Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2020

Ostrów Lubelski 12.09.2020 r.

 

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ostrowie Lubelskim informuje, iż decyzją ONS-HK.721/97/2020 z dnia 12.09.2020 r. wydaną przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubartowie (doręczoną do ZGK i M w dniu jak wyżej o godzinie 11:59) oceniającą jakość wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w Ostrowie Lubelskim oraz po zapoznaniu się z wynikami badań wody pobranych w ramach kontroli wewnętrznej w dniu 10.09.2020 r., informujemy mieszkańców Ostrowa Lubelskiego, Bójek i działek rekreacyjnych nad Jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim, iż woda z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w Ostrowie Lubelskim jest przydatna do spożycia przez ludzi, tj. spełnia wymagania przepisów w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w pkt 1 i pkt 2 część A tabela nr 1 załącznika nr 1 oraz w pkt 1 część C tabela nr 1 załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

W chwili obecnej prowadzona jest stała dezynfekcja wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Ostrowie Lubelskim.

W czwartek 10 września w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim, odbyło się pierwsze spotkanie infomacyjne inicjujące budowę i uruchomienie połączenia kolejowego na trasie Bogdanka – Łęczna – Ostrów Lubelski – Parczew. W zgromadzeniu udział wzięli Przemysław Czarnek Poseł na Sejm RP, Jerzy Maśluch Starosta Parczewski, Lucjan Mileszczyk Wicestarosta Lubartowski oraz przedstawiciele poszczególnych gmin z Parczewa, Uścimowa, Ludwina, Niedźwiady oraz Ostrowa, którzy wyrazili chęć współpracy. Inwestycja ta połączyłaby trzy powiaty: łęczyński, lubartowski oraz parczewski, a w dalszej perspektywie świdnicki i lubelski. Na podstawie mapy potencjalnego przebiegu linii kolejowej opracowanej przez Biuro Ministerstwa Infrastruktury, nowa trasa przebiegałaby przez mało zurbanizowane, płaskie tereny następujących gmin: Parczew, Siemień, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Uścimów, Ludwin, Łęczna i Puchaczów, dając tym samym szamsę na rozwój i promocję tych terenów. Na powyższej trasie miałby być realizowany ruch pasażerski i towarowy.

We wtorek, 8 września, rolnicy z gminy Ostrów lubelski obchodzili Święto Plonów – Dożynki Gminno – Parafialne. Nawiązując do tradycji i obyczajów związanych z zakończeniem żniw jak co roku odprawiona została msza święta w intencji rolników i ich rodzin. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe, chleb oraz ziarno pod nowy zasiew.

Uroczystość rozpoczął burmistrz Ostrowa, Józef Gruszczyk, który powitał przybyłych gości, delegacje wieńcowe z poszczególnych miejscowości, duchownych, starostów dożynek, którymi w tym roku byli Ewa i Artur Ulatowscy, Radnych Rady Miejskiej, Sołtysów, Orkiestrę Dętą, Chór Parafialny, dyrektorów jednostek samorządowych oraz instytucji, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji, Koła Gospodyń Wiejskich, pielgrzymów oraz mieszkańców.

Po mszy świętej odprawionej przez Ojca Duchownego Wyższego Seminarium w Siedlcach Macieja Majka oraz ks. Marcina Bodziaka – nastąpił ceremoniał przekazania chleba przez starostów dożynek na ręce burmistrza i proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP Stanisława Kluski. Pomimo panującej sytuacji epidemicznej, dzielenie chlebem, które stanowi element tradycji został podtrzymany. Podczas tego, zaprezentowały się zespoły śpiewacze „Ostrowianki – Polesianki” oraz „Rozkopaczewianki” a także Orkiestra Dęta OSP.

Wśród znamienitych gości nie zabrakło Przemysława Czarnka Posła na Sejm, Stanisława Gogacza Senatora RP, Janusza Bodziackiego Dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego, Lucjana Mileszczyka Wicestarosty Lubartowskiego, Wójtów Gmin z terenu powiatu, Gustawa Jędrejka Prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej wraz z delegatami, Agnieszki Bartoś- Kwiatkowskiej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubartowie, Radnych, Sołtysów oraz wielu innych. Wpłynęło również osiem listów okolicznościowych m.in. od Wojciecha Kolarskiego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów, które odczytał Poseł na Sejm RP Przemysław Czarnek a także od Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Lecha Sprawki Wojewody Lubelskiego. Głos zabrali Stanisław Gogacz Senator RP, Janusz Bodziacki Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego, Lucjan Mileszczyk Wicestarosta Lubartowski, Gustaw Jędrejek Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Waldemar Banach Zastępca Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Tegoroczne święto plonów upiększyły wieńce dożynkowe, które przygotowane zostały przez KGW w Jamach, KGW w Kaznowie, KGW w Kolechowicach, KGW w Kolechowicach Kolonii, KGW w Ostrowie Lubelskim, KGW z pasją w Ostrowie Lubelskim, KGW Rozkopaczew II, Sołectwo Kolechowice Folwark, Sołectwo Kościuszki, Sołectwo Ostrów Lubelski, Partyzantów i Sołectwo Bójki, Sołectwo Rudka Kijańska, Sołectwo Stara Jedlanka i KGW Podlasianki, Sołectwo Śródmieście, Zamoście, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski oraz Zespół śpiewaczy „Rozkopaczewianki”. Dodatkową atrakcją dla przybyłych gości był poczęstunek a także muzykowanie kapeli ludowej. Swoje stoiska przygotowali Lubelska Izba Rolnicza w ramach Lubelskiego Święta Drobiu oraz grupa OTK „WATAHA”. Skosztować można było tradycyjną grochówkę i bigos ale nie zabrakło produktów z mięsa drobiowego, porad na temat zdrowego żywienia a także konkursów z nagrodami.

Składamy serdeczne podziękowania na ręce współgospodarza księdza Stanisława Kluski proboszcza ostrowskiej parafii za organizację uroczystości. Dziękujemy także Pocztom sztandarowym, Orkiestrze Dętej OSP, Chórowi Parafialnemu, Druhom Strażakom, Policji, Kołom Gospodyń Wiejskich, Radnym i Sołtysom, Pracownikom Urzędu Miejskiego, Pracownikom Oświaty, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Centrum Kultury, Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach a także Lubelskiej Izbie Rolniczej, grupie OTK „WATAHA” oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej uroczystości.

 

Ostrów Lubelski 10.09.2020 r.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ostrowie Lubelskim informuje, iż decyzją ONS-HK.721/97/2020 z dnia 10.09.2020 r. wydaną przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubartowie (doręczoną do ZGK i M w dniu jak wyżej o godzinie 13:12), informujemy mieszkańców Ostrowa Lubelskiego, Bójek i działek rekreacyjnych nad Jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Ostrowie Lubelskim, w tym o szkodliwości dla zdrowia i życia używania tej wody w sposób mogący spowodować dostanie się tej wody do przewodu pokarmowego m. in. w wyniku przygotowania z niej napojów i potraw, wytwarzania lodu, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych  i sztućców, mycia zębów, kąpieli.

W chwili obecnej prowadzona jest stała dezynfekcja wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Ostrowie Lubelskim. W dniu jutrzejszym tj. 11.09.2020 r. pobrane zostaną próbki wody na obecność
w wodzie enterokoków w 100 ml badanej wody.

Od dnia 10.09.2020 r. od godz. 16.00 na targowisku miejskim w Ostrowie Lubelskim przy ul. Żabiej udostępniony będzie punkt dystrybucji wody pitnej.

Ostrów Lubelski, dnia 10 września 2020 r. Godz 13:36

stopień: 1 prawd. 80% Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Uwagi: Brak. Ważne: Od: 2020-09-05 20:30 Do: 2020-09-06 03:00 synoptyk IMGW-PIB: Michał Pilecki Biuro: Centralne Biuro Prognoz w Warzawie

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi