Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2018

Informujemy, że Gmina Ostrów Lubelski przystąpiła do programu MIESZKANIE PLUS w ramach którego planowana jest budowa mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Zainteresowane programem osoby proszone są o wypełnienie krótkiej ankiety w terminie od 2 do 31 lipca 2018 r.

Ankieta ta pozwoli nam określić skalę zainteresowania programem MIESZKANIE PLUS w Gminie Ostrów Lubelski. Państwa opinie i zebrane informacje będą przydatne przy opracowywaniu koncepcji wdrażania programu i planowaniu realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia.

Ankiety będą dostępne:

  • w wersji elektronicznej na stronie internetowej urzędu [KLIK] oraz
  • w wersji papierowej w siedzibie urzędu w Ostrowie Lubelskim przy ul. Partyzantów 1 pok. 3. lub  [KLIK]

15 i 16 czerwca 2018 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim odbył się I Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o puchar Burmistrza Ostrowa Lubelskiego. Do rywalizacji sportowej zgłoszonych zostało 6 drużyn dziewcząt w kategorii wiekowej U 16 – MKS Avia Świdnik, Gimnazjum Wola Sernicka, GSD Palombara Pallavolo z Włoch, Salos Lublin, Polesie Kock, Volley Ostrów Lubelski. Pierwszego dnia turnieju zostało rozegranych 6 meczów w dwóch grupach.
Grupa I - GSD Palombara Pallavolo, Polesie Kock, Volley Ostrów Lubelski.
Grupa II - MKS Avia Świdnik, Salos Lublin, Gimnazjum Wola Sernicka.
Drugiego dnia rozegrano mecze o miejsca I – II, III – IV, V – VI.
Końcowa klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:

Czytaj więcej:  I Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o puchar Burmistrza Ostrowa Lubelskiego

28 czerwca br. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zostały podpisane umowy dotacji na przebudowę i modernizację dróg lokalnych w ramach rządowego DSCN0037 1
programu realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Umowy wręczył Wojewoda Lubelski - Przemysław Czarnek wraz z WiceministremInwestycji i Rozwoju - Arturem Soboniem.
Samorządy otrzymały dotacje w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Z 30 gmin i powiatów objętych programem umowy podpisało 18. Wśród nich 14 gmin, 2 powiaty i 2 miasta na prawach powiatu: Miasto Biała Podlaska, Gmina Biszcza, Miasto Dęblin, Gmina Fajsławice, Gmina Jastków, Gmina Kodeń, Gmina Łuków, Gmina Obsza, Gmina Ostrów Lubelski, Gmina Parczew, Gmina Radzyń Podlaski, Gmina Sawin, Gmina Terespol, Gmina Turobin, Gmina Wąwolnica, Miasto Zamość, Powiat Łukowski oraz Powiat Parczewski. Wiceminister Artur Soboń spotkał się z samorządowcami z całego województwa żeby zapoznać ich ze szczegółami przygotowywanego przez rząd nowego funduszu drogowego.  Zapewnił, że jeszcze w tym roku powstanie nowy program dla dróg lokalnych, na który rząd przeznaczy w skali kraju 5 mld zł.
    Ze środków tego programu Gmina Ostrów Lubelski zrealizuje zadanie pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103624L w Kolechowicach”. Długość drogi objętej zadaniem wynosi 1,475 km. Wnioskowana kwota dofinansowania z dotacji celowej z budżetu państwa to 769 435,00 zł, natomiast procentowy udział wnioskowanej dotacji w kosztach kwalifikowalnych zadania: 70%.  Po zrealizowaniu zadań zaplanowanych na 2018 rok, w latach 2015-2018 na terenie naszej gminy zostanie wykonanych 8.827 kilometrów dróg gminnych o nawierzchni bitumicznej. W ciągu tych czterech lat udało nam się zbudować więcej dróg, niż od 1990 do 2014 roku. Oprócz tego realizujemy inne ważne inwestycje dla naszych mieszkańców - między innymi budowę nowej oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją. Wartość tego projektu to 8 000 000 zł, co czyni go największą inwestycją w naszej gminie od ponad 20 lat.

Gmina Ostrów Lubelski informuje, że w związku z długotrwałym okresem braku opadów atmosferycznych potwierdzonych przez System Monitoringu Suszy Rolniczej w Puławach, można składać wnioski o szacowanie szkód powstałych w uprawach rolnych w wyniku suszy rolniczej. W raportach wskazano występowanie suszy w uprawach zbóż jarych i ozimych, krzewów i drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w godzinach urzędowania (Poniedziałek 9:00 - 15:00 Wtorek-Piątek 7:30 - 15:30)

do dnia 13 lipca 2018 r.

 

Palombara Sabina to przeurocze miasteczko położone na jednym z włoskich wzgórz. Lacjum – region, w którym znajduje się Palombara, jest uważany za kolebkę państwa rzymskiego.  W średniowieczu przeszedł w posiadanie papieży i przez ponad tysiąc lat nazywany był Państwem Kościelnym. Nazwa ta nadal nie jest bezpodstawna – Watykan leży tylko 60 kilometrów dalej. W ciągu niespełna godziny można też dotrzeć stamtąd do Wiecznego Miasta – Rzymu. Niedaleko jest też do miejsca legendarnej bitwy z czasów II wojny światowej – Monte Cassino, gdzie nasze wojska pod wodzą generała Andersa stoczyły krwawą walkę przeciw Niemcom. Z Lacjum graniczą najbardziej malownicze regiony Włoch, m. in. Toskania i Umbria.

W to właśnie miejsce wybraliśmy się wraz z burmistrzem Józefem Gruszczykiem  i ponad pięćdziesięcioosobową delegacją na zaproszenie burmistrza Palombary – Alessandro Palombi  w ramach podpisanego podczas Jarmarku Zygmuntowskiego porozumienia o współpracy pomiędzy naszymi gminami. Razem z Orkiestrą Strażacką, zespołami: Ostrowianki – Polesianki, Rozkopaczewianki, Kaznowianki i chórem Pojezierze, przedstawicielami gminy  reprezentowaliśmy nasz region podczas największego święta Palombary – Święta Czereśni. Jako że Włosi biorą sobie świętowanie do serca, obchody trwały niemal cały tydzień. Przygotowania natomiast rozpoczęły się właściwie już na początku roku i brała w nich udział – tradycyjnie – cała lokalna społeczność. Stworzenie ogromnych, kilkumetrowych monumentów – posągów przystrojonych czereśniami i kwiatami zajmuje około pięciu miesięcy! Budują je wspólnie wszyscy – od maluchów, po takich, którzy przeżyli już kilkadziesiąt takich Świąt. Ta tradycja jest zbliżona do naszych dożynkowych wieńców,  z tym, że te włoskie to prawdziwe olbrzymy, tworzone przez dowolnie dobrane grupy mieszkańców. Biorą one udział w paradzie, która jest głównym elementem ostatniego dnia Święta Czereśni. Też tam byliśmy, oczywiście! Dołożyliśmy do niej sporą dawkę polskich pieśni i przyśpiewek (a nawet – włoskich w polskim wykonaniu – takie rzeczy umie tylko Pani Krysia!), muzyki prosto od naszej Orkiestry, ale też – smaków! Były pierogi (które nasze damy lepiły przez całą sobotę!) z kaszą i serem, ruskie, z kapustą i grzybami, najsmaczniejsze rodzaje ciast, nie zabrakło też oczywiście lokalnych nalewek.
Włosi przywitali nas z niemal polską gościnnością – nocowaliśmy w kilkunastowiecznym zamku, na samym szczycie Palombary, codziennie mieliśmy okazję delektować się tamtejszą kuchnią (tak, „makaron” stał się synonimem słowa „kolacja”) i podziwiać niesamowite widoki. Oczywiście skorzystaliśmy z faktu, że dookoła jest tyle zabytkowych miejsc! Zwiedziliśmy Tivioli (miasto starsze od Rzymu), piękny Watykan, potężny Rzym i romantyczną Wenecję.

Nie omieszkaliśmy umówić się na kolejne spotkanie – więc już 8 września spodziewajcie się naszych włoskich przyjaciół na ostrowskich Dożynkach! A Wy, kiedy wybieracie się do Palombary?

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi