Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2022

W niedzielę 27 lutego w Kościele Parafialnym w Ostrowie Lubelskim rozpoczęły się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W intencji Żołnierzy podziemia antykomunistycznego została odprawiona Msza Św. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Kluska który nawiązując do trudnej obecnie sytuacji podkreślił czym są dla nas wartości takie jak: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Natomiast 1 marca na wszystkich gminnych urzędach wywieszono flagi narodowe a władze gminy na czele z Józefem Gruszczykiem – burmistrzem Ostrowa Lubelskiego złożyły symboliczne wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

 

Uroczystości mają na celu upamiętniać bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. – mówi burmistrz Ostrowa Lubelskiego – Józef Gruszczyk. To wyjątkowe święto, które możemy obchodzić dopiero od niewielu lat. Dziś nabiera ono szczególnego znaczenie. To hołd dla Żołnierzy Niezłomnych którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”

 

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu.
 
W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
 
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
 
Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu. 
Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

formularz kontaktowy na stronie cudzoziemcy.lublin.uw.gov.plkontakt

 

 

27 luty 2022 r. godz. 11.00 - Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim.

 

1marca

Zapraszamy mieszkańców na uroczystości

 

Burmistrz Ostrowa Lubelskiego

Józef Gruszczyk

 

indeksiopi

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej, zaprasza do udziału w trzeciej edycji konkursu na najpiękniejszą tradycyjną oraz współczesną palmę i pisankę wielkanocną.

Uczestnikiem konkursu może zostać każdy mieszkaniec województwa lubelskiego, którego praca zostanie zakwalifikowana przez miejscowy urząd gminy lub wyznaczoną przez ww. urząd gminną instytucję kultury. Do udziału w konkursie szczególnie zaproszeni są twórcy ludowi, artyści plastycy, członkinie kół gospodyń wiejskich, a także dzieci i młodzież szkolna.
Warunkiem udziału w konkursie jest dostarczenie do Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim  prac konkursowych wraz z prawidłowo wypełnionymi kartami zgłoszeniowymi w terminie do 7 marca 2022 r.

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (regulamin-i-karta-konkurs-na-palme-i-pisanke-2022.pdf)Regulamin i karta zgłoszenia  493 kB169

1645175020709 Miło nam poinformować, że firma BEMPRESA Sp. z o.o. z Ostrowa Lubelskiego reprezentowała województwo Lubelskie jako jedna z pięciu firm z branży spożywczej na targach światowych Expo 2020 w Dubaju.

W dniach 10-16 lutego Województwo Lubelskie prezentowało się na największych promocyjno-gospodarczych targach światowych Expo 2020 w Dubaju. Motywem przewodnim obecności Polski na Expo było hasło „Poland. Creativity inspired by nature”, czyli „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Celem prezentacji naszego regionu podczas największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia promocyjnego o zasięgu międzynarodowym była promocja gospodarki i lokalnej przedsiębiorczości, walorów turystycznych oraz elementów kultury i sztuki naszego regionu.

14 lutego odbyła się konferencja branży spożywczej, na której wystąpiło pięciu lokalnych przedsiębiorców,między innymi zakład produkcyjny Bempresa którzy zaprezentowali potencjał regionu w zakresie produkcji i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

1460x61616 lutego 2022 r. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnego naboru dla gmin i powiatów w całej Polsce z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych. To w sumie 2,7 mld zł na nowe i odnowione drogi lokalne o łącznej długości 3,9 tys. km. Wsparcie działań samorządów umożliwia stworzenie spójnego i zintegrowanego systemu transportowego dróg w całym kraju.

Na liście podstawowej dla gmin pod poz. 38 przyznano dofinansowanie Gminie Ostrów Lubelski do realizacji zadania pn. „ Przebudowa dróg gminnych nr 103594L i 103573L od km 0+000 do km 0+780 w Ostrowie Lubelskim”.

Przebudowa drogi będzie polegała na wykonaniu nowej konstrukcji drogi wraz z chodnikami na ulicach Partyzantów i Batalionów Chłopskich na odcinku od parku miejskiego do ulicy Słonecznej.

Długość odcinka: 780 m

Okres realizacji zadania: maj 2022 - październik 2023

Ogółem wartość projektu: 3665004,45zł

Wnioskowana kwota dofinansowania: 1832502,22 zł

Deklarowana kwota środków własnych: 1832502,22 zł

Czytaj więcej: 1,8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie przebudowy dróg gminnych w Ostrowie...

Kopia IMG 20220213 132142„Podaruj kroplę miłości” to kontynuacja „Akcji z sercem”, którą gospodynie i gospodarze z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowie Lubelskim organizują od trzech lat. 13 lutego w ramach tradycji na Walentynki KGW zorganizowało zbiórkę krwi. W tym dniu zarejestrowanych zostało 30 dawców, z czego 27 osób oddało krew. Pomimo trudnego okresu pandemii covid-19, jaki od długiego czasu panuje w naszym kraju, dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać 12,5 litra krwi. Trzy osoby po raz pierwszy zostały dawcami. Akcja po raz kolejny okazała się sukcesem i dzięki niej uda się uratować ludzkie życie. Co ciekawe, większość osób, które podzieliło się tym najcenniejszym darem to kobiety – było ich w tym dniu aż 15. Można tutaj zacytować słowa lekarza biorącego udział w akcji: „Kobiety górą”!
„Chcielibyśmy serdecznie podziękować za nieocenioną pomoc w zbiórce krwi, jak zawsze niezastąpionemu Panu Jarosławowi Krupce, całemu zespołowi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz wszystkim osobom, które zdecydowały się oddać krew w naszej akcji. To już trzeci raz jak nasze Koło zorganizowało zbiórkę krwi i jak zawsze było to dla nas wszystkich niezapomniane przeżycie. Mogę dodać, że dzięki temu, że nasza akcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem dawców z pewnością nie jest ona ostatnia i już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną zbiórkę krwi” – mówi Barbara Haraszczuk – prezes KGW w Ostrowie Lubelskim.

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi