Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

 Ostrów Lubelski powstał jako osada handlowa związana ze starymi szlakami handlowymi przebiegającymi przez ten teren. Leżał na trasie ważnego traktu komunikacyjnego tzw. litewskiego z Krakowa na Litwę, który prowadził przez Lublin, Zawieprzyce, Ostrów, Parczew. Po latach rozkwitu i ożywienia następował regres spowodowany licznymi wojnami i zahamowaniem wymiany handlowej.

Turystyka piesza ma dobre warunki do rozwoju na terenie gminy Ostrów Lubelski. Łączy ona ze sobą inne typy turystyki np. przyrodniczą, kulturową, agroturystykę. Ten rodzaj turystyki jest szczególnie wart propagowania, ponieważ wędrówki piesze można właściwie uprawiać przez cały rok. Poza tym piesi turyści są na ogół mniej wymagający jeśli chodzi o bazę noclegową i chętnie korzystają ze schronisk młodzieżowych lub leśnych pól namiotowych.

Przez teren miasta i gminy przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne.

Jeden z nich „Szlak Partyzancki" znakowany kolorem niebieskim o długości 77 km prowadzi z Rąblowa przez Łopatki - Markuszów - Kozłówkę - Lubartów - Serniki - Kaznów do Ostrowa Lubelskiego.

Drugi znakowany kolorem czerwonym prowadzi z Urszulina przez Wolę Wereszczyńską - Jamniki - Zawadówkę - Załucze Stare - Kaniwolę - Rogóźno - Krasne - Jedlankę - Ostrów Lubelski do Parczewa.

  Szlak Jagielloński   

         Rok 1386. Wielki Książę Litewski Jagiełło decyduje się na wyjazd do Królestwa Polskiego, aby przyjąć chrzest, poślubić królową Jadwigę i zostać królem. Po przekroczeniu granicy polsko-litewskiej przybywa do Lublina, gdzie rycerstwo zgromadzone na zjeździe wybiera go na kandydata do korony. Zawiązana wówczas unia otwiera przed księciem drogę do tronu polskiego. Wraz z licznym orszakiem podąża więc Jagiełło do Krakowa - ówczesnej stolicy Królestwa. Od tej wyprawy rozpoczyna się historia szlaku królewskiego, zwanego od nazwiska założyciela "Jagiellońskim". Tą drogą zmierzali urzędnicy, dyplomaci, kupcy, artyści i zwykli śmiertelnicy.
Współcześnie także mamy okazję, aby podążać śladami przodków. Działająca od kilku lat Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński" oferuje rozmaite programy związane ze szlakiem, od wypraw pieszych i samochodowych po wycieczki z biurem podróży "Wilejka" z Łodzi. Oprócz Wilna, Krakowa, Lublina czy Sandomierza na liście znalazło się wiele małych miejscowości lub wsi, którymi przemierzali "winowajcy" powstania szlaku. Na trasie szlaku znajduje się też Ostrów Lubelski. 

Szlak Jagieloński prowadzący z Krakowa przez Sandomierz, Lublin i Ostrów Lubelski do Wilna przyczynił się do budowy drogi i ścieżki rowerowej na odcinku Traktu Królewskiego w Ostrowie Lubelskim. W ramach realizowanego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 -2013, Osi Priorytetowej V, Działanie 5.2 współfinansowanego z dotacji rozwojowej województwa lubelskiego dnia 15.03.2010 rozpoczęto realizację prac o całkowitej wartości projektu 3 114 610,04 zł z czego kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 1 547 495,01 zł a zakończenie rzeczowe nastąpiło dnia 30.10. 2010 r. W wyniku realizacji prac powstała utwardzona droga gminna o długości 1,50 km, chodnik o długości 1,16 km oraz ścieżka rowerowa prowadząca z centrum Ostrowa Lubelskiego wzdłuż Szlaku Królewskiego o długości 1,43 km.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi