Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Uroczysta msza święta, barwny korowód, konkurs wieńców, występy zespołów ludowych, a także koncert kapeli góralskiej Ciupaga. Tak w skrócie wyglądały tegoroczne dożynki Gminno – Parafialne w Ostrowie Lubelskim. Impreza odbyła się w sobotę (8 września) w Parku Miejskim.

Już po raz kolejny wyjątkowym punktem programu tegorocznych dożynek był korowód złożony z mieszkańców, delegacji z wieńcami, pocztów sztandarowych, zespołów ludowych, Orkiestry Dętej OSP oraz władz miasta i gminy. Śpiewy słychać było w całym mieście. A to dzięki zespołowi ludowemu "Sławiniacy", który przekonał do wspólnego śpiewania wszystkich uczestników orszaku. Dla mieszkańców duże znaczenie miał moment przełamania i dzielenia chleba. Dożynkowy bochen podzielił na scenie burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Powałką, oraz Starostami Justyną Siepsiak i Wiesławem Drabikiem. Burmistrz w swoim przemówieniu między innymi podziękował wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do zorganizowania święta plonów. Nagrody dla wyróżniających się rolników otrzymali właściciele 8 gospodarstw: Justyna i Arek Siepsiak, Wiesław i Anna Drabik, Lucyna i Marcin Kasperczuk, Emilia i Jan Klepka, Aneta i Bogdan Sochal, Katarzyna i Marek Pilska, Jolanta i Cezary Janicki oraz Tomasz Siodłowski.

Nie zabrakło tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. O tytuł walczyło 11 prac symbolizujących płody ziemi. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjne i współczesne. Nagrodę I w kategorii wieniec tradycyjny w wysokości 500 zł otrzymał Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki”, nagrodę II w wysokości 400 zł – sołectwo Ostrów Lubelski dzielnica Kościuszki, III nagrodę w wysokości 350 zł – Zespół Śpiewaczy „Rozkopaczewianki”. Wyróżnienie w wysokości 300 zł otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrowie Lubelskim. I nagrodę w kategorii wieńce współczesne otrzymało sołectwo Ostrów Lubelski dzielnica Partyzantów, II nagrodę przyznano dla Rudki Starościańskiej, III dla sołectw Kolechowice Kolonia i Folwark a wyróżnienie otrzymali sołectwo Jamy, Koło Gospodyń Wiejskich w Kaznowie, Rozkopaczew I i Rudka Kijańska oraz Stara Jedlanka. Podpisano również list intencyjny ze spółką WEDA, która zamierza utworzyć w naszym mieście zakład pracy, zatrudniający ok. 30 osób. Dodatkową atrakcją były także konkurencje dożynkowe, w których o puchar burmistrza rywalizowali radni z sołtysami. Po zaciętej walce zwyciężyła drużyna sołtysów. Nie obyło się bez występów lokalnych zespołów ludowych i orkiestry, a gościnnie wystąpił również Chór Męski „Pojezierze”. Artyści ludowi swoim strojem i repertuarem w szczególny sposób zaakcentowali dożynkowe tradycje. Gwiazdą wieczoru była kapela góralska „CIUPAGA”. Na scenie wystąpił również zespół BAYERA. Zabawa taneczna z zespołem muzycznym 4_YOU rozpoczęła dyskotekę pod gwiazdami, która w dalszej części poprowadził Dj Mateo. Tradycją też stała się degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez różne organizacje, sołectwa, urzędy. Wszystkie dania przypadły do gustu nawet największym łasuchom a dla nas miłym zaskoczeniem była ich ogromna różnorodność oraz ciekawe, domowe smaki.

Małgorzata Sobczyńska

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi