Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
31

wsparcie

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

    Msza Święta w Kaplicy Mauzoleum w Jamach, złożenie wieńców – tak w skrócie obchodziliśmy 79 rocznicę Pacyfikacji Wsi Jamy, haniebną zbrodnię popełnioną wiele lat temu, przez niemieckich oprawców na mieszkańcach wsi.
    Tegoroczne obchody 79 rocznicy Pacyfikacji Wsi Jamy rozpoczęły się na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowie Lubelskim. Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z Przewodniczącym Rady Miejskiej Kazimierzem Kosiakiem oraz Sekretarzem Sylwią Szczepańską złożyli wiązanki i zapalili znicze przy pomniku stu pięćdziesięciu dwóch osób bestialsko zamordowanych podczas pacyfikacji. Następnie w Kaplicy Mauzoleum w Jamach, której fundatorem są mieszkańcy Wsi Jamy a inicjatorem budowy Kazimierz Wolski, została odprawiona Msza Święta w intencji poległych ofiar w wydarzeniach z 8 marca 1944 roku. Wśród przybyłych gości byli m.in. Przemysława Czarnka Ministra Edukacji i Nauki reprezentował Szymon Osieleniec, Stanisława Gogacza Senatora RP reprezentował Bogdan Malinowski, Janusz Bodziacki Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Jacek Pożarowszczyk Wicestarosta Lubartowski, Lucjan Mileszczyk członek Zarządu Powiatu Lubartowskiego, Sylwia Kostyra z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Lublinie, Ks. Wojciech Kamiński proboszcz parafii pw. św. Apostołów Szymona i Tadeusza w Brzostówce, Ks. Stanisław Kluska proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim.
    W kolejnym punkcie, zgromadzeni udali się pod Krzyże upamiętniające ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze.
   Wszystkim przybyłym gościom, Dyrektorom Szkół Gminnych, nauczycielom oraz uczniom, Kierownikom Jednostek Samorządowych, Pocztom Sztandarowym, mieszkańcom Jam i gminy Ostrów Lubelski dziękujemy za wspólne świętowanie, zaangażowanie w uroczystość a także tak dostojne przeżywanie tragicznych wydarzeń, które pozostaną w naszych sercach i pamięci na wiele lat.

 

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi