Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

bunia

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Mszą św. w Bazylice św. Anny rozpoczęły się uroczystości z okazji Jubileuszu 15- lecia instnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie. Następnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się część oficjalna i koncert. W wydarzeniu udział wziął Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk.

Jubileusz utworzenia hospicjum  był okazją do świętowania, rozpoczął się Mszą świętą w bazylice św. Anny, którą odprawił ks. Andrzej Juźko. Następnie odbyły się uroczystości oficjalne w PMDK połączone z koncertem wokalistów Młodzieżowego Studia Piosenki. Wystąpił także Marcin Styczeń. Podczas niedzielnego spotkania był czas na wspomnienia, refleksje i podziękowania dla instytucji i firm wspierających hospicjum. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

Placówka jest przeznaczona dla osób chorych przeważnie na nowotwory, którzy znajdują się w terminalnym stadium choroby. Zapewniana jest bezpłatna, profesjonalna pomoc w zakresie potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych oraz społecznych przez lekarzy, pielęgniarki, kapelanów, psychologów oraz wolontariuszy. Budowa hospicjum została zainicjowana przez ś.p. ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego. W 2005 roku zawiązał on Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny. Pierwszym jego prezesem był Jan Czekierda. Obecnie jest nim Krzysztof Wiącek. Po uzyskaniu pozwoleń budowę placówki rozpoczęto bardzo szybko w tym samym roku. Hospicjum poświęcono 26 lipca 2007 roku, dokonał tego arcybiskup Józef Życiński. Placówka rozpoczęła swoją działalność 5 listopada 2007 roku jako Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej im. Ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego i przyjęła wówczas pierwszego pacjenta. Opieka prowadzona jest zarówno w hospicjum, jak i domowa. Od początku istnienia hospicjum do końca czerwca br. przyjęto 4290 pacjentów.

Kierownikiem hospicjum jest Jerzy Zbiciak. Od 1 lipca br. zgodnie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia jest 9 miejsc w hospicjum stacjonarnym, a 18 pacjentów podlega opiece domowej. Wcześniej do 30 czerwca było 12 łóżek w placówce stacjonarnej, a opieka domowa obejmowała 30-40 chorych. Pomimo limitów pacjentów hospicjum stara się pomagać wszystkim, którzy się zgłaszają do placówki. Budynek hospicjum już nie spełnia standardów XXI wieku dotyczących opieki hospicyjnej. Ma zostać rozbudowany, gdyż kolejki oczekujących na przyjęcie są duże. W planach jest rozbudowa hospicjum stacjonarnego. Nowy budynek hospicjum powstanie obok obecnej placówki. W tej chwili Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny czeka na pozwolenie na budowę tego obiektu. Zwiększy on komfort pacjentów placówki. Mają być sale 1-2 osobowe, każda z dostępem do toalety i łazienki. Obecnie są pokoje 3-osobowe z jedną centralną łazienką i toaletą dla pacjentów. Powstaną pokoje dla rodzin, aby mogły czuwać przy chorym. Będą szatnie dla pracowników i wiele innych niezbędnych pomieszczeń technicznych. Są również plany zbudowania kaplicy oraz sali do spotkań i prowadzenia szkoleń dla wolontariuszy i pracowników.  Hospicjum użycza sprzęt – wózki, łóżka, kule, podnośniki, które są przechowywane w garażu. Dzięki rozbudowie powstałby magazyn do przechowywania tego sprzętu.

Firmy oraz osoby chcące wesprzeć Hospicjum mogą to uczynić poprzez wsparcie finansowe na numer konta Bank PEKAO SA I O/Lubartów 80 1240 2409 1111 0010 0572 8713 lub rzeczowe, które może zostać wykorzystane, m.in. jako wspomagające rehabilitacje podopiecznych, jako nagrody dla dzieci i młodzieży w konkursach i akcjach charytatywnych.

W imieniu Zarządu, Pracowników, Pacjentów oraz własnym serdecznie dziękujemy.

 

 

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi