Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

odznaka
75. rocznica pobytu i walk 27 WDP AK  powstała z oddziałów samoobrony, które były powoływane w celu ochrony ludności polskiej zagrożonej czystkami etnicznymi z rąk nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu oraz przygotowania do realizacji planu „Burza”.

W byłej leśniczówce „Gościniec” na skraju Lasów Parczewskich od strony Ostrowa Lubelskiego w niedzielę, 16 czerwca odbyło się spotkanie upamiętniające 75. rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji “Burza” na Lubelszczyźnie. Patronat honorowy nad uroczystością objął Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Uroczystości przypominające fragment historii dywizji zorganizowało lubelskie środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Współorganizatorami rocznicowego spotkania byli: Nadleśnictwo Parczew, Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań”, Burmistrz Ostrowa Lubelskiego i Wójt Uścimowa. Rangę uroczystości podniosły licznie zgromadzone poczty sztandarowe i znamienici goście. Po uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ks. prał. Zbigniewa Kuzię Duszpasterza Ludzi Pracy złożono wiązanki i wręczono odznaczenia. Andrzej Mazurek Prezes Środowiska Lubelskiego 27 WDP AK odznacz sztandar Miasta i Gminy Ostrów Lubelski odznaką honorową „AKCJA BURZA”. Odznaka przyznawana jest, w pierwszej kolejności, żołnierzom uczestniczącym w Akcji Burza. Ostrów Lubelski jest jednym z dwóch miast, którym jako pierwszym przyznano to odznaczenie.  Żołnierze 27 WDP AK chcieli w ten sposób wyrazić wdzięczność lokalnej społeczności za to jak byli przyjęci latem 1944 r. za opiekę i troskę. A także za pamięć o czynach 27 WDP AK na ziemie Lubartowskiej.

Czytaj więcej: 75. rocznica pobytu i walk 27 WDP AK 

Logorymki, Ostrowskie Wianuszki, Formacja Tańca Nowoczesnego, grupa baletowa, teatr „Przecinek” – między innymi występy tych grup mogliśmy obejrzeć podczas Dnia Otwartego Centrum Kultury, którym, podsumowaliśmy i zakończyliśmy nasze tegoroczne działania.

Impreza odbyła się 16 czerwca (niedziela) w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim. Koncert rozpoczął występ naszych najmłodszych wychowanków – Logorymków, następnie zaprezentowała się grupa maluszków z zajęć umuzykalniających. W spektaklu o kotkach i myszkach zaprezentowała się grupa młodsza Teatru „Przecinek”. Formacja Tańca Nowoczesnego swoją energią poruszyła niejedną osobę. A małe baletnice w pięknych tiulowych spódnicach, pokazy prawdziwą klasę. Solistki w samodzielnie dobranym repertuarze, pokazały swoje umiejętności.

Kolejnym punktem programu, była wspólna integracja dzieci, rodziców, instruktorów oraz pracowników CK. Można było zjeść pyszne kiełbaski, napić się zimnej lemoniady a także pobawić się z animatorami.

Czytaj więcej: Dzień Otwarty czyli zakończenie sezonu 2018/2019

Spotkanie solarySpotkanie informacyjne

w sprawie naboru wniosków na instalacje OZE

 

 Burmistrz Ostrowa Lubelskiego

zaprasza na spotkanie mieszkańców w sprawie nowego naboru wniosków o dofinansowanie na montaż kolektorów słonecznych, pieców na biomasę, pomp ciepła oraz fotowoltaiki.

Spotkania odbędą się w dniu: 19 czerwca 2019 r.

  • o godz. 1700 w Szkole Podstawowej w Rozkopaczewie,
  • o godz. 1830 w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim.

Burmistrz Ostrowa Lubelskiego

Józef Gruszczyk         

64205680 1181979861975078 4012631977210413056 n

Zasady zachowania się podczas burz i nawałnic

  • Słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
  • jeśli jedziesz samochodem postaraj się zatrzymać i przeczekać, omijając miejsca pod drzewami lub konstrukcjami, które mogą zostać przewrócone lub uszkodzone, zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
  • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
  • unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia
    w budynku a jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie)
  • jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska
  • nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz)
  • zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części
  • nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji, unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami
  • zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu
  • na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź na brzeg
    z wody, łódki lub kajaka
  • w mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)
  • wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny
  • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
  • zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
  • po burzy mogą być przerwy w dostawie prądu - miej w domu, latarkę na dynamo lub na baterie, świece z zapałkami, radio na baterie, zapasowe baterie, zapasowe źródło zasilania (powerbank) do naładowania telefonu komórkowego

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

  • 112 – numer alarmowy
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna
  • 997 – Policja

 

Logooscr Informujemy, że na stronie Krajowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w Warszawie ukazały się informacje dotyczące planowanego Programu priorytetowego pt.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął jego założenia do realizacji w latach 2019–2023. Szczegółowe terminy, tryb składania i rozpatrywania wniosków określone zostaną w ogłoszeniu o naborze, które zamieszczone zostanie na stronie internetowej właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Dofinansowanie udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis, na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska, co zostanie potwierdzone opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej (OSCh-R).

 

Szczegółowe informacje na stronie internetowej KSCH-R: https://schr.gov.pl/p,224,komunikat-dotyczacy-priorytetowego-programu-pn-ogolnopolski-program-regeneracji-srodowiskowej-gleb-poprzez-ich-wapnowanie

 

W dniu 09 czerwca 2019 roku odbyły się, tym razem w Niedźwiadzie strefowe zawody sportowo-pożarnicze części powiatu lubartowskiego, w których wystąpiły jednostki OSP z gminy Lubartów, Niedźwiada, Ostrówek, Ostrów Lubelski i Uścimów. Ogółem startowało 42 drużyny, w tym 35 męskich i 7 kobiecych. Obsługę zawodów i sędziowanie zapewniła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie wraz z przedstawicielami jednostek OSP. Na zawody przybyli burmistrzowie i wójtowie gmin biorących udział w zawodach. Z naszej gminy w zawodach uczestniczyły następujące drużyny męskie reprezentujące OSP: Ostrów Lubelski, Jamy, Kaznów, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew I, Rozkopaczew II, Wólka Stara oraz drużyny kobiece z OSP Jamy i Ostrów Lubelski.

Zawody sportowo-pożarnicze składały się z trzech konkurencji tj. sztafety pożarniczej 7X50 m z przeszkodami, musztry oraz ćwiczenia bojowego.

Po pierwszej konkurencji, wśród uczestników naszej gminy, na czele plasowała się drużyna OSP Jamy z czasem 63,36 s., przed drużyną OSP Kaznów - czas 65,80 s. i OSP Ostrów Lubelski - czas 68,0 s .Wśród drużyn kobiecych na prowadzeniu plasowała się OSP Jamy z czasem 83,47 s. przed OSP Ostrów Lubelski - czas 84,07 s. Kolejną konkurencją była musztra.

Czytaj więcej: WSPÓŁZAWODNICTWO JEDNOSTEK OSP GMINY OSTRÓW LUBELSKI W ZAWODACH SPORTOWO-POŻARNICZYCH W...

Nazwa biura: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie

Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze z gradem/ 1

Obszar: województwo lubelskie powiat lubartowski

Ważność: od godz. 13:00 dnia 07.06.2019 do godz. 22:00 dnia 07.06.2019

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%

Uwagi: Brak.

Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Ewa Łapińska

Godzina i data wydania: godz. 08:58 dnia 07.06.2019

SMS: IMGW-PIB OSTRZEGA: BURZE Z GRADEM/1 lubelskie/lubartowski od 13:00/07.06 do 22:00/07.06.2019 deszcz 40 mm, porywy 90 km/h, grad.

Opracowanie niniejsze i jego format, jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (przedruk, kopiowanie, wiadomość sms) jest dozwolone wyłącznie w formie dosłownej z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji tj. IMGW-PIB.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi