Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

img 20190908 19093065649727 1460296277445518 6475462943105351680 nW dniach 5-8 września 2019r. Zespół nasz „Rozkopaczewianki ” jak również solistka Krystyna Hoduń uczestniczył w V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Daleko nas poniosło – prawda? Aż na drugi koniec Polski. Ale to dlatego, że lubimy śpiewać i mamy pieśni, które kwalifikują się do wystąpień w takich turniejach , czy festiwalach. Staramy się jak najlepiej reprezentować nasz region – Lubelszczyznę, gminę Ostrów Lubelski i nasz kochany Rozkopaczew. Pojechałyśmy tam razem: z Zespołem „Babeczki” z Zawitały, parą taneczną Magdą Milewicz z Mikołajewa i Pawłem Warownym z Nowej Dąbi, „Kapelą Lipców” i czterema parami tanecznymi z okolic Wygnanowa (koło Radomia). Szczecin zachwycił nas swoim urokiem i zielenią. Na długo w naszej pomięci pozostanie przepiękny widok panoramy miasta z 22 piętra i budynku filharmonii. Sam budynek Filharmonii zachwyca swoim widokiem. Sala Koncertowa w której grają i śpiewają najlepsi artyści jest jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych w Polsce. I to właśnie my miałyśmy zaszczyt na niej wystąpić. Zarówno zespół jak i solistka zaprezentowali się w trzech utworach. Pierwsza pieśń jest dowolna – wcześniej przygotowana ze znajomością źródła. Druga – jako interpretacja wylosowanego wątku tematycznego spośród 66 pozycji. Trzeci utwór nieobowiązkowy (aczkolwiek mile widziany) z motywem „Dokąd zmierzam”. Łączny czas występu nie mógł przekroczyć 15 minut. Może nieskromnie powiem, ale jako grupa śpiewacza i jako solistka spisałyśmy się bardzo dobrze, co potwierdza werdykt jury. Zespół otrzymał wyróżnienie, natomiast solistka Krystyna Hoduń wyśpiewała I miejsce. Ozdobą naszego Zespołu niewątpliwie były dziewczynki: Weronika Smyk, Karolina Smyk, Eliza Florek, Gabrysia Taras i Amelka Janiak. Dopiero za nimi były Seniorki: Kazimiera Mąka, Barbara Szewczyk, Zofia Jemielniak i ja Krystyna Hoduń.  Napewno dla niektórych podróż była bardzo męcząca, ale dałyśmy radę. A teraz może kilka słów o moich odczuciach podczas koncertu finałowego. W lśniącej złotym blaskiem Sali Symfonicznej Filharmonii. Kiedy tak stałam na scenie z grupą laureatów – prawie dwudziestoosobową, po wyczytaniu mojego nazwiska, miejsca i nagrody nie mogłam się powstrzymać od łez. Odbierałam ją od jurorów ze łzami płynącymi po policzkach jak grochy, do tego jeszcze słysząc jak mój Zespół (z którym zdobyłyśmy już wiele nagród) i mój syn z rodziną krzyczą z radości. To były moje najprawdziwsze łzy radości, nie wstydzę się ich. Dla takich chwil warto żyć, robić to co się lubi – a ja to lubię i każdemu polecam.

Dziękujemy serdecznie sponsorom, którzy wierzyli w nas i nie żałowali przysłowiowego grosza na nasz wyjazd.

Ps. Panie burmistrzu – jak widać walizka którą dostałam od Was w prezencie na wyjazdy jest przydatna i mam nadzieję że to jedna z wielu jej podróży - dziękuję.

Krystyna Hoduń

242gallery 1 midi

DSC 0225Uroczysta Msza Święta, barwny korowód, prezentacja wieńców dożynkowych, ceremoniał przekazania i dzielenia chleba, występy artystyczne oraz zabawa taneczna pod gwiazdami- tak w skrócie wyglądało tegoroczne święto plonów w naszej gminie. Dożynki Powiatu Lubartowskiego odbyły się 8 września w Ostrowie Lubelskim.

W ubiegłą niedzielę (8 września) rolnicy z Powiatu Lubartowskiego obchodzili doroczne Święto Plonów - Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Nawiązując do tradycji i obyczajów związanych z zakończeniem żniw jak co roku uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych gmin Powiatu Lubartowskiego oraz ziarno pod nowy zasiew.

Następnie barwnym korowodem dożynkowym, przy śpiewie Zespołu Pieśni i Tańca Jawor ruszyliśmy do centrum Ostrowa. Orszak złożony ze starostów uroczystości Janiny i Marka Drozdów, gospodarzy dożynek Ewy Zybały oraz Józefa Gruszczyka, delegacji gminnych z wieńcami, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej OSP oraz społeczności lokalnej, zatrzymał się pod Krzyżem Milenijnym. Tam została odegrana Rota, zaś Starostowie Dożynek złożyli symboliczną wiązankę, po czym wszyscy przeszliśmy do Parku Miejskiego gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

 

Czytaj więcej: Dożynki Powiatu Lubartowskiego w Ostrowie Lubelskim

100 2487

 

 

 

Osobowość Muzyczna przestrzeni folklorystycznych, Krystyna Hoduń, zdobywczyni głównej nagrody w kategorii śpiewaków/solistów V Turnieju Muzyków Prawdziwych, który zakończył się 8 września w szczecińskiej Filharmonii. A wraz z kierowanym przez siebie zespołem „Rozkopaczewianki” zdobyła wyróżnienie w kategorii zespołów śpiewaczych.

Serdecznie gartulujemy i życzymy dalszych sukcesów Pani Krystynie oraz zespołowi "Rozkopaczewianki" z Rozkopaczewa, który godnie reprezentuje naszą gminę.

 

W niedzielę (8 września) podczas Dożynek Powiatowo–Gminno–Parafialnych w Ostrowie Lubelskim, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek przekazał na ręce starosty oraz wójtów i burmistrzów symboliczne czeki z kwotami przyznanego dofinansowania na drogi z Funduszu Dróg Samorządowych. Dotacje w kwocie 24 mln złotych będą wykorzystane na przebudowy dróg gminnych i powiatowych w powiecie lubartowskim. Promesy otrzymał powiat lubartowski, gmina Abramów, Jeziorzany, Kamionka, Miasto Kock, Gmina Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski oraz Uścimów.

Dotacja przyznana została na przebudowę następujących dróg w naszej gminie:

103626 L i 103627 L w Rozkopaczewie o długości 2987 m

103616L i 103617L w Kaznowie Kolonii o długości 2768 m

103625L w Kolechowicach o długości 1239 m

 Kwota przyznanej dotacji dla Ostrowa Lubelskiego wynosi 4 464 025 zł. Łączna długość dróg, których dotyczy przebudowa to 6994 mb., a koszt zadania równa się ok. 6441 tys. zł.

Ostateczne koszty realizacji zadania poznamy po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego. Termin otwarcia ofert zaplanowano na 20.09.2019 r. Cała dokumentacja przetargowa dostępna jest pod linkiem: https://umigostrowlubelski.bip.lubelskie.pl/index.php?id=80&p1=szczegoly&p2=65839

Lista zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych drogi gminne i powiatowe dostępna jest na stronie
internetowej LUW w Lublinie pod linkiem  https://luwwlublinie.bip.gov.pl/fundusz-drog-samorzadowych/fundusz-drog-samorzadowych.html

201909091238 0001

 

 

   W piątek (6 września), Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Jóżef Gruszczyk uczestniczył w uroczystym podpisaniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego na budowie nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie. W wydarzeniu wzięli udział Sylwester Tułajew - Sekretarz Stanu w MSWiA, Artur Soboń - Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski, Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Wjewództwa Lubelskiego, Ewa Zybała – Starosta Lubartowski, St, bryg. Grzegorz Alinowski – Komendant Wojewódzki PSP, mł. bryg. Tomasz Podkański – Komendant Powiatowy PSP Lubartów a także samorządowcy i zaproszeni goście.

Bardzo się cieszymy, że powiatowi Strażacy będą mieli nową bazę, dzięki czemu znacznie poprawią się ich warunki pracy. Życzymy szybkiej realizacji przedsięwzięcia i jak najmniej wyjazdów do zdarzeń.

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek...”

 

 Małgorzata Sobczyńska

 

 

 

     W ubiegłą niedzielę nie tylko w Uścimowie i Abramowie obchodzono święto plonów. Podczas Dożynek Gminnych w Sernikach gminę Ostrów Lubelski reprezentowała Sylwia Szczepańska Sekretarz gminy Ostrów Lubelski.

     Uroczystości w Sernikach rozpoczęły się dość nietypowo. Wspólnym odśpiewaniem hymnu uczczono 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po Mszy Świętej odprawionej w intencji rolników w kościele parafialnym w Sernikach, Starostowie, Gospodarze, delegacje gminne a także zaproszeni goście udali się na boisko sportowe gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wśród znamienitych gości znalazła się Ewa Zybała Starosta Lubartowski, Stanisław Gogacz Senator RP, Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski oraz wójtowie i sekretarze z sąsiednich gmin. Nie zabrakło konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, występów lokalnych zespołów, animacji a także stoisk gastronomicznych i sołeckich.

 

Małgorzata Sobczyńska

W ubiegłą niedzielę, 1 września odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne w sąsiedniej gminie Uścimów. Barwny korowód, wieńce dożynkowe oraz występy artystyczne- tak w skrócie wyglądała niedzielna impreza.

     Burmistrz Ostrowa Lubelskiego uczestniczył w dożynkach gminno - parafialnych w Starym Uścimowie, które rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji rolników w Kościele Parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie dożynkowy korowód wraz z Kapelą Ludową „Lubartowiacy” przeszedł na Stadion, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia przez Wójta gminy Elizę Panasz - Smoleń.

    Podczas uroczystości, nagrodzeni zostali wyróżniający się rolnicy. Nie zabrakło także konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Podczas tegorocznego święta plonów, swój jubileusz z okazji 15 lecia istnienia obchodził Chór Męski Pojezierze, który swoimi występami uświetnia także ostrowskie uroczystości. Na scenie wystąpił między innymi Zespół Wokalny „Kaznowianki”, reprezentujący naszą gminę. Dodatkową atrakcją były stoiska degustacyjne z potrawami regionalnymi, przygotowane przez mieszkańców tamtejszej gminy.

 

 

Małgorzata Sobczyńska

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi