Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2022

IMG 20220411 WA0003

Zdjęcie: KP PSP Lubartów

8 kwietnia Komendant Powiatowy PSP w Lubartowie bryg. Michał Pytlak oficjalnie przekazał łódź ratowniczą dla jednostki OSP w Ostrowie Lubelskim, którą w imieniu wszystkich druhów odebrał Prezes Zarządu OSP w Ostrowie Lubelskim dh Łukasz Kowalski. Ze względu na zbiorniki wodne znajdujące się na terenie gminy oraz gmin sąsiedzkich łódź ratownicza w znacznym stopniu wpłynie na poprawę niesienia skutecznej i efektywnej pomocy poszkodowanym zwłaszcza w zbliżającym się okresie letnim.

Już po raz 3 rozstrzygnięty został konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną. To już tradycja, że społeczność Lubelszczyzny kultywująca zwyczaje Świąt Wielkanocnych, zmaga się w trzech kategoriach konkursowych. W sumie w tym roku przesłano ponad tysiąc zgłoszeń. Konkurencja była bardzo duża. Do konkursu spośród tysiąca zgłoszeń zakwalifikowano 450 prac. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach; prace przygotowane przez dzieci do 15 lat, powyżej 15 roku życia i dorośli oraz prace grupowe. Palmy i pisanki prezentowały zarówno styl nowoczesny, jak i tradycyjny.

W sobotę 2 kwietnia w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbył się Finał III Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.  Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia była Poseł do Parlamentu Europejskiego – Pani Beata Mazurek. Gminę Ostrów Lubelski reprezentowała sekretarz gminy - Sylwia Szczepańska.

To był wyjątkowy dzień! Laureatkami II Nagrody Palma Wielkanocna wykonana techniką tradycyjną w kategorii praca zbiorowa zostały panie z Zespołu  Śpiewaczego Ostrowianki - Polesianki z Ostrowa Lubelskiego pod kierownictwem pani Bronisławy Kubeluk. Z kolei  II  Nagrodę w kategorii Palma Wielkanocna wykonana techniką współczesną otrzymała pani Anna Misiuk członkini Koła Gospodyń Wiejskich z Ostrowa Lubelskiego. 

Dodatkowym wyróżnieniem dla naszych  Laureatów był udział w programie  “Wiosna z TVP 3 Lublin” realizowanym na żywo w trakcie imprezy. Panie z Zespołu Ostrowianki - Polesianki przy akompaniamencie pana Dariusza Bernackiego zaśpiewały  balladę ludową “Ludowe granie”, natomiast Pani Anna Misiuk udzieliła wywiadu do Panoramy Lubelskiej.

W imieniu samorządu Gminy  Ostrów Lubelski składamy laureatkom serdeczne gratulacje!
W promocję Naszej Gminy bardzo aktywnie włączają się Zespoły Śpiewacze i Koła Gospodyń Wiejskich. Okazuje się, że to właśnie te organizacje aktywizują lokalna społeczność. Współpracują z dziećmi, młodzieżą i seniorami, łącząc całe pokolenia. Pełnią ogromną rolę w kultywowaniu  tradycji i podtrzymywaniu dziedzictwa kulturowego. Dzisiaj - zwyczajów i obrzędów wielkanocnych. Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania, nieśmiertelności i zwycięstwa, ale także symbolem męki Chrystusa i odkupienia.

cPanorama Lubelska: 2 kwietnia 2022, g. 16.30 (od 6 min 28s)

 

 

 

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi