Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2022

Ogień  Niepodległości  ma  ochronić  od  zapomnienia  pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na grobach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski. Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie.

W tym roku ogień z cmentarza w Kostiuchnówce pobrany został przez Lubelskie Środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W dniu dzisiejszym na sesji Rady Miejskiej członek zarząd Lubelskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Jacek Zapasa przekazał ogień  Niepodległości Józefowi Gruszczykowi Burmistrzowi Ostrowa Lubelskiego.

 

obraz 2
 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na realizację
Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023

I. Główny cel Programu:
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności;

2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).

Czytaj więcej: Ogłoszenie o programie „Opieka wytchnieniowa” Edycja 2023

Mszą św. w Bazylice św. Anny rozpoczęły się uroczystości z okazji Jubileuszu 15- lecia instnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie. Następnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się część oficjalna i koncert. W wydarzeniu udział wziął Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk.

Jubileusz utworzenia hospicjum  był okazją do świętowania, rozpoczął się Mszą świętą w bazylice św. Anny, którą odprawił ks. Andrzej Juźko. Następnie odbyły się uroczystości oficjalne w PMDK połączone z koncertem wokalistów Młodzieżowego Studia Piosenki. Wystąpił także Marcin Styczeń. Podczas niedzielnego spotkania był czas na wspomnienia, refleksje i podziękowania dla instytucji i firm wspierających hospicjum. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

Placówka jest przeznaczona dla osób chorych przeważnie na nowotwory, którzy znajdują się w terminalnym stadium choroby. Zapewniana jest bezpłatna, profesjonalna pomoc w zakresie potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych oraz społecznych przez lekarzy, pielęgniarki, kapelanów, psychologów oraz wolontariuszy. Budowa hospicjum została zainicjowana przez ś.p. ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego. W 2005 roku zawiązał on Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny. Pierwszym jego prezesem był Jan Czekierda. Obecnie jest nim Krzysztof Wiącek. Po uzyskaniu pozwoleń budowę placówki rozpoczęto bardzo szybko w tym samym roku. Hospicjum poświęcono 26 lipca 2007 roku, dokonał tego arcybiskup Józef Życiński. Placówka rozpoczęła swoją działalność 5 listopada 2007 roku jako Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej im. Ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego i przyjęła wówczas pierwszego pacjenta. Opieka prowadzona jest zarówno w hospicjum, jak i domowa. Od początku istnienia hospicjum do końca czerwca br. przyjęto 4290 pacjentów.

Czytaj więcej: Jubileusz 15-lecia istnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie

obraz 2

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków

na realizację Programu pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2023.

I Główny cel Programu

Wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

II Kto składa wnioski do Programu:

Wnioski składają gminy i powiaty, które mogą otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług asystencji osobistej asystenta w w wysokości do 100% kosztów.

III Kto jest adresatem Programu:

dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
oraz

Czytaj więcej: Ogłoszenie o programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – Edycja 2023

Gmina Ostrów Lubelski

przyłączyła się do 22 Akcji Polacy – Rodakom

„… Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie już po raz 22 organizujemy: ZBIÓRKĘ i przygotowanie paczek świąteczno – noworocznych dla polskich rodzin i polskich dzieci.”

Zapraszamy wszystkich do zbiórki od 7 listopada do 1 grudnia 2022 r.

Zbieramy:

- słodycze, kakao, konserwy mięsne, makaron, cukier, kasza, ryż, mleko w proszku itp.

- książki z polską literaturą piękną, oraz małe zabawki – przytulanki.

Nie prowadzimy zbiórki odzieży i butów !

Dary składane są w sklepach, szkołach i w Centrum Kultury

Więcej szczegółów pod nr telefonu 81 85 20 037- Centrum Kultury.

Akcji patronuje Stanisław Gogacz Senator RP.

 

DSC 0656


Złote Gody to wyjątkowe święto, które obchodzone jest po 50-ciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego. W naszej Gminie w dniu 30 października 2022 r. ten Jubileusz świętowało 27 par,
które zawarły związek małżeński w latach 1971-1972. Z tej okazji otrzymali medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali:

Państwo Krystyna i Gustaw Abramikowie

Państwo Róża i Leon Antonikowie

Państwo Wiesława i Roman Biały

Państwo Zuzanna i Eugeniusz Bartuziowie

Czytaj więcej: ZŁOTE GODY – JUBILEUSZ POŻYCIA PAR MAŁŻEŃSKICH  W GMINIE OSTRÓW LUBELSKI

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi