Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim otrzymało dofinansowanie z Programu Infrastruktura domów kultury, którego budżet pochodzi z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. 

W ramach dofinansowania instytucja wzbogaci się o nowe instrumenty muzyczne dla osób, które wyrażą chęć nauki gry na instrumentach dętych. Mając na uwadze “trwanie” orkiestry widzimy wyraźną potrzebę kształcenia nowych kadr, które z czasem przejmą tradycję muzykowania od starszych członków orkiestry. A przypomnijmy iż nasza strażacka orkiestra dęta powstała w Ostrowie w 1927 roku. Było to dwa lata po założeniu przez Józefa Prokopowicza mieszkańca Ostrowa, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Siedleckim. Z jego inicjatywy i ówczesnego burmistrza Szczepana Kulika, zakupiono instrumenty, zwerbowano członków orkiestry i wspierano jej działania. Przez orkiestrę “przewinęło” się wiele pokoleń mieszkańców Ostrowa, warto również dodać że w powiecie lubartowskim istnieją tylko dwie takie orkiestry: w Lubartowie i w Ostrowie. Obecnie kapelmistrzem i nauczycielem gry jest Wojciech Durak absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk i aranżer Orkiestry Wojskowej i Teatru Muzycznego w Lublinie.Zachęcamy nie tylko młodzież ale również osoby dorosłe, które chciałyby rozpocząć przygodę z muzyką do dołączenia do naszej orkiestry. U nas istnieje możliwość nieodpłatnej nauki i użyczenia instrumentów. 

Nie da się ukryć, że muzyka łagodzi obyczaje, łączy pokolenia, uczy szacunku i życia w symbiozie. Patrząc z perspektywy czasu nasuwa się pytanie ile to już osób znalazło realizację swoich zainteresowań i marzeń, rozwinęło swoje umiejętności i doznało miłej przygody z muzyką. Dla niektórych osób to jedyna forma relaksu i wypoczynku, oderwania się od codziennej rzeczywistości. Jak długo trwać będą te piękne lokalne tradycje, ile uroczystości już było a ile zostanie jeszcze uświetnionych oprawą muzyczną orkiestry strażackiej z Ostrowa, jaki wkład pozostawi w krzewieniu kultury i dziejach Ostrowa, a ile razy Ostrów kojarzony będzie z orkiestrą dętą?

Dziękujemy burmistrzowi Józefowi Gruszczykowi i Radzie Miejskiej za życzliwość i wsparcie naszej pasji wspólnego muzykowania.

tablica inf

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi