specjalizuję się w produkcji żywca drobiowego. Goście z zagranicy mieli okazję zobaczyć nowo wybudowany obiekt tzw. kurnik przeznaczony do tuczu indyków. Wcześniej gospodarstwo specjalizowało się w tuczu gęsi. Szczególną uwagę zwrócił fakt bezosobowej obsługi karmienia ptaków. Jak poinformował Pan Artur Skolimowski cała obsługa tj. wilgotność, napowietrzenie, zadawanie karmy sterowana jest  komputerowo. Delegacja mogła zobaczyć halę produkcyjną z zachowaniem zasad bioasekuracji tylko przez szybę. Zadawane były pytania przez gości, na które Pan Artur i Agnieszka oraz ich syn Łukasz, który wspólnie pracuje w gospodarstwie chętnie odpowiadali. Wytworzyła się bardzo sympatyczna atmosfera, goście z zagranicy tradycyjnie wręczyli przywiezione upominki a państwo Skolimowscy poczęstowali wszystkich pieczonym indykiem z sosem żurawinowym i napojami.

Delegacja włoska w tym dniu odwiedziła również firmy i zakłady pracy działające na terenie naszej Gminy.

Pierwszą wizytę Włosi odbyli w Piekarni GS SCH w Ostrowie Lubelskim. Prezes GS Pan Mirosław Kapitan  przedstawił proces technologiczny  i tradycję wypieku pieczywa w naszej piekarni. Pracownicy przygotowali poczęstunek i degustację swoich wyrobów oraz przekazali upominki dla gości min.  pyszne tradycyjne kruche ciasteczka przez maszynkę. Piekarnia od wielu lat dostarcza pieczywo na stoły mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Tradycyjny ostrowski chleb wypiekany na naturalnym zakwasie zyskał uznanie na ogólnopolskich konkursach. Na VI ogólnopolskim Konkursie pieczywa został uhonorowany II miejscem. Wśród bogatego asortymentu piekarnia     posiada także pieczywo razowe, bułki, drożdżówki i ciasta.

Następnie nasi goście odwiedzili Masarnię z Ubojnią Państwa Renaty i Tadeusza Harasim Firma działa w 1999 r. zatrudnia obecnie 50 osób obecnie. Właściciele przedstawili technologię produkcji tradycyjnych wędlin i przygotowali degustację własnych wyrobów. Elementem wyróżniającym masarnię jest produkcja wędlin na bazie surowca wieprzowego skupowanego od okolicznych rolników, oparta na tradycyjnych polskich recepturach. Firma sprzedaje swoje wyroby w sieci własnych 11 sklepów.

Kolejną wizytę Włosi odbyli w firmie BEMPRESA w Ostrowie Lubelskim. Pani Agnieszka Dylewska - kierownik produkcji oprowadziła po zakładzie oraz zaprezentowała ofertę firmy mówiąc, że są to produkty dokładnie takie, jakich potrzebuje klient. Doskonała znajomość rynku i jego trendów, oraz procesów technologicznych w przemyśle spożywczym, znajduje odzwierciedlenie w portfolio oferowanych przez nas produktów.

Standardowe proszki mleczne m.in. mleko pełne, odtłuszczone, serwatka, śmietanka oraz ich ekonomiczne, wysokiej jakości zamienniki, stanowią jedynie część naszej bogatej oferty produktowej.W naszej bogatej ofercie znajdują się WPC 80, WPC 60 a także WPC 35.

Naszym klientom zapewniamy pomoc doświadczonych technologów w doborze najlepszych produktów. Możemy również opracować innowacyjną recepturę nowego wyrobu, spełniającego nietypowe wymagania odbiorców. Firma intensywnie się rozwija i zatrudnia nowych pracowników.

Delegaci mieli także możliwość posmakowania pysznych lodów w naszej ostrowskiej cukierni na które zaprosiła Pani Marta Bajkowska i Pan  Henryk Szkuat. Cukiernia Paradise założona została w 1956 r. przez Państwa Danutę i Antoniego Korzan, którzy zajmowali się ręczną produkcją domowych lodów. W połowie lat 80 tradycję rodzinną kontynuowała córka założycieli Jolanta. Od 2014 r. cukiernią zajmuje się Pan Henryk Szkuat reprezentujący firmę PHU HESZKU, która oprócz domowych lodów oferuje pyszne ciasta, torty, pączki, drożdżówki oraz naturalne pieczywo z rozmaitych zbóż: orkiszowe, owsiane lub gryczane.

Podczas wszystkich wizyt jakie odbyli w tym dniu nasi goście wywiązała się braterska atmosfera.  Goście z zagranicy wręczyli upominki przywiezione z ziemi włoskiej dla polskich rolników i przedsiębiorców omawiając każdy produkt bardzo szczegółowo. Między innymi były tam oliwa z oliwek z certyfikatem najwyższej jakości, ciastka z lokalnej piekarni z wieloletnimi tradycjami wypieku, przepisy na produkcję i wypiek ciast w języku włoskim i angielskim, wino z miejscowej winiarni oraz wiele innych produktów.

Wieczór delegacja włoska wraz z samorządowcami, przedstawicielami stowarzyszeń i różnych organizacji oraz mieszkańcami naszej gminy spędzili nad Bobrówką gdzie specjalnie dla nich jednostka OSP Ostrów Lubelski przygotowała pokazy ratownictwa pożarniczego, Pan Tomasz Wlizło przeprowadził pokaz tresury psów obronnych a grupa „Wataha” zaprezentowała się w zielonej taktyce.

Uroczystym podsumowaniem wizyty było podpisanie w dniu 13 maja 2018 r. paktu o współpracy partnerskiej na Jarmarku Zygmuntowskim. Nasi przyjaciele bardzo aktywnie włączyli się w wydarzenie biorąc udział we wspólnej zabawie. Mogliśmy podziwiać ich nie tylko w wystąpieniach oficjalnych ale też w konkursach i przepięknej prezentacji wokalnej na scenie, na której wspólnie z naszą śpiewaczką ludową Panią Krystyną brawurowo zaśpiewali utwór o O’sole Mio.

Mamy nadzieję że pierwsza w historii Ostrowa Lubelskiego oficjalnie nawiązana współpraca międzynarodowa przyniesie wymierne korzyści nie tylko mieszkańcom naszej Gminy ale całego regionu.

Józef Gruszczyk Burmistrz Ostrowa Lubelskiego składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia wizyty delegacji z włoskiej gminy Palombara Sabina oraz przygotowaniem Jarmarku Zygmuntowskiego w szczególności:

  • Księdzu Janowi Orłowskiemu,
  • Księdzu Wiesławowi Nestorukowi
  • Zespołom śpiewaczym: Ostrowianki Polesianki z kierowniczką Bronisławą Kubeluk,
  • Rozkopaczewianki z kierowniczką Krystyną Hoduń, Kaznowianki z kierowniczką Anną Kaznowską
  • Orkiestrze Dętej OSP w Ostrowie Lubelskim pod batutą Wojciecha Duraka
  • Dzieciom, nauczycielom i dyrekcji Przedszkola Samorządowego w Ostrowie Lubelskim Dzieciom, młodzieży, nauczycielom i dyrektorom Szkół Podstawowych: w Kolechowicach, Kaznowie, Rozkopaczewie oraz  Ostrowie Lubelskim.
  • Młodzieży, nauczycielom i dyrekcji Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim,
  • Dzieciom i młodzieży z grupy baletowej i tanecznej oraz grupie Wataha działających przy Centrum Kultury
  • Klubom sportowym: LKS”Tajfun, Karate Kyokushin, Drużynie piłkarskiej działającej  przy Szkole Podstawowej w Ostrowie Lubelskim
  • Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski
  • Rolnikom, przedstawicielom firm i instytucji którzy przyjmowali delegację włoską  
  • Pocztom sztandarowym
  • Radnym, Sołtysom  
  • Jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej
  • Policji
  • Mieszkańcom Gminy Ostrów Lubelski i przybyłym gościom.
  • Pracownikom Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim
  • Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ostrowie Lubelskim
  • Pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach
  • Pracownikom Urzędu Miejskiego w Ostrowie Lubelskim
  • Wystawcom którzy podczas Jarmarku zaprezentowali stoiska:
  • Lubelskiej Izbie Rolniczej
  • Bankowi  Spółdzielczemu w Lubartowie oddział Ostrów Lubelski   
  • Zespołowi Szkół w Ostrowie Lubelskim    
  • Warsztatom Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim
  • Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Jamach
  • Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski    
  • Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska
  • Zespołom śpiewaczym: Ostrowianki Polesianki, Rozkopaczewianki, Kaznowianki
  • Grupie Wataha
  • OSP Kolechowice Kolonia