Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2022

   11

   Uroczysta msza w intencji Ojczyzny, pochód ulicami Ostrowa, złożenie wiązanek, akademia– tak w skrócie obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości w Ostrowie Lubelskim.

   Gminne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, podczas której przybyli modlili się w intencji Ojczyzny.  Po eucharystii licznie zgromadzona społeczność lokalna, władze miasta, młodzież szkolna, członkowie organizacji, poczty sztandarowe, oraz uczestnicy mszy w dumnym pochodzie przeszli pod Krzyż Milenijny. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Parku Miejskiego pod obelisk poświęcony „Obrońcom wiary, bohaterom walk o wolną i suwerenną ojczyznę", gdzie wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod obeliskiem głos zabrał burmistrz – Józef Gruszczyk, który w swoim przemówieniu odniósł się do najistotniejszych wartości wolnej i niepodległej Ojczyzny. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w Centrum Kultury, nastąpiło tu także uroczyste wręczenie stypendiów dla zdolnej młodzieży, których fundatorem jest Fundacja Na Rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy. Do grona tegorocznych stypendystów zakwalifikowali się Magdalena Socha oraz Patryk Zagraba.

Czytaj więcej: Gminne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Ogień  Niepodległości  ma  ochronić  od  zapomnienia  pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na grobach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski. Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie.

W tym roku ogień z cmentarza w Kostiuchnówce pobrany został przez Lubelskie Środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W dniu dzisiejszym na sesji Rady Miejskiej członek zarząd Lubelskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Jacek Zapasa przekazał ogień  Niepodległości Józefowi Gruszczykowi Burmistrzowi Ostrowa Lubelskiego.

 

obraz 2
 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na realizację
Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023

I. Główny cel Programu:
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności;

2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).

Czytaj więcej: Ogłoszenie o programie „Opieka wytchnieniowa” Edycja 2023

Mszą św. w Bazylice św. Anny rozpoczęły się uroczystości z okazji Jubileuszu 15- lecia instnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie. Następnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się część oficjalna i koncert. W wydarzeniu udział wziął Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk.

Jubileusz utworzenia hospicjum  był okazją do świętowania, rozpoczął się Mszą świętą w bazylice św. Anny, którą odprawił ks. Andrzej Juźko. Następnie odbyły się uroczystości oficjalne w PMDK połączone z koncertem wokalistów Młodzieżowego Studia Piosenki. Wystąpił także Marcin Styczeń. Podczas niedzielnego spotkania był czas na wspomnienia, refleksje i podziękowania dla instytucji i firm wspierających hospicjum. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

Placówka jest przeznaczona dla osób chorych przeważnie na nowotwory, którzy znajdują się w terminalnym stadium choroby. Zapewniana jest bezpłatna, profesjonalna pomoc w zakresie potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych oraz społecznych przez lekarzy, pielęgniarki, kapelanów, psychologów oraz wolontariuszy. Budowa hospicjum została zainicjowana przez ś.p. ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego. W 2005 roku zawiązał on Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny. Pierwszym jego prezesem był Jan Czekierda. Obecnie jest nim Krzysztof Wiącek. Po uzyskaniu pozwoleń budowę placówki rozpoczęto bardzo szybko w tym samym roku. Hospicjum poświęcono 26 lipca 2007 roku, dokonał tego arcybiskup Józef Życiński. Placówka rozpoczęła swoją działalność 5 listopada 2007 roku jako Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej im. Ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego i przyjęła wówczas pierwszego pacjenta. Opieka prowadzona jest zarówno w hospicjum, jak i domowa. Od początku istnienia hospicjum do końca czerwca br. przyjęto 4290 pacjentów.

Czytaj więcej: Jubileusz 15-lecia istnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie

obraz 2

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków

na realizację Programu pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2023.

I Główny cel Programu

Wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

II Kto składa wnioski do Programu:

Wnioski składają gminy i powiaty, które mogą otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług asystencji osobistej asystenta w w wysokości do 100% kosztów.

III Kto jest adresatem Programu:

dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
oraz

Czytaj więcej: Ogłoszenie o programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – Edycja 2023

Gmina Ostrów Lubelski

przyłączyła się do 22 Akcji Polacy – Rodakom

„… Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie już po raz 22 organizujemy: ZBIÓRKĘ i przygotowanie paczek świąteczno – noworocznych dla polskich rodzin i polskich dzieci.”

Zapraszamy wszystkich do zbiórki od 7 listopada do 1 grudnia 2022 r.

Zbieramy:

- słodycze, kakao, konserwy mięsne, makaron, cukier, kasza, ryż, mleko w proszku itp.

- książki z polską literaturą piękną, oraz małe zabawki – przytulanki.

Nie prowadzimy zbiórki odzieży i butów !

Dary składane są w sklepach, szkołach i w Centrum Kultury

Więcej szczegółów pod nr telefonu 81 85 20 037- Centrum Kultury.

Akcji patronuje Stanisław Gogacz Senator RP.

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi