Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

W piątek, 16 lutego o godzinie 10.00 w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim odbyła się sesja popularnonaukowa, która rozpoczęła obchody Uroczystości Poświęconych Upamiętnieniu Martyrologii Unitów Pochodzących z miejscowości Jamy. W niedzielę, 18 lutego nastąpiła druga część spotkania, czyli odsłonięcie i poświęcenie tablicy „Pamięci Unitów” w Jamach. W uroczystościach uczestniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

     Sesją popularnonaukową rozpoczęły się gminne uroczystości upamiętnienia Martyrologii Unitów. Uczestników wydarzenia powitał burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, który wprowadził zebranych w temat spotkania a także przybliżył jego cel. Sesję rozpoczął wykład księdza prałata Bernarda Błońskiego dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach na temat Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Następnym prelegentem był redaktor Stanisław Jadczak, historyk i regionalista, który w swoim wystąpieniu przybliżył zgromadzonym historię martyrologii unitów z Jam w oparciu o listy zesłanych w głąb Rosji. Sesję podsumował wykład profesora Eugeniusza Niebelskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który opowiedział o Tunce, czyli miejscowości w której osiedlano księży zesłańców po 1863 roku. Sesji popularnonaukowej towarzyszyła wystawa poświęcona fragmentom listów zesłańców.
     Przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich oraz samorządowych, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy, jak również właściciele przedsiębiorstw, regionaliści oraz przedstawiciele stowarzyszeń i miłośników Ziemi Ostrowa Lubelskiego, Druhny i Druhowie OSP, a przede wszystkim licznie zgromadzona młodzież, parafianie i mieszkańcy uczestniczyli w drugim dniu Uroczystości Poświęconych Upamiętnieniu Martyrologii Unitów Pochodzących z Gminy Ostrów Lubelski. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 18 lutego i rozpoczęło się Mszą świętą w intencji unitów, którzy na terenie parafii oddali życie, byli na wygnaniu, byli w więzieniach, a także za zbawienie tych wszystkich, którzy oddali życie za wierność Kościołowi Katolickiemu, za wierność naszej ojczyźnie. Mszy przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Po Eucharystii nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy „Pamięci Unitów” w Jamach. Następnie, przy tablicy, delegacje złożyły wieńce i zostały zapalone znicze. Ostatnim punktem spotkania był występ zespołu śpiewaczego „Ostrowianki – Polesianki”.

    Serdecznie dziękujemy za obecność i udział w uroczystości poświęconej upamiętnieniu martyrologii Unitów pochodzących z gminy Ostrów Lubelski. Dziękujemy Księdzu Biskupowi za odprawienie Mszy Świętej, Księdzu Proboszczowi i wszystkim przybyłym kapłanom, zaproszonym gościom oraz społeczności lokalnej. Serdeczne podziękowania kierujemy także do Mieszkańców wsi Jamy, pocztów sztandarowych, druhów strażaków, przedstawicieli organizacji społecznych, policji, młodzieży szkolnej wraz z opiekunami, Orkiestry Dętej OSP, Chóru Parafialnego oraz wszystkich przybyłych na uroczystość.

    Dziękujemy także za pomoc przy organizacji uroczystości. Panu Markowi Buni i Stanisławowi Jadczakowi za przygotowanie materiałów, Panu Sebastianowi Włoskowi za wykonanie tablicy pamiątkowej. Dziękujemy także Księdzu Stanisławowi Kluska Proboszczowi ostrowskiej parafii, Sołtysowi Wsi Jamy, Radnej Wsi Jamy, Prelegentom, dzieciom i młodzieży oraz wszystkim mieszkańcom, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Jamach, Pracownikom Urzędu Miejskiego, Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach, Centrum Kultury a także Zespołowi Śpiewaczemu „Ostrowianki-Polesianki”, Chórowi Parafialnemu, Orkiestrze Dętej OSP.

 

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi