Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

W tym roku dożynki gminno – parafialne odbyły się 8 września, w doroczny największy odpust w naszej parafii, zwany odpustem „Matki Boskiej Siewnej”. Zgodnie z tradycją w tym dniu rolnicy przynoszą do kościoła wieńce dożynkowe jako dziękczynienie za zbiory oraz ziarno przeznaczone na jesienny zasiew. Tak też było i tym razem. Już od godzin porannych organizatorzy dekorowali swoje stoiska, aby godnie powitać gości dożynkowych. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji rolników celebrowana w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej barwny korowód dożynkowy z wieńcami udał się do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Park prezentował się niezwykle okazale, już od budynku Urzędu Miejskiego dumnie prezentowały się stoiska z różnego rodzaju sprzętem rolniczym. Tak wielu stoisk promocyjnych Ostrów Lubelski dawno nie widział - nie zabrakło różnego rodzaju rękodzieła artystycznego oraz stoisk z potrawami regionalnymi. Niecodzienny widok stanowiło obozowisko OTK „Wataha” z kuchnią polową
i wiele innych…

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Następnie starostowie dożynek - Izabela Budzyńska z Kaznowa Kolonii i Marcin Siodłowski z Rozkopaczewa przekazali burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej chleb upieczony z tegorocznego zboża z prośbą, aby dzielili go sprawiedliwie.
Dziś, na wzór naszych przodków, z radością świętujmy tę polską tradycję, jaką są dożynki. Dzielmy się chlebem, podziwiajmy pięknie uplecione wieńce i cieszmy się z plonów, które zebraliśmy!

Drodzy Rolnicy, to dzięki Wam tu jesteśmy! To dzięki Waszej ciężkiej, całorocznej pracy, możemy obchodzić Święto Plonów. W tym roku była ona wyjątkowo utrudniona przez niesprzyjające warunki pogodowe. Tym bardziej dziękujemy Wam za to, że pomimo kapryśnej natury nie przestajecie siać, żniwować i karmić nas owocami Matki Ziemi.

Szanowni Goście, zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania. Niech dzisiejszy dzień będzie pełen uśmiechów, śpiewów i tańców. Życzę Wam beztroskiej zabawy i radości korzystania
z zebranych dobrodziejstw przyrody. A Wy - kochani Rolnicy - odpocznijcie! A za rok zbierzcie urodzajne owoce Waszej pracy, byśmy mogli ponownie zaśpiewać: "Plon niesiemy, plon, w nasz ojczysty dom.”
-mówił Burmistrz Ostrowa Lubelskiego, Józef Gruszczyk.

Potem nastąpiło powitanie licznie przybyłych gości oraz przemówienia. List okolicznościowy
na ręce burmistrza przesłał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda.

list RPListy okolicznościowe przesłali również: Poseł na Sejm Jan Łopata, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, Starosta Łęczyński Roman Cholewa.

Nie zabrakło również nagród dla wyróżniających się rolników, a są nimi:

1. Izabela i Marek Budzyńscy

2. Monika Marcin Siodłowscy

3. Renata i Janusz Łyskowie

4. Katarzyna i Marek Pilsakowie

5. Beata i Janusz Kulikowie

6. Honorata i Krzysztof Kwapińscy

7. Aneta i Sylwester Sawiccy

8. Beata i Mirosław Uchańscy

Odbył się też konkurs wieńców dożynkowych, do którego zgłoszono 10 wieńców. Oceniała je komisja w składzie:

Eliza Franczak – kierownik WTZ w Ostrowie Lubelskim

Urszula Gruszczyk – CK w Ostrowie Lubelskim

Mariola Socha -Przewodnicząca Komisji Rolnictwa

Janina Panasiuk - rolnik

Arkadiusz Bajda – ODR w Końskowoli

Wśród wystawionych prac były wieńce: z Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lub., Jam, Kaznowa, Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowie Lubelskim, Kolechowic-Kolonii, z Ostrowa Lubelskiego - dzielnica Partyzantów, z Ostrowa Lubelskiego - dzielnica Śródmieście, Lubelska, Zamoście, zespołu Ostrowianki –Polesianki, Rudki Starościańskiej, Starej Jedlanki .

Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie dziesięciu wieńców dożynkowych komisja postanowiła przyznać, zgodnie z regulaminem konkursu, nagrody w dwóch kategoriach: I - wieńce tradycyjne (charakteryzujące się formami autentycznie ludowymi) oraz II - wieńce współczesne (odwołujące się do aktualnej rzeczywistości obyczajowej bądź religijnej).

W kategorii wieńce tradycyjne:

I nagrodę w wys. 500 zł otrzymał wieniec Ostrowa Lub. Śródmieście

II nagrodę w wys. 400 zł otrzymał wieniec KGW Ostrów Lubelski

wyróżnienia w wys. 200 zł otrzymują: Ostrowianki- Polesianki, Kaznów.

W kategorii wieńce współczesne:

 

I nagrodę w wys. 500 zł otrzymał Ostrów Lub. ul. Partyzantów

II nagrodę w wys. 400 zł otrzymały Kolechowice Kolonia

wyróżnienia w wys. 200 zł. otrzymały: DPS w Ostrowie Lub., Jamy, Stara Jedlanka, Rudka Starościańska.

 

Komisja z zadowoleniem stwierdziła bardzo wysoki poziom wykonania wieńców dożynkowych, których kształty nawiązują do najstarszych wzorów, zawierają wyłącznie naturalne materiały i charakteryzują się wysoką estetyką wykonania. „Dziękujemy organizatorom dożynek za sprawne przygotowanie konkursu, wszystkim delegacjom za wkład pracy włożony w przygotowanie wieńców oraz za podtrzymywanie i kultywowanie ludowych tradycji dożynkowych.”

Duże zainteresowanie wzbudził „Turniej Sołectw”. Liderzy grup sołeckich: z Jam – Mariola Socha, Kolechowic – Jadwiga Walkiewicz, Kaznowa – Marcin Waszczuk i Ostrowa – Robert Powałka w strojach szlacheckich zaprezentowali się na scenie w niecodziennej inscenizacji. W turnieju można było obserwować między innymi przebieranie ziaren, młócenie cepem i inne równie ciekawe konkurencje.

Niesprzyjająca pogoda - opady deszczu (chwilami dość intensywne) nie odstraszyły ogromnej liczby uczestników, dla których organizatorzy przygotowali szereg atrakcji nie tylko dla ducha. Niecodzienne przysmaki przyrządzone przez przedstawicieli sołectw z Kaznowa, Jam, Kolechowic i Ostrowa kusiły nie tylko zapachami ale też różnorodnością potraw. Po raz pierwszy swoje stoisko kulinarne zaprezentowali pracownicy Urzędu Miejskiego i jednostek podległych gminy. Wygląda na to, że był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Były również pieczone świnie, wojskowa grochówka - a to wszystko oczywiście za darmo. Mnogość i różnorodność potraw sprawiła, iż z tych dożynek nikt głodny nie wrócił. Dla najmłodszych uczestników przygotowano liczne atrakcje: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, wesołe miasteczko, przejażdżki samochodami terenowymi, zabawy z animatorami, malowanie twarzy i włosów.

Program artystyczny też był niezwykle bogaty. Poza miejscowymi zespołami prezentowali się również artyści: kapela „Ale Babki” z Dorohuska, chór męski z Uścimowa, zespół folklorystyczny „Osa” z Lublina, a także niecodzienni goście z Kołomyi na Ukrainie reprezentujący Towarzystwo Kultury Polskiej „Pokucie”. Przepięknie zaprezentowały się zespoły z Kaznowa, Rozkopaczewa i Ostrowa Lubelskiego. Wiele radości sprawił występ Formacji Tańca Ludowego - dzieci w urokliwych barwnych strojach ludowych zaprezentowały się w ciekawych układach tanecznych
i wokalnych. Publiczność bardzo gorąco przyjęła występ miejscowej orkiestry i zespołu „No Name” z naszego Gimnazjum. Nie lada atrakcją okazał się koncert zespołu ” Akcent”.

Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło charakterystycznej dla tego święta obrzędowości, jak też
i dobrej zabawy trwającej do późnych godzin nocnych.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi