Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2022

DSC 00838 marca 1944 roku wieś Jamy padła ofiarą hitlerowskiego terroru. Podczas pacyfikacji w okrutny sposób wymordowano 152 osoby w tym 41 dzieci , 37 kobiet i 11 mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat i 63 kobiety i mężczyzn powyżej 50 lat. Najmłodszą ofiarą pacyfikacji była sześciomiesięczna Janina Szkuat, najstarszą – osiemdziesięciotrzyletnia Marcela Szkuat. Pacyfikacja miejscowości była odpowiedzią na  akcję partyzantów z Armii Ludowej, którzy dzień wcześniej zaatakowali stacjonujące we wsi oddziały Własowa. W zemście okupanci postanowili wymordować mieszkańców i spalić wieś. W wyniku pacyfikacji wieś została niemal doszczętnie zniszczona. Ocalał tylko jeden dom mieszkalny, trzy spichlerze oraz jedna stodoła. To była okrutna zbrodnia o której nie można zapomnieć.

Tegoroczne obchody 78 rocznicy Pacyfikacji Wsi Jamy rozpoczęły się na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowie Lubelskim. Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z sekretarz Sylwią Szczepańską i radną Rady Miejskiej Mariolą Sochą złożyli wiązanki i zapalili znicze przy pomniku. Następnie w Kaplicy Mauzoleum w Jamach została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych 8 marca 1944 roku, którą sprawował ks. Jerzy Grochowski. Na uroczystości przybyli bezpośredni świadkowie, którzy przeżyli pacyfikację. Natomiast wśród gości nie zabrakło wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika, senatora RP Stanisława Gogacza reprezentował asystent Bogdan Malinowski, ministra Edukacji i Nauki reprezentował dyrektor biura poselskiego Szymon Osieleniec, Katarzyna Kędzierska reprezentowała marszałka województwa lubelskiego - Jarosława Stawiarskiego, Jarosław Budka członek Zarządu Powiatu Lubartowskiego reprezentował panią Ewę Zybałę - starostę lubartowskiego, przybył również Kazimierz Wolski prezes Fundacji Na Rzez Spacyfikowanej przez Hitlerowców Wsi Jamy. Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe gminny i OSP Jamy, kierownicy jednostek i oraz przybyli mieszkańcy Jam.

Po mszy świętej zgromadzeni udali się pod Krzyże upamiętniające ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze.

Czytaj więcej: 78 rocznica pacyfikacji wsi Jamy

Koncert najpiękniejszych piosenek Seweryna Krajewskiego, sięgając od czasów największej świetności Czerwonych Gitar, poprzez twórczość solową kompozytora, w tym utwory znane z filmów oraz napisane przez niego dla innych artystów. Znakomite teksty i muzyka od lat budzą sentyment kolejnych pokoleń wybrzmiały 6 marca 2022 roku na scenie Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim. Tak świętowaliśmy Dzień Kobiet w naszej gminie. Pan burmistrz Józef Gruszczyk wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Sobichem witali wszystkie przybyłe panie kwiatami i słodkościami. Były również tradycyjne życzenia: radości, zdrowia, satysfakcji ... Koncert w wykonaniu „AMBITUS DUO” w składzie:
Radosław Świderski (śpiew, gitara akustyczna) - ceniony bard, leader grupy Radek Blues Band, kompozytor, producent muzyczny, gitarzysta i wokalista o charyzmatycznej, ciepłej barwie głosu.
Krzysztof Chromiński (fortepian) - pianista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznych w Gdańsku i w Katowicach, laureat Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Tradycyjnie już swoje talenty mogła zaprezentować również publiczność dośpiewując chórki.

Otwarcie nowej Przychodni Lekarza Rodzinnego odbyło się 1 marca br. w uroczystości udział wzięli Burmistrz Ostrowa Lubelskiego – Józef Gruszczyk wraz z Sekretarz Gminy - Sylwią Szczepańską. Poświęcenia przychodni dokonał ks. Stanisław Kuska – proboszcz ostrowskiej parafii. Nowa Przychodnia Lekarza Rodzinnego usytuowana jest w Ostrowie Lubelski przy ul. Lubelskiej 15. a czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Dla Naszej Gminy to bardzo ważna placówka – mówi Józef Gruszczyk – burmistrz Ostrowa Lubelskiego. Od dłuższego czasu borykaliśmy się z problemem dostępności do specjalistycznej opieki medycznej dla Naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że nowo otwarta przychodnia w pełni zaspokoi ich potrzeby, i od dziś aby skorzystać z porady lekarza specjalisty nie będą musieli udawać się do odległych palcówek w Lubartowie, Łęcznej czy Parczewie…” Jak zapewnił Dariusz Kubiniec - właściciel „Jesteśmy zespołem placówek medycznych świadczących usługi na najwyższym poziomie. Przychodnia jest w pełni nowoczesna i zapewniająca swoim pacjentom bezpłatną opiekę medyczną w ramach kontraktu NFZ. Bezpłatnie i bez skierowania oferujemy m.in. porady lekarzy: lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki i położnej środowiskowej; lekarzy specjalistów: laryngologa, neurologa, pediatry, ginekologa, internisty, geriatry, pulmonologa. Można u nas wykonać również badanie EKG, USG i cytologię.”

Warunkiem korzystania z usług przychodni jest złożenie deklaracji wyboru lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej. Można tego dokonać na dwa sposoby: korzystając z Internetowego Konta Pacjenta, lub wypełniając stosowne druki na miejscu w przychodni.

W niedzielę 27 lutego w Kościele Parafialnym w Ostrowie Lubelskim rozpoczęły się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W intencji Żołnierzy podziemia antykomunistycznego została odprawiona Msza Św. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Kluska który nawiązując do trudnej obecnie sytuacji podkreślił czym są dla nas wartości takie jak: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Natomiast 1 marca na wszystkich gminnych urzędach wywieszono flagi narodowe a władze gminy na czele z Józefem Gruszczykiem – burmistrzem Ostrowa Lubelskiego złożyły symboliczne wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

 

Uroczystości mają na celu upamiętniać bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. – mówi burmistrz Ostrowa Lubelskiego – Józef Gruszczyk. To wyjątkowe święto, które możemy obchodzić dopiero od niewielu lat. Dziś nabiera ono szczególnego znaczenie. To hołd dla Żołnierzy Niezłomnych którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”

 

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu.
 
W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
 
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
 
Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu. 
Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

formularz kontaktowy na stronie cudzoziemcy.lublin.uw.gov.plkontakt

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi